Jesteś tutaj » Strona główna » Ciekawostki » Inteligencja emocjonalna cz. 2

Inteligencja emocjonalna cz. 2

Inteligencja emocjonalna, a zadowolenie z życia.
Na poziom zadowolenia i satysfakcji z życia mają przede wszystkim wpływ umiejętności związane z emocjami. Umiejętności czysto intelektualne też się przydają, ale są na drugim miejscu. Dowodzi tego fakt, że wiele osób o przeciętnym ilorazie inteligencji świetnie radzi sobie w życiu, podczas, gdy osoby bardziej inteligentne, popełniają często więcej pomyłek życiowych. Życiowe sukcesy tylko w pewnej mierze zależą od tego jak wysoki jest nasz iloraz inteligencji. Bilans życiowych sukcesów, zależy przede wszystkim od tego, jak kształtują się nasze relacje z samym sobą i z innymi ludźmi, a także od naszych kompetencji w działaniu.

Czy inteligencji emocjonalnej można się nauczyć?
Tak, ale jest to o wiele trudniejsze od doskonalenia umiejętności intelektualnych. Emocje to coś, czego nie da się zbadać, ani wymierzyć, w każdym razie jest to trudne. Emocje są naszymi indywidualnymi reakcjami na to co nas spotyka. Reakcje te uzależnione są od tego, czego doświadczyliśmy w dzieciństwie i czego się wówczas nauczyliśmy. Inteligencji emocjonalnej nie da się przekazać. Każdy uczy się jej sam, w oparciu o własne doświadczenia życiowe i wynikające z nich konsekwencje. Napisane przez Daniela Golemana książki o inteligencji emocjonalnej, są świetnym drogowskazem dla wszystkich, którzy poszukują nowej wizji funkcjonowania człowieka i nowych rozwiązań swoich życiowych problemów.

Płeć emocji.
Do niedawna, panował pogląd, że emocje wpływają głównie na kobiety. Obecnie, tak się już nie myśli. Silnym, odpornym na wszystko i zdecydowanym mężczyznom też wolno odczuwać emocje i kierować się nimi. Nie tylko wolno im to robić, ale jest to wskazane. Stereotyp o mężczyznach pozbawionych emocji przeżył się już i nikomu nie służył. Nieprawdą jest, że mężczyźni są mniej emocjonalni (uczuciowi) od kobiet. Oni tylko bardziej tłumią emocje, bo nie są im przypisywane.

Jak zarządzać emocjami?
Czy zarządzanie emocjami w ogóle jest możliwe? Przecież pojawiają się one nie zależnie od naszej woli. Zgadza się. Emocje zjawiają się w nas, czy tego chcemy, czy nie. Jednak od nas zależy, co zrobimy zaraz po tym, gdy je poczujemy. Weźmy na przykład złość: gdy się pojawi, możemy ją wytłumić, rozładować lub wyrazić. Tłumienie złości nie jest wskazane, ale są sytuacje, w których nic innego zrobić się nie da. Nie wskazane jest także odreagowywanie złości, ale są sytuacje, które właśnie temu służą. Najwłaściwszą reakcją jest wyrażanie złości, ale nie zawsze są ku temu warunki. Inteligencja emocjonalna to umiejętność odpowiedniego reagowania na złość w różnych sytuacjach. Podobnie ma się rzecz z radością, irytacją czy smutkiem.

Gdzie mieszkają emocje?
Emocje zamieszkują tę samą część ciała co intelekt, czyli mózg. Obszarem, w którym magazynowana jest pamięć emocjonalna jest ciało migdałowate. Tam właśnie rozpoznawane są emocje i stamtąd nadawane są sygnały emocjonalne odbierany przez korę mózgową. Męskie i żeńskie ciało migdałowate wygląda identycznie. Zdolność odczuwania i przeżywania emocji dana jest nam wszystkim w równym stopniu. To jak je odbieramy, przeżywamy i jak na nie reagujemy, zależy od indywidualnych filtrów doświadczeń życiowych, przez które je przepuszczamy.

Zadowolenie z życia.
Satysfakcja i zadowolenie z życia są nierozerwalnie związane z samoświadomością, czyli rozpoznawaniem emocji i kierowaniem nimi. Życiowe sukcesy łączą się także z wrażliwością na potrzeby innych, szacunkiem do samego siebie, motywacją do działania, umiejętnością współpracy z innymi i sumiennym wykonywaniem stawianych sobie zadań.


NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020 przystojniak.pl