Jesteś tutaj » Strona główna » Ciekawostki » Jak odnieść sukces podczas wystąpień publicznych

Jak odnieść sukces podczas wystąpień publicznych

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu ma do czynienia z występem przed większą publicznością. Jest zwykle bardzo stresujący moment, jednak można się do takich wydarzeń odpowiednio przygotować. Oto kilka porad jak odnieść sukces jako mówca przed szerszą widownią.

Plan działania

Z publicznymi wystąpieniami zwykle stykamy się w pracy podczas zebrań, kolegiów i innych  wydarzeń, które wymagają od nas zabrania głosu na forum. By dobrze wypaść przed słuchającymi na pracownikami, naszym szefem lub innymi, ważnymi osobami, musimy się właściwie przygotować. Przede wszystkim ważny jest plan działania. Niezależnie od dziedziny, z którą musimy się zmierzyć, należy dokładnie przeanalizować temat. Jeśli przedstawiamy referat, sprawozdanie czy mamy odczyt na jakiejś konferencji, zadbajmy zarówno o stronę merytoryczną, jak i zaplecze techniczne, doskonałą prezencję i pomoce, które zobrazują podjęty temat. W pierwszej kolejności napiszmy plan naszej wypowiedzi. Stwórzmy coś w rodzaju konspektu, którego punkty będziemy kolejno omawiać.

Później rozbudujmy je, tworząc ciągłą wypowiedź. Starajmy się pisać własnymi słowami, a przede wszystkim zadbajmy o to, aby nasza wypowiedź była zrozumiała dla nas samych. Jeśli stworzymy referat nie do końca nam zrozumiały i zawierający trudną, fachową terminologię, będziemy musieli przez cały czas posiłkować się notatkami lub nauczyć się tekstu na pamięć, co może nie być zbyt efektowne, jeśli nasze audytorium zorientuje się, że tekst jest zwyczajnie recytowany. W większości przypadków podczas publicznych wystąpień można pomagać sobie zrobionymi notatkami, jednak powinny one służyć jedynie do płynnego przejścia od jednego wątku do drugiego. Czytanie z kartki nie będzie z pewnością mile widziane.

By przekaz nie był suchy, ani nudny, zadbajmy w miarę możliwości o pomoce multimedialne lub przynajmniej wspomóżmy się jakimiś planszami z wykresami czy zestawieniami w tabelach. Obrazowe wystąpienie na dłużej zapadnie wszystkim w pamięć niż wyrecytowany z głowy lub przeczytany prosto z kartki tekst.

Odpowiednia prezencja i sposób przemawiania

Same fakty i merytoryczne podejście do tworzenia treści swojego przemówienia, to jednak nie wszystko. Być może zamierzamy mówić o rzeczach ważnych i w tym celu przygotujemy bardzo precyzyjną przemowę, jednak jeśli nie będziemy umieli we właściwy sposób przekazać treści, polegniemy już na starcie. Takie formalne oficjalne zabieranie głosu uważa się z reguły za nudne, dlatego musimy mieć pomysł na to jak zachęcić do słuchania nasze audytorium. Przemowę przećwiczmy jeszcze w domu przed lustrem. Wówczas będziemy mogli ocenić to, czy sposób, w jaki mówimy, jest odpowiedni.

Przede wszystkim musimy mówić odpowiednio wolno, wyraźnie i głośno, aby wszyscy nas dobrze zrozumieli. Róbmy pauzy tam, gdzie wyraźnie trzeba złapać oddech, zaakcentujmy ważniejsze fakty, a jeśli sytuacja na to pozwala, wtrąćmy do wypowiedzi jakaś luźną dygresję lub żartobliwy element. Nie strońmy też od stosowania mimiki oraz gestykulacji, jednak oczywiście nie przesadźmy z nadmierną ekspresją. Jeszcze jedną, równie ważną kwestią, która może pomóc nam odnieść sukces krasomówczy jest estetyczny wygląd. Podczas każdego oficjalnego wystąpienia, trzeba pamiętać o tym, by ubrać się stosowanie do sytuacji. A zatem najlepszym rozwiązaniem będzie elegancki garnitur, wyprasowana koszula i ładny krawat. Każdy z tych elementów pomoże nam dobrze wypaść przed większą rzeszą słuchaczy.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 przystojniak.pl