Jesteś tutaj » Strona główna » Ciekawostki » Odpowiednie wino na odpowiednią okazję

Odpowiednie wino na odpowiednią okazję

  • Data dodania: 2012.10.17

Randki w życiu mężczyzny, wcale nie muszą odbywać się tylko wtedy, gdy zabiega on o względy nowej kobiety. Atmosfery wiecznej randki nie da się oczywiście stworzyć w długo trwającym związku. Warto jednak zabiegać o chwile, które swoją atmosferą i klimatem, do złudzenia przypominają pierwsze spotkania we dwoje. Romantyczne wieczory po latach, to coś, o czym marzy większość pań. Wieczory takie mogą różnie wyglądać. Możesz zaskoczyć swoją partnerkę zaproszeniem na kolację do eleganckiej restauracji. Możesz też zamówić jedzenie do domu lub przygotować je sam.

Zamawiając lub przygotowując samodzielnie romantyczną kolację, pamiętaj o tym, by wybrać na nią lekkie i smaczne potrawy, które są jednocześnie afrodyzjakami. Romantyczna randka będzie udana, jeśli będzie miała swój dalszy ciąg. Kolacja we dwoje, to nie tylko jedzenie, to także oprawa, którą stanowi wieczór sam w sobie, dekoracja stołu, oświetlenie pokoju oraz umiejętnie dobrany trunek. Oczywiście, doskonale wiesz, że do dobrej kolacji pasuje dobre wino. Czy jednak wiesz jakie wina są naprawdę dobre?

Wina, wina, wina dajcie... No tak, ale jakiego wina potrzebujesz? O tym, że wino jest dobre, nie decyduje jedynie jego smak. Wino to także wiek, kraj pochodzenia, szczep, z którego zostało wykonane, gęstość i barwa. Smaku wina nie jesteś w stanie ocenić przy zakupie. Na twój wybór powinny więc wpłynąć pozostałe informacje o trunku. Podstawowy podział win dotyczy ich barwy. Wina dzielą się więc na białe, czerwone i różowe. Z każdą z tych barw, kojarzony jest inny smak i zapach. Kolejny podział win dotyczy ich smaku i tu dzielimy je na słodkie, półsłodkie i wytrawne.

Co do czego. Znawcy przedmiotu twierdzą, że istnieją potrawy, których nie należy łączyć z winem. Należą do nich na przykład jajka, czekolada i szpinak. Najprostszą zasadą łączenia win z określonymi potrawami jest taka, że kolory trunków powinny pasować do kolorów dań. I tak wina białe powinny być serwowane do białego mięsa, ryb i owoców morza. Wyjątek stanowią tu ryby, których mięso ma czerwonawy kolor, jak na przykład tuńczyk czy łosoś. . Dania ciemne, a więc takie, których trzon stanowi czerwone mięso (wołowina, wieprzowina, baranina dziczyzna) powinno się uzupełniać czerwonymi trunkami. Kolejne reguły wskazują na to, że wina należy dobierać zgodnie z tym, jak przyprawione jest jedzenie na talerzu. Obowiązuje tu zasada przeciwieństw. Do łagodnych w smaku potraw, można podawać wina o nieco intensywniejszym smaku. Wina łagodne o smaku owocowym należy podawać do potraw przyprawionych na ostro.

Początek i koniec. Jeśli planujesz zaskoczyć swoją kobietę kolacją, podczas której zamierzasz podać kilka różnych win, zapoznaj się z zasadami kolejności serwowania poszczególnych trunków. Kolejność spożywania różnych win, nie jest bowiem obojętna dla żołądka. Winną ucztę powinno się zaczynać od win wytrawnych, a dopiero później przechodzić do słodkich. Wina białe powinny być podawane przed różowymi i czerwonymi. Wina młodsze lepiej pić przed starszymi, a degustację cięższych trunków, powinna poprzedzać degustacja lekkich win. Sprzeniewierzenie się tym zasadom, może skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami żołądkowymi.

Dlaczego wino? Dlaczego tradycje dołączania win do posiłków są tak stare i niezmienne? Jest tak dlatego, że wina pozytywnie wpływają na trawienie. Po zjedzeniu obfitego, tłustego posiłku i po popiciu go winem, czujemy się jakby lżejsi. Częste picie niewielkich ilości wytrawnych win, pozytywnie wpływa na zdrowie. Wino podane do romantycznej kolacji, wprowadza do niej odpowiedni nastrój. Pamiętaj jednak o tym, by podać je w odpowiedni sposób. Sprawdź na etykiecie znajdującej się z tyłu butelki, w jakiej temperaturze należy przechowywać dany trunek i jaką temperaturę powinien mieć w chwili podania. Zadbaj o czyste, eleganckie i odpowiednio dobrane kieliszki.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl