Jesteś tutaj » Strona główna » Hobby » Zostań dobrym fotografem

Zostań dobrym fotografem

  • Data dodania: 2011.11.24

Z chwilą, gdy każdy może nabyć aparat i pstrykać kolejne fotki naciskając jeden przycisk, robienie zdjęć stało się dziecinnie proste. Czy na pewno? Czy nie mylisz czasami wykonywania fotografii z obsługą najprostszego aparatu cyfrowego? Tak się często dzieje, a tymczasem to nie to samo.

Obiekty główne, tła i dodatki. Często jest tak, że robiąc zdjęcia mylimy te trzy elementy ze sobą. Obiekt główny to coś, co chcemy sfotografować i co ma stanowić główną treść zdjęcia. Jeśli obiektem naszej fotografii ma być piękny kościół, ale chcemy by na zdjęciu była także jakaś osoba, nie wolno stawiać jej dokładnie na środku i w taki sposób, że zasłania sobą większość budowli i sama staje się obiektem głównym. Dodatki, to elementy, które również chcemy umieścić na zdjęciu, ale są one mniej ważne i nie stanowią jego istoty, choć bez nich byłoby niepełne i pustawe. Wracając do zdjęcia z kościołem, fotografowana z nim osoba jest właśnie dodatkiem i powinna stać z boku. Tło to przestrzeń, która wypełniać powinna całą fotografie. Przy robieniu zdjęć musi być dokładnie widać co jest obiektem głównym co jest dodatkiem, a co tłem. Ze wspomnianego już zdjęcia kościoła z osobą towarzyszącą, powinno jasno wynikać co miałeś na myśli, co miało być obiektem głównym: osoba czy kościół.

Popatrz inaczej. Wszystkie zdjęcia, jakie wykonujesz, nie muszą wyglądać tak samo, to znaczy nie musisz robić ich z tej samej perspektywy stojąc dokładnie naprzeciwko nich. Zobacz jaki uzyskasz obraz gdy kucniesz lub położysz się. Spróbuj zrobić ciekawe zdjęcie obiektu stojąc nieco z boku. Często jest tak, że obiekty uchwycone z innej perspektywy wyglądają na zdjęciach dużo ciekawiej. Jeden ruch aparatem może bardzo dużo zmienić. Wystarczy trochę poeksperymentować i zaczną ci wychodzić interesujące zdjęcia.

Operowanie światłem. Wszyscy wiedzą, że nie należy robić zdjęć pod słońce, bo są wtedy zbyt jasne i wyglądają jakby były prześwietlone. Nie oznacza to jednak, że fotografując coś zawsze musisz ustawiać się tak, by słońce świeciło za twoimi plecami. W zależności od tego jak mocne jest światło słoneczne, można w różny sposób wykorzystywać je do oświetlania fotografowanych obiektów.

Czysty kadr. O ile to możliwe staraj się unikać zaśmiecania zdjęć przypadkowymi elementami. Zwracaj uwagę nie tylko na to co widać na środku planu, który masz zamiar sfotografować, ale i na to co znajduje się na bokach, u góry i na dole. Słupy trakcyjne, porzucone przedmioty, krawężniki i inne przypadkowe elementy zdjęć, nie tylko nie są ich ozdobą, ale irytują za każdym razem, gdy ogląda się zrobione fotografie. Niepotrzebne dodatki mogą wkraść się zarówno przed, jak i za fotografowane obiekty. Uważaj zatem na to czy przed fotografowaną grupą ludzi nie leży jakiś duży śmieć, zwracaj uwagę na to co znajduje się za stojącymi osobami. Czy na wywołanym zdjęciu nie okaże się, że do ich głów poprzyrastały latarnie, słupy i inne dziwne rzeczy.

Odległości i proporcje. Fotografując obiekty budowlane, przyrodę, zwierzęta i ludzi musisz uważać na odległości i proporcje. Gdy coś zostanie sfotografowane ze zbyt dużej odległości, będzie niewyraźne, zbyt małe i zatraci proporcje. Dokładnie to samo stanie się, gdy podejdziemy zbyt blisko – fotografowany obiekt nie zmieści się cały na zdjęciu, co też zaburzy proporcje całego zdjęcia. Fotografie będą wyglądały dziwnie i nienaturalnie jeśli linię horyzontu będziemy umieszczać dokładnie na środku, to znaczy gdy niebo i ziemia zajmować będą dokładnie po połowie kadru.

Mocne punkty. Twoje fotografie staną się poprawne jeśli główne obiekty umieścisz w tak zwanych mocnych punktach. Punkty te wyznacza się poprzez poprowadzenie dwóch linii dzielących kadr na trzy równe części pionowe i poziome. Miejsca, w których linie te przecinają się to właśnie punkty, w których warto umieszczać główne elementy fotografii. Dzięki zastosowaniu tej reguły, zdjęcia są proporcjonalne, harmonijne, dobrze wypełnione i atrakcyjne dla oka.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl