Jesteś tutaj » Strona główna » Kobiety » Chcesz rozmawiać, a się kłócisz

Chcesz rozmawiać, a się kłócisz

  • Data dodania: 2012.06.20

Jeden z najgłupszych stereotypów dotyczących płci, mówi o tym, że kłótliwe są tylko kobiety. Być może wzięło się to stąd, że kobiety są bardziej aktywne werbalnie, czyli więcej mówią. Pogląd ten jest całkowicie błędny, bo kobieca aktywność werbalna przekłada się na większą umiejętność wyrażania słowami swoich myśli. Nie znaczy to, że kłótliwi są tylko mężczyźni, ale i im się to zdarza.

Chcesz rozmawiać, a kłócisz się z ludźmi? Większość twoich rozmówczyń i rozmówców nadaje na innych falach? Czasami masz wrażenie, jakbyś odtwarzał w kółko ten sam scenariusz? Kłócisz się często i wciąż o to samo?

Kto najczęściej się kłóci? Najczęściej spierają się ze sobą osoby bliskie. Fakt ten ma wiele przyczyn. Osoby bliskie są tymi, z którymi łączy cię najwięcej spraw. W relacjach z osobami bliskimi, najbardziej dają się we znaki twoje przyzwyczajenia, schematy, którymi się posługujesz, poglądy i odczucia związane z różnymi sprawami.

Nie możemy się dogadać. Dogadać się, to znaczy wypracować jakieś wspólne stanowisko. Dogadywać trzeba się wtedy, gdy w jakiejś kwestii powstaje kwestia sporna. Nie denerwuj się, gdy tak się dzieje. To, że kochasz kogoś nad życie nie oznacza tego, że na każdy temat wasze odczucia będą takie same. Każde z was ma własne doświadczenie życiowe i schematy zachowań wyniesione z domu. Brak wspólnej płaszczyzny w jakiejś kwestii, to jeszcze nie tragedia. Problem zaczyna się wtedy, gdy każde uważa, że tylko jego punkt widzenia jest słuszny. Dogadywanie się w codziennych sprawach, to umiejętność rezygnacji z części tego, na czym ci osobiście zależy, na rzecz tego, na czym zależy drugiej osobie. Schemat kłótni partnerskich jest często taki sam. Zaczyna się od niewinnej kwestii, a kończy się z grubej rury, raniąco i niszcząco: „ty mnie nie rozumiesz, w ogóle się ze mną nie liczysz, jakbyś mnie kochała to..., jak zwykle kłócisz się nie wiadomo o co”. Czasami kłótnie takie dotyczą ważnych kwestii. Jeśli tak jest, nie próbuj rozwiązać jej podczas jednej rozmowy. Daj sobie i partnerce czas na przemyślenie. Kilka dni przerwy sprawi, że oboje spojrzycie inaczej na ten problem i wzajemne ustępstwa staną się łatwiejsze.

Co przeszkadza w porozumieniu. W twoim porozumiewaniu się z ludźmi, najbardziej przeszkadzają emocje. Jeśli rozpatrywana kwestia nie ma dla ciebie wymiaru emocjonalnego, nie masz problemu z dogadaniem się. No właśnie. Najważniejsze podczas trudnych rozmów jest rozpoznanie i nazwanie swoich emocji. Kobiety są w tym lepsze, bo mężczyźni zwyczajowo wstydzą się mówić o tym, jak się czują.

Mówimy nie to co chcemy. Jeśli często zdarza ci się mówić „sorry, nie chciałem tego powiedzieć, nie to miałem na myśli, to nie tak miało zabrzmieć...”, oznacza to, że masz trudności z wyrażaniem myśli w rozmowach. Żaden wstyd. Trudności takie ma większość z nas. Kompetencji efektywnego rozmawiania, można nabyć w spotkaniach, z profesjonalnymi nauczycielami tej sztuki, czyli terapeutami. Rozmowy z nimi są o wiele łatwiejsze, bo ich stosunek do ciebie jest życzliwy, profesjonalny i neutralny. Rozmawiając z nimi, o wiele łatwiej dostrzec błędy jakie się popełnia i zobaczyć w jaki sposób nasze komunikaty słowne i nie tylko, odbierane są przez innych.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 przystojniak.pl