Jesteś tutaj » Strona główna » Ciekawostki » Komplementy i ty, czyli jak wypowiadać i przyjmować pochwały

Komplementy i ty, czyli jak wypowiadać i przyjmować pochwały

  • Data dodania: 2013.10.07

Pochwały to jeden z najprzyjemniejszych elementów i osłoda naszego życia. Lubimy, gdy inni wypowiadają pod naszym adresem miłe słowa. Choć często nie przyznajemy się do tego, chcemy, by inni chwalili nasz wygląd i zachowanie. Komplementy bywają czasami źródłem kłopotów. Dzieje się tak wtedy, gdy wyrażamy je nieodpowiednio i nieodpowiednio odbieramy.

Wyrażanie pochwał.

Proszenie i dziękowanie komplementami. Wielu ludzi używa komplementów, jako wstępów do próśb o różne przysługi. Pochwały wypowiadane w takich okolicznościach są raczej pochlebstwami. Blask komplementu blednie, gdy zaraz po jego wypowiedzeniu prosisz kogoś o przysługę. Twój komplement natychmiast traci na wiarygodności, a wraz z nim i jego nadawca. Podobnie ma się rzecz z pochwałami, które wypowiadasz zaraz potem, gdy ktoś zgodzi się zrobić coś dla ciebie lub gdy to zrobi. Odbiorca ma prawo pomyśleć, że bez przysługi nie usłyszałby od ciebie miłych słów. Zastanów się jak byś się czuł, słysząc coś miłego na swój temat, tuż przed lub po spełnieniu czyjejś prośby. Moc miłych słów jest prawdziwa i działa na odbiorców tylko wtedy, gdy wypowiadasz je spontanicznie, bezinteresownie i niezależnie od okoliczności.

Czego dotyczą komplementy. Komplementy dotyczą cech zewnętrznych lub wewnętrznych. Chwalimy czyjś wygląd, charakter lub umiejętności. Wszystkie komplementy cieszą, ale te podkreślające przymioty wewnętrzne cieszą jeszcze bardziej.

Komplementy poziom I. Zewnętrzne i wewnętrzne cechy innych ludzi możesz komplementować na różnych poziomach. Poziom I, to komplementy ogólne. Polegają one na zauważaniu jakichś cech (wyglądu lub charakteru) i nazywaniu ich. Komplementy formalne brzmią mniej więcej tak: masz fajny garnitur, super okulary, jesteś świetnym sprzedawcą, świetnie rozmawiasz z klientami, masz poczucie humoru. Tego rodzaju pochwały dobre są w stosunku do osób, które słabo znasz. Są ogólne, trochę bezosobowe, ale tym samym bezpieczne. Sprawiają przyjemność, a jednocześnie nie wprawiają odbiorców w zażenowanie.

Komplementy poziom II. Pochwały na poziomie II, to miłe słowa uzupełnione pozytywną oceną odbiorcy. Na tym poziomie chwalimy nie tylko wygląd, przedmioty lub cechy ale także ich posiadacza. Zamiast „fajny garnitur” powiemy „super wyglądasz w tym garniturze”. Zamiast „fajne okulary” powiemy „do twarzy ci w tych okularach”. Pochwały cech charakteru na tym poziomie wzmacniane są dodatkowymi wyjaśnieniami. Powiemy na przykład: „masz poczucie humoru, dzięki tobie jest wesoło”, „świetnie rozmawiasz z klientami, najwięcej osób zgłasza się do ciebie”. Jak widać, chodzi tu o uzasadnienie komplementu z poziomu pierwszego. A prawda jest taka, że komplementy wzbogacone o więcej szczegółów cieszą bardziej niż te ogólne.

Komplementy poziom III. Na trzecim, najwyższym poziomie znajdują się komplementy, w których dajemy wyraz emocjom, jakie wywołuje w nas wygląd lub cechy rozmówcy. Tak więc, pochwała garnituru na tym poziomie będzie brzmiała: „podobasz mi się w tym garniturze”. Chwaląc czyjąś pracę powiemy „świetnie rozmawiasz z klientami, dlatego lubię z tobą pracować”. Chwaląc czyjeś poczucie humoru powiemy „podziwiam twój humor i dystans do rzeczywistości”. Takie komplementy najsilniej działają na ludzi.

Nie przesadzaj z komplementami. Pochwały to osłoda codzienności, ale przesładzanie jej nie ma sensu. Uważaj więc jak formułujesz swoje komplementy i jak często je wyrażasz. Miłe słowa powinny być treściwe i krótkie. Komplementowe tasiemce robią złe wrażenie i nikt nie chce ich słuchać. Nie próbuj być dyżurnym komplemenciarzem w towarzystwie. Nieustannie prawione komplementy przestają mieć jakąkolwiek wartość.

Przyjmowanie pochwał.

Przyjmuj pochwały. Pochwały trzeba przyjmować, a nie zaprzeczać im. Wielu z nas ma głębokie przekonanie o tym, że głupio przyznawać rację pochwałom i cieszyć się z nich. Nieprawda. Pochwały, to sygnały zwrotne, które informują nas o tym, czym robimy dobre wrażenie na innych. Mówiąc wprost, to budulec poczucia własnej wartości. Skąd masz znać swoją wartość, jeśli nie bierzesz pod uwagę pozytywnych informacji o sobie płynących z otoczenia? Słysząc komplement, nie zaprzeczaj mu, ale podziękuj i weź go sobie do serca.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl