Jesteś tutaj » Strona główna » Moda » Męskie kapelusze znowu modne!

Męskie kapelusze znowu modne!

  • Data dodania: 2011.10.30

Zapraszamy do zapoznania się bliżej z tym eleganckim dodatkiem męskiego stroju, z jego historią, zasadami dobierania i noszenia.

Kapelusze noszono już w czasach starożytnych, ale wówczas były one praktycznymi, a nie modnymi elementami stroju prostych ludzi. Jak nie trudno się domyśleć, wyrabiane wówczas słomiane i skórzane kapelusze, chroniły głowy ludzi przed słońcem. Czasy nowożytne zmieniły kapelusz w wyraz mody i stylu panującego w poszczególnych epokach. W ostatnich latach, to nakrycie głowy straciło na popularności, a to za sprawą praktycznych i tanich czapek, które nosi wielu mężczyzn.

Aktualnie obserwuje się wielki powrót kapeluszy i można kupić je w wielu odmianach, od tych oficjalnych i eleganckich, po mniej formalne i codzienne. Wszystkie kapelusze składają się z główki i otaczającego ją ronda. Kształt i wysokość główki oraz szerokość ronda są cechami wyróżniającymi poszczególne modele kapeluszy. Męskie nakrycia głowy mogą posiadać dodatkowe ozdoby, takie jak wywinięcie ronda lub wstążka zawiązana wokół główki. 

Jak kupić kapelusz? Podobnie jak garnitur czy płaszcz, kapelusz musi być kupiony z głową. Oznacza to tyle, że tę część garderoby trzeba umieć dopasować do siebie, stroju i okoliczności.
Nakrycie głowy musi być proporcjonalne do sylwetki i typu twarzy właściciela. Mężczyźni o niezbyt słusznym wzroście i posturze, nie powinni nosić zbyt wysokich i szerokich kapeluszy. Ich nakrycia głowy powinny być niższe i posiadać wąskie ronda.
Panowie wysocy i postawni mogą przystroić swe głowy w kapelusze wysokie lub ozdobione szerokimi rondami.
Do oficjalnych i formalnych strojów, trzeba dobierać takie same nakrycia głowy. Melonik czy cylinder założony do tweedowej marynarki lub jeansów będzie wyglądał komicznie i cudacznie. Do strojów mniej formalnych, luźniejszych i noszonych na co dzień, pasują kapelusze typu fedora. Nosząc kapelusz trzeba wiedzieć jak należy się zachować w różnych sytuacjach. Zdjęcie kapelusza, uniesienie lub dotknięcie jego ronda, są sposobami witania się z ludźmi. Niedopuszczalne jest pozostawanie w kapeluszu podczas rozmowy z drugą osobą. Nie wypada też pozostawiać kapelusza na głowie w pomieszczeniach zamkniętych. Przekraczając próg czyjegoś domu, kościoła, urzędu czy restauracji trzeba go zdjąć. Żaden elegancki mężczyzna nie siada też do stołu w kapeluszu na głowie.

Kapelusze na każdą okazję. Najbardziej popularnym ze względu na swoją uniwersalność jest kapelusz fedora. Wykonuje się go ze skóry lub filcu, a jego historia rozpoczęła się na początku XX wieku. Główka tego kapelusza ozdobiona jest wklęsłym i wyraźnie widocznym wgłębieniem. fedora zdobiła głowy Michaela Jacksona, bohaterów filmu The Blues Brothers, Indiany Jonesa, oraz czarnych i białych charakterów z filmów kryminalnych i sensacyjnych.. Kapelusz ten pasuje do wszystkiego. Można nosić go razem z garniturem, kurtką ze skóry czy luźną podkoszulką i dżinsami. Aby wyglądał atrakcyjniej, nie nosi się go prosto, lecz przechyla nieco na jedną stronę. 
Równie znanym jest letni i jasny kapelusz typu panama. Ojczyzną panamy nie jest Panama lecz Ekwador, gdzie wyrabiano go z liści palmy. Kapelusz ten stał się modny w Ameryce w momencie, gdy powstawał Kanał Panamski. Panamy wyrabia się z materiałów, które nie gniotą się i nie łamią, pomimo składania. Kapelusz panama ma szerokie rondo, a jego główkę zdobi czarna wstążka. Panama to kapelusz na lato, który uzupełnia letnie męskie garnitury wykonane z naturalnego lnu.
Melonik, ten kapelusz swoją nazwę bierze od kształtu główki, która wygląda jak połowa dużego owocu melona. Rondo melonika jest nieduże i podwinięte do góry. Kapelusz ten ma dość długą historię, gdyż powstał w połowie XIX stulecia. Melonik zaprojektowano z myślą o gajowych, którzy musieli chodzić po gęstych lasach, co sprzyjało gubieniu kapeluszy, mniej dokładnie trzymających się głowy.
Cylinder, to najbardziej szykowny i formalny rodzaj kapelusza. Jego główka jest wysoka i przypomina walec. Rondo natomiast jest bardzo wąskie. Wykonywany jest zazwyczaj z błyszczących i sztywnych materiałów. Nosi się go do bardzo eleganckich i odświętnych strojów, takich jak fraki i smokingi.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl