Jesteś tutaj » Strona główna » Ciekawostki » Jak radzić sobie z utratą pracy po 50-tce
Jak radzić sobie z utratą pracy po 50-tce
- Data dodania: 2012.11.30

Strata pracy jest wyjątkowo przykrym i stresującym momentem w życiu każdego faceta. Tym trudniej jest się z nią pogodzić, jeśli przekroczyliśmy już 50 rok życia. Wówczas zaczynanie wszystkiego od nowa może być o wiele trudniejsze. Jednak nie panikujmy. Nawet jeśli szanse na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia maleją, nie oznacza to, że nam się nie uda.
Czas na zastanowienie
Jeśli dopiero co straciliśmy pracę, nie panikujmy i nie zaczynajmy jej gorączkowo szukać, zakładając, że musimy znaleźć nowe zajęcie od razu. Dajmy sobie czas i na spokojnie opracujmy strategię. Być może mamy możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę i takie rozwiązanie będzie nas w pełni satysfakcjonowało. Jeśli jednak nie, możemy postarać się o zasiłek. To na jakiś czas ustabilizuje naszą sytuację finansową, a my w tym czasie spokojnie będziemy mogli szukać nowej pracy. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie załamywać się, jeśli pierwsze tygodnie lub nawet miesiące nie przyniosą oczekiwanego rezultatu.
Najlepszy sposób poszukiwań
Jeśli straciliśmy wieloletnią pracę i tak naprawdę nigdy wcześniej nie musieliśmy się za nią rozglądać, poszukiwanie może nam przysporzyć kłopotu. Dziś efektywne szukanie jest możliwe tylko wtedy, gdy działamy wielotorowo. Nie możemy się ograniczyć tylko do urzędu pracy lub ogłoszeń w gazecie. Prawdziwą potęgą są obecnie internetowe portale pracy. By móc je regularnie przeglądać i aplikować na ogłoszenia drogą online, musimy opanować przynajmniej podstawy korzystania z internetu. To wcale nie jest trudne, jednak na wszelki wypadek poprośmy kogoś z rodziny o wskazówki. Tu możemy szukać interesujących nas ofert pracy nie tylko z naszego miasta, ale także okolic. Weźmy jednak pod uwagę fakt, iż znalezienie wymarzonej pracy może się nie powieść. Obecnie firmy nastawione są na młodych i prężnie działających pracowników. Coraz mniej przedsiębiorstw daje szansę osobom, które niebawem i tak przejdą na emeryturę. Być może z tego powodu będziemy musieli nieco ostudzić nasze aspiracje i poszukać czegoś, co mniej odpowiada naszym kwalifikacjom. Jeśli jednak jesteśmy ambitni i nie chcemy przyjmować pierwszej lepszej pracy, udajmy się do urzędu pracy i zorientujmy w proponowanych kursach lub szkoleniach. Uczestnicząc w takich zajęciach będziemy mieli szansę na podniesienie umiejętnosci, a to może zwiększyć nasze szanse na znalezienie takiej pracy, która będzie nam odpowiadała.
Przygotujmy się na rozmowę kwalifikacyjną
Kiedy już zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, przygotujmy się do niej we właściwy sposób. Kiedy staraliśmy się o pierwszą pracę, taka rozmowa zapewne wyglądała inaczej, dlatego teraz musimy być najbardziej czujni i lepiej przygotowani. Nauczmy się ładnie opowiadać o sobie, przedstawmy dotychczasowe doświadczenie, zróbmy listę naszych najmocniejszych zalet i zastanówmy się jakie mamy oczekiwania. Pamiętajmy, aby jednak, z nimi nie przesadzić, ponieważ jeśli będą one nie do spełnienia, być może stracimy szansę na wymarzoną pracę. Tuż przed rozmową weźmy kilka głębokich wdechów i starajmy się nie denerwować, ponieważ to może zepsuć efekt. Bądźmy optymistami, ale nie przesadźmy z pewnością siebie. Odrobina pokory jest równie ważna co przebojowe nastawienie.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 przystojniak.pl