Jesteś tutaj » Strona główna » Moda » ABC dobrze ubranego mężczyzny

ABC dobrze ubranego mężczyzny

  • Data dodania: 2011.11.20

Nie szata zdobi człowieka, mówi jedno z najbardziej znanych porzekadeł. W myśl tego przysłowia, prawdziwą ozdobą człowieka nie jest ubranie, ale jego osobiste cechy. Święta racja, ale w pierwszym zetknięciu z drugą osobą widzimy przede wszystkim szatę, a dopiero później mamy szansę na poznanie wewnętrznych przymiotów. We współczesnym świecie to, co mamy na sobie jest co najmniej tak samo ważne, jak to co mamy w sobie. Zasada ta odnosi się także do kontaktów towarzyskich i niezobowiązujących, ale w żadnym razie nie należy zapominać o niej w kontaktach zawodowych, a zwłaszcza biznesowych.

Mylą się ci, którzy uważają, że na pierwszym miejscu stawia się tu umiejętności i solidne wykonywanie swoich obowiązków, a dopiero na drugim to, jak ktoś wygląda i prezentuje się od zewnątrz. W relacjach biznesowych jest inaczej. Umiejętności, zaangażowanie w pracę dla firmy są oczywiście ważne, ale sposób ubierania się i prezencja liczy się nie mniej niż one.

Co założyć do pracy?
Do pracy w biznesie zakłada się oczywiście garnitur składający się z dwóch części. Garnitury z kamizelkami kojarzą się raczej z weselem niż pracą. Na luźniejsze spotkania można przyjść w spodniach sztruksowych i marynarce uszytej na sportowo.
Do garniturów nie powinno się zakładać koszul z krótkimi rękawami. Nieodłączną częścią dobrego stroju biznesowego są białe mankiety wystające spod garnituru. Oczywiście, zarówno one, jak i kołnierzyk muszą być idealnie wyprasowane. Elegancji i powagi dodają, zapomniane dziś nieco, spinki do koszuli. Do garnituru i koszuli obowiązkowo zakłada się krawat. Dość sporną kwestią jest prawidłowa jego długość. Uniwersalna zasada mówi, że krawat powinien delikatnie zachodzić za górną krawędź paska od spodni. A teraz spodnie: jakie długie być powinny? Nogawki spodni powinny sięgać z tyłu do samego dołu, a z przodu ładnie układać się na butach. W niektórych garniturach można spotkać spodnie z nogawkami nieco krótszymi z przodu, a dłuższymi z tyłu. Nie jest to błąd krawiecki. Dzięki takiemu zabiegowi nogawki ładnie zaginają się z przodu i dobrze leżą z tyłu. Mężczyznom niezbyt wysokim odradzamy noszenie spodnie z mankietami, ponieważ optycznie skracają sylwetkę. Równie ważne są części ubrania, których prawie nie widać, no właśnie: prawie. Mamy na myśli skarpetki. Nie widać ich gdy się stoi, ale za to gdy się siądzie i założy nogę na nogę... Aby nie zafundować komuś widoku gołych nóg, powinno się zakładać skarpetki, które sięgają dość wysoko, oczywiście zawsze i tylko czarne. Bardzo częstym błędem popełnianym przez mężczyzn jest łączenie paska z szelkami. Szelki wyglądają równie elegancko jak paski, jeśli mają klasyczną postać, nie rażą prostackimi zatrzaskami i kolorami.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 przystojniak.pl