Jesteś tutaj » Strona główna » Gotowanie » Pij herbatę, będziesz wielki

Pij herbatę, będziesz wielki

  • Data dodania: 2012.10.30

Herbata to napój tak zwyczajny i codzienny, że zapominamy powoli o jej dobroczynnych właściwościach. Bo też trudno o nich pamiętać, łapiąc w pośpiechu pierwsze pudełko, które rzuci nam się w oczy na sklepowym regale.

Czy to jeszcze herbata? Robiąc herbaciane zakupy, rzadko kiedy myślimy o tym, żeby sprawdzić co kupujemy. Tymczasem, to, co znajduje się w wielu opakowaniach z napisem „herbata”, herbatą wcale nie jest. Najmniej herbaty jest w herbatach ekspresowych. Do torebek z bibułki zakończonych nitkami, wsypuje się najczęściej herbaciane śmieci, czyli liście o najmniejszej wartości. Jeśli na opakowaniu z herbatą napisane jest, że zaparzy się ona w minutę, dwie lub trzy, to mamy do czynienia z herbacianym oszustwem. Dobra herbata zaparza się około ośmiu minut. Najprawdziwsze herbaty, to herbaty liściaste. Jeśli nie lubisz tak zwanych plujek, możesz zaparzać je przy pomocy małych pojemników, które po zaparzeniu, wyjmuje się z kubków, wraz z zawartością.

Herbata na stres. Picie herbaty uspokaja i łagodzi napięcia. Substancje zawarte w herbacie, zmniejszają poziom hormonów stresu. Przyjemnie, relaksująco i uspokajająco działa też sam rytuał przygotowywania i picia herbaty. Herbata jest gorąca, a więc pijemy ją ostrożnie i powoli, mimowolnie rozkoszując się jej aromatem.

Herbata na nadciśnienie. Badania naukowe dowiodły, że regularne picie czarnej herbaty eliminuje problemy z podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Oczywiście, w przypadku znacznego nadciśnienia, herbata nie zastąpi leków. Jest jednak dobrym i naturalnym środkiem wspomagającym leczenie.

Herbata na pragnienie. Wiele osób przekonało się o tym, że gorąca herbata wypita w gorący dzień, o wiele lepiej gasi pragnienie, niż schłodzone napoje i soki. Twierdzenie, że herbata przyczynia się do odwodnienia naszego organizmu, jest nieprawdziwe. Wzmożone pragnienie można odczuwać wówczas, gdy pije się bardzo mocną herbatę.

Herbata na zęby i dziąsła. Mało kto wie, że pijąc herbatę, dostarczamy sobie fluoru i przeciwutleniaczy. Fluor jest znany z tego, że przeciwdziała próchnicy, a przeciwutleniacze chronią nasze dziąsła przed chorobami.

Herbata na serce. Liczne badania naukowe, potwierdzają i to, że częste picie herbaty, eliminuje ryzyko zachorowania na choroby wieńcowe i na zawał serca. Herbata ma dobroczynny wpływ na układ krążenia.

Herbata na urodę. Wiele wskazuje na to, że regularne picie herbaty spowalnia procesy starzenia się organizmu. Efekt ten zawdzięczamy obecnym w herbacie substancjom zwanym katechinom.

Uważaj na dodatki. Pijąc regularnie herbatę, można wyeliminować lub zmniejszyć jej dobroczynne działania, poprzez dodawanie do niej różnych rzeczy. Posłodzona herbata dostarczy nam przede wszystkim cukru. Herbata zabielona mlekiem traci większość swoich właściwości.

Herbaty owocowe i granulowane. Herbaty owocowe i granulowane, to coś, na co nabierają nas producenci. W większości herbat owocowych, nie ma ani krzty owoców. Są za to dodatki i aromaty chemiczne, nadające im sztuczne smaki i zapachy. Na dodatek pseudo herbatki owocowe, potrafią być droższe od herbat z kawałkami prawdziwych owoców. Herbaty granulowane to już nie herbaty, a czysta chemia, na dodatek słodzona do niemożliwości.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl