Jesteś tutaj » Strona główna » Kobiety » Różnica wieku w związku

Różnica wieku w związku

  • Data dodania: 2012.04.24

Wiek osoby, z którą decydujemy się na związek ma dla nas duże znaczenie. Niby nie, a jednak, gdy ktoś wpadnie nam w oko, zastanawiamy się ile też on czy ona może mieć lat. Statystycznie rzecz ujmując, najbezpieczniej czujemy się w związkach z osobami młodszymi lub starszymi od nas o kilka lat. Zwyczajowo panie poszukują mężczyzn nieco starszych, a panowie nieco młodszych partnerek. W drugą stronę też działa o ile różnica nie przekracza 8-10 lat. Ale zwyczaje się zmieniają i coraz częściej nie obawiamy się związków z partnerami dużo starszymi lub dużo młodszymi. Nadal najbardziej dziwią i szokują związki, w których to partnerki urodziły się znacznie wcześniej od partnerów.

Skąd biorą się związki z dużą różnicą wieku? Na to pytanie jest wiele odpowiedzi. Oczywiście, podobnie jak wszystkie pozostałe związki, biorą się z miłości. Zdaniem specjalistów, bywa i tak, że oprócz miłości, związkami tymi rządzą pewne reguły i motywy. Znawcy przedmiotu podkreślają, że związki starszych mężczyzn z dużo młodszymi kobietami, mogą wynikać z chęci ponownego przeżycia własnej młodości, sprawdzenia się w oczach dużo młodszej kobiety i bycia blisko z kobietą młodą i atrakcyjną.. Młode kobiety wiążą się ze starszymi mężczyznami nie koniecznie z miłości do nich samych. Może to wynikać z braku oparcia w życiu i chęci zyskania kogoś, kto pomoże w trudnym starcie, zdobyciu kariery itp. Związki kobiet z dużo młodszymi partnerami, mogą być podszyte nieświadomą potrzebą zaspokojenia instynktu macierzyńskiego. Tyle teoria, bo w praktyce, wszystko jest o wiele bardziej skomplikowane i złożone.

Blaski i cienie związków z różnicą wieku.

Doświadczenie życiowe. Jeśli nasz partner lub partnerka ma o kilka lub kilkanaście lat mniej lub więcej od nas, to w naturalny sposób różnimy się od siebie zasobem doświadczeń życiowych. Różnica ta może powodować konflikty, bo trudno wejść w sytuację partnera, który nie przeżywał jeszcze określonego etapu życia lub przeżył go znacznie wcześniej od nas. Z drugiej strony, doświadczenie starszego partnera, może przydać się w chwilach kryzysów i konfliktów, których nie przetrwałby związek rówieśników, bo do pokonania go potrzebne jest właśnie owo doświadczenie. Z wiekiem uczymy się rozróżniać rzeczy ważne i mniej ważne. Jeśli jedno z dwojga jest starsze i dojrzalsze, związek przetrwać może niejedną burzę.

Reakcje rodziny i otoczenia. Związki z dużą różnicą wieku są jak najbardziej akceptowane, ale tylko z dużej odległości. Problem zaczyna się wtedy, gdy związek taki pojawi się w rodzinie lub wśród znajomych. Wtedy tworząca go para musi uporać się z mniej lub bardziej świadomymi, mieszanymi reakcjami otoczenia. Nierzadko są to docinki, dowcipy i złośliwości. Większość odradza im ten związek, bo najprawdopodobniej rozpadnie się z wielkim hukiem i zrani obie strony.
Trzeba wiedzieć i o tym, że rodzice rzadko bywają zachwyceni takimi związkami swoich dzieci, co nie znaczy, że z biegiem czasu nie przekonują się, że wybory te były słuszne, a ich zięcia lub synowa są najlepsi na świecie.

Różnica wieku nie przekreśla szczęścia. Różnica w wieku nie przeszkadza w związku, pod warunkiem, że nie ignorujemy jej i nie udajemy, że nie istnieje. W przeciwnym razie jej skutki, takie jak starość, choroba czy niesprawność partnera, zaskoczą nas niespodziewanie, zdziwią i rozczarują. Różnica wieku nie zniszczy związku jeśli nie jest jedynym powodem, dla którego związaliśmy się z daną osobą. Zachwyt młodością i świeżością drugiej osoby, to za mało, by stworzyć i utrzymać dobry związek. Chęć uzyskania oparcia w kimś starszym, też może nie wystarczyć na długo, bo sytuacja może się zmienić i zamiast otrzymywać, trzeba będzie dać oparcie drugiej osobie. Różnica wieku nie zrujnuje związku opartego na zbliżonym stosunku do ludzi i świata, wspólnych poglądach i systemie wartości. Szczęśliwy związek z różnicą wieku to taki, w którym kocha się kogoś mimo różnicy lat, mając pełną świadomość owej różnicy i jej skutków.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl