Jesteś tutaj » Strona główna » Ciekawostki » Własny biznes po 40-tce

Własny biznes po 40-tce

Mogłoby się wydawać, że własną firmę powinno się zakładać jedynie w młodym wieku, tuż po studiach lub kilka lat po tym, jak otrzyma się pierwszą pracę. Wcale tak jednak być nie musi. Kto powiedział, że biznes po 40 roku życia nie jest dobrym sposobem na zmianę swoich zawodowych planów? Możliwości jest wiele, a rozkręcenie własnej firmy w takim wieku ma swoje zalety.

Dojrzałość zawodowa

Mogłoby się wydawać, że wraz z otrzymaniem dyplomu ukończenia studiów stajemy się osobami, które wiedzą jak pokierować swoim życiem zawodowym. To nie zawsze jest prawda. Może tak się zdarzyć, że mieliśmy od samego początku dobrze sprecyzowane plany i marzenia, które realizowaliśmy w czasie studiów i po ich ukończeniu dokładnie wiemy, co chcemy robić i jaką działalność nam się najbardziej opłaca otworzyć oraz do jakiej pracy jesteśmy stworzeni. Często jednak, kończąc studia, stajemy przed wyborem, którego nie jesteśmy pewni. Jeśli nie mamy konkretnych planów, lepiej dajmy sobie czas, poszukajmy pracy na umowę i zastanówmy się jak ma dalej wyglądać droga naszej kariery zawodowej. Okres 40 lat jest oczywiście umowny, jednak wielu mężczyzn po tej magicznej dacie zaczyna kreować swoją przyszłość, stawiając na pracę na własny rachunek. Jest to doskonały moment na rozpoczęcie nowego zawodowego etapu, gdyż po kilku latach pracy u kogoś zapewne mamy już plan na naszą przyszłość, wiemy, co chcemy robić, a przy tym zdobyliśmy pewne doświadczenie, które z pewnością będzie bardzo przydatne.

Pomysł na biznes

Na to pytanie nie ma jednoznaczniej odpowiedzi. To, w co warto zainwestować, zależy od naszych umiejętności, oczekiwań finansowych, marzeń oraz zaplecza finansowego, ponieważ, by rozkręcić swój biznes, najpierw trzeba w niego zainwestować. Możliwości jest wiele. Możemy prowadzić biznes internetowy, np. sklep lub firmę oferującą przeróżne usługi. Możemy także postawić na działalność w firmie stacjonarnej. Wszystko zależ od tego, o czym marzymy i w jakim kierunku się szkoliliśmy. Pamiętajmy o tym, by mierzyć siły na zamiary. Nie inwestujmy w działalność, o której nie mamy pojęcia, gdyż możemy na tym tylko stracić.

O czym należy pamiętać zanim założymy własną firmę

Gdy już podejmiemy decyzję, jaki biznes chcielibyśmy prowadzić, należy zdecydować, czy ma to być firma stacjonarna, czy internetowa. W tym pierwszym przypadku będziemy musieli zainwestować więcej pieniędzy, gdyż potrzebny nam będzie lokal oraz jego wyposażenie. Możemy spróbować postarać się o dotację, która pozwoli nam pokryć większość kosztów. Kolejna sprawa to pracownicy. Wszystko zależy od branży. Być może na początku będziemy mogli prowadzić nasz biznes sami, a pracowników będziemy chcieli zatrudnić dopiero jak już staniemy na nogi. Wówczas możemy zatrudnić kogoś znajomego lub, jeśli będziemy mieli z tym problem, udać się do urzędu pracy i złożyć swoją ofertę. Wówczas to urząd skieruje kogoś do nas. Bardzo ważny jest biznesplan, który pozwoli nam nie tylko otrzymać dotację, ale także pomoże racjonalnie poprowadzić tę firmę. Jeśli sami nie będziemy potrafili takiego biznesplanu stworzyć, poprośmy o to kogoś, kto się na tym zna. Opowiedzmy tej osobie o naszych planach, oczekiwaniach, przedstawmy założenia firmy. Wszystko zostanie zawarte w biznesplanie, który będzie naszym drogowskazem do osiągnięcia sukcesu. Jeśli pierwszy raz planujemy otworzyć własną firmę, poprośmy jakąś zaufaną osobę, by pomogła nam załatwić wszelkie formalności, powiedziała gdzie pójść, jakie dokumenty złożyć i w jakiej kolejności. To z pewnością da nam poczucie większej pewności i pomoże przetrwać ten początkowo trudny okres. Później to już od nas będzie zależało, jak nasza firma będzie prosperowała.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl