Jesteś tutaj » Strona główna » Ciekawostki » Dobra, ale krótka, czyli najlepsze sposoby doskonalenia pamięci

Dobra, ale krótka, czyli najlepsze sposoby doskonalenia pamięci

Często narzekamy na swoją pamięć. Nasz magazyn z informacjami zawodzi w wielu sytuacjach. Raz nie umiemy przypomnieć sobie czegoś podczas egzaminu, innym razem miotamy się po domu szukając czegoś konkretnego, kiedy indziej zapominamy co mieliśmy kupić itp. Na wydobywaniu z zakamarków pamięci różnorodnych treści spędzamy podobno kilkadziesiąt godzin w roku. Naukowcy opracowali wiele metod ćwiczenia pamięci i szybszego docierania do zapisanych w niej treści.

Zapamiętywanie czynności. Wiele czynności wykonujesz automatycznie i tak szybko, że nie uświadamiasz sobie tego faktu. Ile razy zastanawiałeś się, czy zgasiłeś światła w samochodzie, domknąłeś mieszkanie i wyłączyłeś kuchenkę elektryczną? Zastanawiałeś się, po czym okazywało się, że martwiłeś się niepotrzebnie, bo wszystko było zrobione jak należy. Aby lepiej rejestrować automatyczne i niemal bezwiednie wykonywane czynności, w momencie ich wykonywania mów co robisz. Powiedz sobie w duchu „zamykam drzwi”, „gaszę światło”, „zakręcam wodę” itp. Czynność potwierdzona takim „zapisem” zostaje w świadomości i nie trzeba się głowić nad tym, czy wykonało się ją czy nie.

Pamięć terminów. Terminów masz tyle, że o części z nich po prostu zapominasz? Głupio się czujesz, gdy okazuje się, że całkiem wyleciała ci z głowy rocznica ślubu, urodziny teściowej lub spotkanie z przyjaciółmi? Nie wstydź się zapisywać swoich terminów w dogodny dla ciebie sposób. Może to być tradycyjny terminarz papierowy uzupełniony informacjami pod odpowiednimi datami, kalendarz lub terminarz elektroniczny lub któryś z dostępnych przypominaczy telefonicznych lub sieciowych. Nie kojarz tego typu czynności z zaburzeniami pamięci lub pogarszaniem się jej wraz z wiekiem. Problem prawdopodobnie leży gdzie indziej: twoja pamięć jest tak obciążona, że siłą rzeczy potrzebuje wsparcia.

Pan Hilary. Często czujesz się jak przysłowiowy pan Hilary rozpaczliwie poszukujący swoich okularów? Aby nie mieć problemów z zapamiętywaniem tego gdzie i co położyłeś, wyznacz sobie jedno miejsce na każdy z przedmiotów, które gubisz najczęściej. Gubisz je, bo bezwiednie kładziesz je byle gdzie. Miejsce na dany przedmiot musi być wygodne, funkcjonalne i dobrze widoczne. Klucze do mieszkania i kluczyki samochodowe kładź w wyznaczonym miejscu w przedpokoju. Wkładaj je do koszyczka, budki na klucze lub kładź na tackę. Podobnie postępuj z okularami, komórką i portfelem. Wizualnie oznaczone i stałe miejsca na często brane i odkładane przedmioty oszczędzą ci czasu i nerwów.

Zabawa w chowanego. Skąd to znasz – schowałeś coś tak, że za żadne skarby świata nie możesz sobie przypomnieć gdzie wyznaczyłeś kryjówkę. Aby unikać takich sytuacji i związanych z nimi kłopotów, grupuj przedmioty i chowaj w stałe miejsca. Na dokumenty przeznacz jeden segregator z opisanymi koszulkami. Jeśli jest ich więcej, posegreguj je automatycznie w kilku segregatorach. Drobne przedmioty chowaj w małych przestrzeniach na przykład w małych szufladach, przeznaczając każdą na inne rzeczy.

Zapamiętywanie list. Zdarza się, że wracając ze sklepu przynosisz do domu połowę z tego, co miałeś kupić? Stojąc przed ladą za nic nie możesz przypomnieć sobie, o co miałeś poprosić sprzedawcę? Pomocą w zapamiętywaniu i przywoływaniu list są skojarzenia. Posegreguj swoją listę na kilka grup. Na przykład: pokarmy na śniadanie, na obiad i kolację. Albo: zakupy dla siebie, dla żony, dla dziecka. Uporządkuj listę zakupów według alfabetu – też ułatwia zapamiętywanie.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl