Jesteś tutaj » Strona główna » Kultura » Sztuka prezentacji

Sztuka prezentacji

  • Data dodania: 2011.11.16

Sztuka prezentacji to umiejętność prostego zaprezentowania w kilku słowach siebie, oraz innych osób. Z jednej strony przedstawianie siebie samego i swoich znajomych innym osobom jest bardzo proste, zwyczajne i oczywiste. Z drugiej jednak strony, nie wiadomo dlaczego, gdy mamy przedstawić jedną osobę drugiej osobie, wpadamy w zakłopotanie, nie wiemy co począć lub w ogóle zapominamy o całej sprawie.

Kultura bycia i znajomość podstawowych jej zasad wydają się dziś mniej ważne niż kiedyś. Wydaje nam się, że wystarczy prezentować tak zwany luz, a już wszystko będzie w porządku. Tymczasem są sytuacje, w których wiedza o tym, jak powinniśmy się zachować ma duże znaczenie i wpływa na to, jakie wrażenie zrobimy na innych i jakie opinie na nasz temat zbudują sobie inni ludzie.

Nie zapominaj o prezentacji. Najgorsze co możemy zrobić, to zapomnieć przedstawić sobie nawzajem dwie znane sobie osoby, które widzą się po raz pierwszy. Takie zachowanie odebrane zostanie jako brak przytomności umysłu albo brak osobistej kultury. Prezentacji powinniśmy dokonywać w możliwie najbardziej naturalny sposób. Inaczej wygląda prezentacja w sytuacjach uroczystych, formalnych i oficjalnych. Tu naturalność i ciepło nie wystarczają. Trzeba jeszcze wiedzieć komu, kogo i w jaki sposób należy przedstawiać.

Podstawy prezentacji. Aby nie czuć się zakłopotanym, w momencie gdy trzeba dokonać prezentacji jednej osoby przed drugą, warto poznać i dobrze przyswoić sobie kilka podstawowych reguł związanych z tą czynnością.
Zawsze przedstawiamy mężczyznę kobiecie.
Młodszego uczestnika rozmowy zawsze przedstawiamy starszemu.
Zwykłego pracownika przedstawiamy osobie mającej wyższe stanowisko, nigdy odwrotnie.
Kawalera prezentujemy żonatemu mężczyźnie, a kobietę samotną prezentujemy mężatce. Niektóre z tych zasad są dominujące w stosunku do innych. Tak dzieje się w przypadku zasady dotyczącej różnicy wieku przedstawianych sobie rozmówców. W przypadku, gdy jest ona znaczna inne zasady przestają obowiązywać. Innymi słowy, bardzo młodą kobietę przedstawiamy mężczyźnie, kobietę dużo młodszą zawsze przedstawiamy starszej rozmówczyni itp.
W indywidualnych prezentacjach zawsze osoba starsza, formalnie ważniejsza lub po prostu nam bliższa ma prawo dowiedzieć się pierwsza kim jest rozmówca.
Nieco inne zasady obowiązują w prezentacjach grupowych. Przed całą grupą prezentujemy ważnego gościa, który przybył na spotkanie, osobę, która ma poprowadzić szkolenie czy kolejnych gości, którzy właśnie weszli na przyjęcie urodzinowe.

Stojąc czy siedząc. Bardzo niezręcznymi sytuacjami są te, w których jedna z prezentowanych sobie osób siedzi, a druga stoi. Panowie siedzący powinni podnieść się z krzeseł podczas prezentowania im innych osób, niezależnie od płci i wieku tych ostatnich. Na pozostanie w pozycji siedzącej mogą pozwolić sobie mężczyźni dużo starsi od tych, których się im przedstawia.
Kobiety w takich sytuacjach mogą siedzieć, ale powinny wstać, jeśli przedstawiane są bardzo ważnym lub dużo starszym od siebie osobom. Panie, które nie osiągnęły jeszcze dorosłości, zawsze powinny podnosić się, gdy chce się je komuś przedstawić. Mogą pozostać na swoich miejscach tylko wtedy, gdy przedstawia się im osoby równie młode.

Jak prezentować poszczególne osoby? Prezentacji nieznających się osób dokonujemy wtedy, gdy wzajemny kontakt jest nieco dłuższy. Jeśli przechodząc obok kogoś przypadkowo wymienimy kilka słów, nie musimy temu komuś prezentować osoby, z którą jesteśmy. Wypada to jednak zrobić, gdy kilka słów zamienia się w dłuższą rozmowę.
Do trudniejszych sytuacji należą te, w których prezentujemy osobę bliską naszemu sercu, z którą nie jesteśmy formalnie związani. W takich wypadkach nie należy niczego tłumaczyć, wystarczy po prostu podanie imienia tej osoby.
Prezentując komuś kobietę singla nie mówimy o niej panna. Mawiało się tak kiedyś, ale teraz się tak nie postępuje.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl