Jesteś tutaj » Strona główna » Ciekawostki » Jak zorganizować ślub, nie wydając na niego kroci

Jak zorganizować ślub, nie wydając na niego kroci

  • Data dodania: 2012.07.05

Organizacja ślubu, zwłaszcza kościelnego, połączonego z weselem, to ogromny wydatek. Jednak wiele par zaciska zęby, odkładając pieniądze latami lub zapożyczając się u rodziny czy w banku, tylko po to, by ten dzień był niezapomniany. Oczywiście może taki być, jednak bez wydawania mnóstwa pieniędzy. Oto kilka porad, jak zorganizować piękny ślub i nie zbankrutować.

Ślub bez wesela

W wielu kulturach tradycją jest organizowanie po ślubie kościelnym wystawnego przyjęcia dla gości. W Polsce również wiele par decyduje się na tę standardową formułę, nie wyobrażając sobie niezaproszenia gości do jakiegoś lokalu. A to właśnie wesele pożera najwięcej pieniędzy. Im większe miasto i im bardziej ekskluzywny lokal, tym więcej płacimy za menu. Do tego dochodzi fotograf, kamerzysta, zespół, tort, duże ilości alkoholu oraz ciast, a niekiedy także wynajem pokoi hotelowych dla przyjezdnych. Jeśli naszym marzeniem wcale nie jest takie tradycyjne wesele, zróbmy jedynie ślub kościelny, a najbliższych znajomych i najbliższą rodzinę zaprośmy na obiad do restauracji lub do domu. Jest to spora oszczędność i o wiele mniej załatwiania. Wystarczy wówczas z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować odpowiednią liczbę miejsc w restauracji lub zamówić catering i nie trzeba martwić o nic więcej. Jest to spora oszczędność pieniędzy, czasu oraz niepotrzebnego stresu.

Ograniczenie liczby gości

Jeśli jednak marzy nam się klasyczny ślub, można go zorganizować w wersji skromniejszej niż robi to większość osób. Często, organizując tę uroczystość, tworzymy długą listę gości. Wielu z nas zaprasza na wesele dalszą rodziną, z którą kontakt jest sporadyczny lub dawno niewidzianych znajomych. Przez to lista gości jest długa, a koszty ogromne. Zamiast zapraszać połowę książki telefonicznej, lepiej poprzestać na najbliższej rodzinie i serdecznych znajomych, z którymi ma się dobry kontakt. Dzięki temu na własnym weselu będziemy się bawili z osobami, które są dla nas ważne i które lubimy, a koszt wesela znacznie pójdzie w dół.

Tańsza sala, tańsza suknia i niższe koszty ślubnych gadżetów

Ślub ślubowi nierówny. Jedna Panna Młoda może kupić suknię ślubną za pięć tysięcy, a inna za kilkaset złotych. Podobnie jest z nami. Garnitur wcale nie musi być z górnej półki. Wynajem sali też nie musi nas zrujnować. W niektórych miejscach różnica w cenie menu za jedną osobę może wynosić nawet ponad sto złotych, co przy kilkudziesięciu zaproszonych osobach daje okazały wynik. By nie musieć wynajmować jednego z droższych lokali ustalmy datę ślubu z większym wyprzedzeniem, by mieć sporo czasu na znalezienie sali, na którą będzie nas stać. Dużo pieniędzy wydaje się również na wszelkie dodatki takie, jak dekoracje kościoła, samochodu czy sali, wynajem samochodu, zaproszenia, winietki, zawieszki na wódkę, i „gadżety” dla Panny Młodej takie, jak podwiązka, bukiet czy biżuteria. Na tym również można sporo zaoszczędzić. Zwykle wszelkie dekoracje są kosztowne. Jednak nie musimy mieć bardzo obficie przystrojonego kościoła, strojenie sali w niektórych miejscach jest w cenie menu, natomiast ozdoby na samochód możemy wykonać sami. Wynajmem pojazdu także jest zbędny, jeśli np. mamy znajomych, którzy mogliby nam użyczyć samochodu. Zaproszenia i winietki można zamówić przez Internet za niewielkie pieniądze, pod warunkiem, że nie zależy nam na zbyt okazałych wzorach.

Krok po kroku można zejść z ceny i urządzić bardzo eleganckie wesele za niewielkie pieniądze. W końcu ostatecznie ważniejsze jest to co będzie po ślubie, a nie sama uroczystość, która szczęścia nie gwarantuje.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 przystojniak.pl