Jesteś tutaj » Strona główna » Ciekawostki » Praca i mieszkanie za granicą

Praca i mieszkanie za granicą

  • Data dodania: 2012.09.16

Obecnie wyjazdy zagraniczne w celach zarobkowych są już dużo mniej popularne niż jeszcze kilka klat temu. Jednak i dziś znajdują się chętni, którzy stawiają wszystko na jedną kartę i postanawiają zamieszkać w innym kraju i tam znaleźć sobie dobrze płatną pracę. Taki wyjazd powinien być dobrze przemyślany. O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem emigracji?

Warto wcześniej się rozejrzeć za pracą

Dziś nie jest już tak łatwo znaleźć pracę za granicą jak kiedyś, dlatego nie warto wyjeżdżać w ciemno. Najpierw powinniśmy się zastanowić do jakiego kraju się udać i gdzie istnieje największa szansa na zatrudnienie za dobrą pensję. Najlepiej postarać się znaleźć pracę, będąc jeszcze w Polsce, by po przyjeździe nie tracić czasu na szukanie i związane z nim ewentualne rozczarowanie. Możemy spróbować znaleźć zatrudnienie przez urząd pracy, ogłoszenia na portalach i w gazetach lub dzięki znajomym z polecenia. Przed podjęciem decyzji zapoznajmy się jednak dokładnie z zakresem naszych obowiązków oraz dowiedzmy się na jakie wynagrodzenie możemy liczyć.

Poszukiwanie mieszkania

Znalezienie dobrze płatnej pracy to jednak nie wszystko. Po przyjeździe do obcego kraju będziemy przecież musieli gdzieś mieszkać. Jeśli jedziemy do kraju, w którym jest już ktoś z naszych znajomych, możemy przez pierwsze dni zatrzymać się u niego, jednak prędzej czy później i tak będziemy musieli znaleźć własne mieszkanie, jeżeli zamierzamy za granicą zostać przez dłuższy czas lub nawet na zawsze. Przy wyborze lokum powinniśmy się kierować ceną, ale także lokalizacją. Najlepiej, aby mieszkanie było zlokalizowane w miarę blisko naszego miejsca pracy, by niepotrzebnie nie wydawać pieniędzy na dojazdy, jak również nie tracić czasu w komunikacji miejskiej.

Załatwienie wszelkich formalności w Polsce

Jeśli już znajdziemy mieszkanie i wymarzoną pracę, powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę na to czy w naszym kraju mamy załatwione wszelkie potrzebne formalności, tzn. czy posiadamy ważny dowód i paszport i czy mamy potrzebne ewentualne inne papiery wymagane do pracy za granicą. Warto także przed wyjazdem zrobić sobie kompleksowe badania i poprosić lekarza o wystawienie zaświadczenia. To też może nam być potrzebne w nowej pracy. Jeżeli za granicę wyjeżdżamy z rodziną, musimy postarać się o to, by pozostali członkowie również zadbali o wszystko, co jest potrzebne przed wyjazdem.

Poznajmy nowe miejsce zamieszkania

Gdy przeprowadzimy się już do nowego miejsca, powinniśmy poznać okolicę, w której będziemy mieszkać. Warto dowiedzieć się gdzie znajduje się najbliższa przychodnia, z której ewentualnie będziemy korzystali, w jakich sklepach warto robić zakupy, by nie przepłacać oraz czy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania znajdują się jakieś centra rozrywki. Im więcej informacji zdobędziemy, tym będzie nam się za granicą żyło łatwiej.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 przystojniak.pl