Jesteś tutaj » Strona główna » Kobiety » Zaskocz swoją kobietę umiejętnością słuchania cz. 2

Zaskocz swoją kobietę umiejętnością słuchania cz. 2

Umiejętność słuchania, a życie w związku. Wiele związków rozpada się właśnie dlatego, że partnerzy przestali słuchać się nawzajem. Komunikują się ze sobą i owszem, ale komunikacja ta jest płytka i powierzchowna. Kobiety z natury lepiej radzą sobie ze słuchaniem niż mężczyźni. Początek związku pod tym względem jest na ogół łatwiejszy. Kobiety i mężczyźni słuchają się nawzajem, bo są sobą zafascynowani, bo sprawia im to przyjemność, bo w fazie wzajemnego zauroczenia nie wymaga to żadnego wysiłku. Im dłużej jest się razem, tym aktywne słuchanie staje się trudniejsze. Związek i wspólna rzeczywistość nie są już tak ekscytujące jak na początku, a więc i to co ma do powiedzenia druga osoba, też przestaje ekscytować, porywać i cieszyć.
Aktywne słuchanie to słuchanie świadome, to znaczy takie, które wynika nie z fascynacji drugą osobą, ale ze zrozumienia jej potrzeb.

Zasady aktywnego słuchania. Słuchając aktywnie reagujemy na to co mówi druga osoba, przetwarzając jej wypowiedzi. Gdy twoja partnerka mówi „znów miałam trudnego klienta” możesz powiedzieć: „widzę, że twoja praca nie jest łatwa”. Dajesz w ten sposób do zrozumienia, że cały czas uważnie słuchasz i podążasz za tym co ona mówi.
Podczas rozmowy dobrze jest zauważać i nazywać uczucia rozmówcy. Gdy żona mówi „mam dość, ten facet mnie wykończy”, możesz powiedzieć „widzę, że znów cię zdenerwował, chyba jesteś bardzo zła”. Akceptacja intensywnych uczuć, zarówno pozytywnych jak negatywnych, poprawia samopoczucie rozmówcy, wzmacnia zaufanie, poczucie bezpieczeństwa i więź pomiędzy partnerami.
Podczas dłuższych wypowiedzi wtrącaj od czasu do czasu słowa typu „aha”, „rozumiem” itp. Pytaj, gdy coś wydaje ci się niezrozumiałe.

W czym pomaga aktywne słuchanie. Aktywne słuchanie to cenna umiejętność, która przydaje się w kontaktach z ludźmi. Słuchając aktywnie unikniesz wielu niepotrzebnych sprzeczek, konfliktów i nieporozumień, które biorą się najczęściej z potrzeby udowodnienia swojej racji. Tymczasem w aktywnym słuchaniu chodzi o zrozumienie racji przeciwnika i przedstawienie swojej. Rozmówcy potrafiący słuchać zawsze dojdą do porozumienia, co nie znaczy, że któryś zmieni zdanie. Pamiętaj, rozmówca zacznie szanować ciebie i twoje poglądy, gdy poczuje, że on sam i to co mówi jest dla ciebie ważne.
Aktywne słuchanie pomocne jest w podejmowaniu trudnych decyzji. Decyzje te stają się łatwiejsze, gdy pozwalasz na to, by przekonania innych poszerzyły twoje horyzonty.

Nie od razu... Aktywnego słuchania trzeba się nauczyć. Można to zrobić na różnego rodzaju kursach prowadzonych przez specjalistów lub we własnym zakresie. Zacznij od najprostszego: porozmawiaj z partnerką o tym co ją interesuje, choć dla ciebie nie jest fascynujące. Zobaczysz, że działa. Ty porozmawiasz z nią o jej ulubionym serialu, ona z zainteresowaniem wysłucha gdy będziesz mówił o footballu, którego nie cierpi.! Ty nie interesujesz się serialem, jej nie interesuje piłka nożna, ale każdego z was interesuje to, co ma do powiedzenia kochana osoba i tylko to się liczy!

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 przystojniak.pl