Jesteś tutaj » Strona główna » Ciekawostki » Decyduj się, czyli jak dokonywać życiowych wyborów

Decyduj się, czyli jak dokonywać życiowych wyborów

Znasz wierszyk o osiołku, którego żłób napełniono owsem i sianem? Biedna zwierzyna kochała jedno i drugie, co chciała spróbować jednego, żałowała drugiego. I tak, nie mogąc zdecydować co jest lepsze padła z głodu. Wiersz Fredry jest satyrą na ludzką nieumiejętność dokonywania wyborów. Trudno jest wybrać, gdy obie możliwości są tak samo nęcące. Jeszcze trudniej zdecydować się na jakieś rozwiązanie, gdy każde z możliwych łączy się z jakimiś komplikacjami.

Spojrzyj w przyszłość. Żyjąc z dnia na dzień powinniśmy skupiać się na tym, co jest tu i teraz. Dokonując ważnych wyborów życiowych trzeba jednak czasem spojrzeć w przyszłość. Konsekwencje podejmowanych decyzji wyglądają inaczej z punktu widzenia dnia dzisiejszego, następnego miesiąca czy roku. Jeśli nie wiesz co postanowić w bardzo ważnej sprawie życiowej, spróbuj sobie wyobrazić co przyniesie twoja decyzja za dziesięć minut, za dziesięć miesięcy i za dziesięć lat. Wyobraź sobie co się zmieni i jak będziesz się z tym czuł. Rozpatrz ją z takiej perspektywy, a przyjęcie jej lub odrzucenie stanie się łatwiejsze. Weź pod uwagę najpierw to rozwiązanie, które jest ci bliższe. Rozważ to wyjście, które wydaje ci się sensowniejsze. Dzięki narzuconej perspektywie czasowej zobaczysz wiele dodatkowych zalet i wad danego rozwiązania. Teraz nie pozostaje nic innego jak zdecydować czy korzyści jakie niesie dana decyzja odpowiadają twoim oczekiwaniom, wartościom i celom. Jeśli tak, pomiń wady powziętej decyzji.

Zawęź pole wyboru. Nieograniczone pole wyboru pozornie tylko ułatwia podejmowanie decyzji. Przejrzałeś sto ofert ubezpieczeń samochodowych i nie wiesz co wybrać? Spędziłeś mnóstwo czasu na wyborze najlepszej oferty telefonii komórkowej i nie wiesz, która jest najlepsza, bo każda ma w sobie coś atrakcyjnego? No właśnie; im więcej masz do wyboru, tym trudniej zdecydować się na coś jednego. Zupełnie jak osiołek Fredry. Jeśli chcesz szybciej, łatwiej i mniej kłopotliwie podejmować różne decyzje, rób to na odwrót. Zamiast zapoznawać się z tym co dają różne możliwości, zdecyduj najpierw sam co jest dla ciebie ważne, na czym ci zależy i czego będziesz szukał. Ustal cechy ubezpieczeń, które uważasz za najważniejsze, podobnie z telefonami komórkowymi. Koncentruj się na tym co ustaliłeś, reszta się nie liczy. Przy zbyt dużej ilości kryteriów, tracisz orientację w tym co wybierasz. Tracisz ją przez paraliż decyzyjny  spowodowany natłokiem i przeładowaniem informacji.

Tak czy nie? Trudność dokonywania wyborów bierze się między innymi stąd, że wiele przemawia za i przeciw nim. I tak miotamy się w kółko między tym co pociąga, a tym co odrzuca od jakiejś opcji. Myśli na tak i na nie kłębią się w głowie i powstaje jeden wielki chaos. Decyzja będzie łatwiejsza jeśli poświęcisz czas na uporządkowanie tego chaosu. Uporządkowanie go polega na wypisaniu w jednej tabelce wszystkich zalet i wad danego rozwiązania. Zalety wpisuje się w jednej rubryce, a wady w drugiej. Ważne jest, by nie mieszać zalet i wad, które podpowiada rozum i serce, argumentów ważnych i mniej znaczących. . Decydując czy zmienić miejsce zamieszkania z powodu pracy do plusów możesz zaliczyć szanse na utrzymanie rodziny i rozwój kariery. Nie równoważ tego argumentu minusem, że będziesz tęsknił za rodzinnym miastem. Minus ten może równoważyć plus, że zobaczysz i poznasz nowe i ciekawe miejsce. Ilość argumentów w jednej i drugiej rubryce jest ważna, ale jeszcze ważniejsza jest ich waga. Wypisywanie wad i zalet danego rozwiązania zajmuje czas, ale porządkuje myśli. Poza tym, to co napisane wygląda i odbierane jest inaczej niż to co pomyślane. Spoglądając na swoją tabelkę zdasz sobie sprawę z tego, co naprawdę niesie dane rozwiązanie.

Orzeł czy reszka? Rzut monetą, to fajny sposób na dokonywanie niezbyt ważnych wyborów spośród dwóch równorzędnych opcji. Możesz w ten sposób wybrać na jaki film udasz się do kina, którą restaurację odwiedzisz, czy jak spędzisz długi weekend. Moneta może pomóc dokonać wyboru lub wskazać, na czym naprawdę ci zależy. Wskazówką jest pragnienie, które ujawnia się gdy moneta obraca się w powietrzu. Jeśli myślisz „żeby wypadła reszka” oznacza, że tak naprawdę bliższe jest ci rozwiązanie przypisane tej stronie monety. Nie patrz wtedy na     to że wypadł orzeł, kieruj się pragnieniem, które sobie uświadomiłeś.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl