Jesteś tutaj » Strona główna » Ciekawostki » Kulą w płot, czyli kilka rad w sprawie nietrafionych prezentów

Kulą w płot, czyli kilka rad w sprawie nietrafionych prezentów

  • Data dodania: 2013.01.09

Okres świąteczny i nie tylko, to czas, w którym zwyczajowo obdarowujemy się nawzajem różnymi prezentami. Prezenty są miłe pod warunkiem, że to, co kryje się w błyszczących torebkach i pod kolorowymi papierami, naprawdę cieszy odbiorców. Co jednak zrobić, gdy dostaniesz rzecz, która nie tylko ci się nie podoba, ale w żadnym wypadku do niczego ci się nie przyda?

Jak przyjąć nietrafiony upominek? Dostałeś prezent, rozpakowałeś i... kompletna klapa, rozczarowanie na całej linii. Nie udawaj, że otrzymana rzecz cię cieszy. Spróbuj jednak powstrzymać się od zrobienia skwaszonej miny. Nietrafiony prezent spróbuj przyjąć z klasą, bo przecież i tobie może przydarzyć się podobna gafa. Weź pod uwagę fakt, że nie zawsze pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Coś, co wydaje ci się kompletnie nie przydatne, gdy to dostajesz, może okazać się fajne i pożyteczne w innej sytuacji.

Nie chcę tego. Jeśli jesteś na sto procent pewny, że nie chcesz zatrzymać otrzymanej rzeczy, uważaj komu ją oddajesz. Jeśli nietrafiony upominek dostałeś od kogoś z rodziny, nie obdarowuj nim kogoś z tego samego kręgu. Możesz to zrobić, ale tylko wtedy, gdy zrezygnujesz z formuły prezentu i uczciwie powiesz, że dostałeś coś od kogoś, ale wiesz, że kolejnej osobie bardziej się przyda. Nie zapomnij przy tym poprosić tę osobę o dyskrecję. Nie ma nic złego w tym, że książkę z gatunku literatury, którego nie cierpisz, oddasz komuś, kto lubi ten gatunek. Jeśli chcesz wykorzystać otrzymaną rzecz jako prezent dla kolejnej osoby, zadbaj o to, by nie była to znajoma lub znajomy pierwotnego ofiarodawcy. Postępując wbrew tej zasadzie, narażasz się na niebezpieczeństwo, że trefny upominek, za jakiś czas powróci do ciebie.

Czego nie robić. Otrzymując prezent, który nie cieszy, albo jest czymś, co już masz, w żadnym wypadku nie próbuj oddać go ofiarodawcy, z prośbą, by wymienił go na coś innego. Zachowaj dla siebie fakt, że prezent się zdublował. Nietrafione prezenty nie muszą być dowodem na to, że ktoś nie specjalnie przejął się tym, co nam kupić. Czasami faktycznie tak jest. Nietrafione upominki świadczą i o tym, że trudno jest innym ludziom przewidzieć nasze pragnienia, postawić się w naszej sytuacji i spojrzeć na świat z innego punktu widzenia niż własny. Kupując upominki często nieświadomie kierujemy się własnym, a nie czyimś gustem. Nic więc dziwnego, że zdarza się to innym.

Jak uniknąć dawania i dostawania nietrafionych prezentów. Zwyczaj obdarowywania się przy najróżniejszych okazjach, jest pewnego rodzaju przymusem. Oczywiście, nikt nas do niczego nie zmusza, ale kierując się ogólnie przyjętymi obyczajami, podlegamy im czasami nie do końca zgodnie z własną wolą. Nie mając pomysłu na prezenty dla niektórych członków rodziny lub znajomych, kupujemy po prostu coś bez znaczenia. Obdarowujemy innych i sami jesteśmy obdarowywani bezwartościowymi bibelotami, durnostojkami i innymi bezużytecznymi rzeczami, bo przecież z pustą ręką przyjść nie wypada. Być może nadszedł czas na zmianę pewnych zasad i przyzwyczajeń. Może zamiast gwiazdkowych niespodzianek, kupować innym to, o co poproszą? Może zredukować mnóstwo małych upominków do kilku większych? Może obdarowywać tylko dzieci? Rozwiązań jest wiele i wszystkie są dobre jeśli uznamy je za takie. Najważniejsze, by sprawianie i otrzymywanie podarunków, przestało sprawiać kłopot, a zaczęło cieszyć.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2022 przystojniak.pl