Jesteś tutaj » Strona główna » Motoryzacja » Choroba lokomocyjna: przyczyny, objawy, leczenie

Choroba lokomocyjna: przyczyny, objawy, leczenie

Nie lubisz podróżować i to nie z tych powodów, dla których większość nie przepada za długim przemieszczaniem się z miejsca na miejsce? W podróżach nie przeszkadza ci jedynie brak wygody, pozostawanie przez długi czas w zamkniętej i ciasnej przestrzeni, nuda i dłużący się czas, ale i nieprzyjemne objawy, których nie odczuwają twoi znajomi? Gdy tylko coś rusza się, przemieszcza, cofa, przyspiesza, hamuje lub kołysze się i podnosi, w twojej głowie zaczyna się kręcić, a żołądek daje o sobie znać ostrymi nudnościami? Współpasażerowie podziwiają piękne widoki za oknem, a ty przeżywasz istne katusze i czekasz tylko aż się skończą? Jeśli tak jest, to należysz do tej części ludzkości, którym przypadła w udziale choroba lokomocyjna. Część ta nie jest wcale taka mała, bo na kinetozę cierpi co piąta osoba.

Przyczyny choroby lokomocyjnej. Za chorobę lokomocyjną odpowiada nieprawidłowe przetwarzanie bodźców, płynących ze zmysłu równowagi. Centrum tego zmysłu stanowi błędnik, który znajduje się w uchu wewnętrznym. Jest to część ucha wewnętrznego o bardzo skomplikowanej budowie. Błędnik odpowiada za wrażenia słuchowe i odbiór bodźców równoważnych. Bodźce równoważne związane są ze zmianami pozycji ciała w przestrzeni. Zmiany te to wychylanie ciała w różne strony, w kierunku poziomym i pionowym. Zmiany takie towarzyszą przemieszczaniu się. Jadąc samochodem, płynąc statkiem, wznosząc się i opadając w samolocie, poruszamy się w różnych kierunkach. Jeśli informacje płynące z błędnika nadążają za tym co widzimy, wówczas czujemy się bezpiecznie, nie odczuwamy dyskomfortu w postaci zawrotów głowy i mdłości. Objawy takie pojawiają się w chwili, gdy zmysł równowagi reaguje nieco wolniej niż zmysł wzroku. Brak dostatecznej integracji tych dwóch zmysłów powoduje chorobę lokomocyjną.

Objawy choroby lokomocyjnej. Objawami choroby lokomocyjnej są przede wszystkim mdłości i wirowanie w głowie. Objawy te nasilają się, gdy ciało poddawane jest przyspieszeniu lub hamowaniu, kołysaniu lub wznoszeniu się. Najgorzej jest wtedy, gdy coś się nagle zmienia. Gdy ciało zmuszane jest do szybkich zmian położenia względem osi pionowej i poziomej, pojawia się bladość, wymioty, bóle głowy, niepokój i zimne poty. Choroba lokomocyjna objawia się także uczuciem zmęczenia, sennością i wzmożonym wydzielaniem śliny. Występuje też wzmożona reakcja na zapachy paliw i spalin.

Łagodzenie objawów choroby lokomocyjnej. Aby w trakcie podróży choroba lokomocyjna nie wykończyła cię zupełnie, wybieraj odpowiednie miejsca w różnych środkach transportu. W autokarze najlepiej siedzieć z przodu. Widok zmieniającej się drogi sprawia, że zakręty, podjazdy, zjazdy i wyboje nie są tak nagłe i niespodziewane. Spoglądając przez przednią szybę, koncentruj się na stałych elementach krajobrazu, na przykład na horyzoncie. Koncentracja na mijanych drzewach, falującej rzece, migających promieniach słonecznych może wzmagać objawy choroby. W tego typu pojazdach, najbardziej trzęsie na osi kół, nie siadaj więc nad kołami. Kupując bilet na samolot, poproś o miejsce nad prawym skrzydłem. Siedząc w przedniej części pokładu, o wiele silniej odczuwa się moment odrywania się od ziemi i wznoszenia. W środkowej części statku powietrznego znajdują się silniki, które dają większe poczucie stabilności, niż sama podłoga, pod którą jest tylko powietrze. Decydując się na podróż statkiem wybieraj miejsce w środkowej części pokładu. Staraj się przyjmować pozycję półleżącą z wygodnym oparciem pod głową. Jadąc samochodem jako pasażer, siadaj z przodu i poproś kierującego o nieco wolniejszą i ostrożniejszą jazdę. W pociągu siadaj przy oknie i unikaj tylnych wagonów, bo jazda jest mniej stabilna. We wszystkich środkach transportu siadaj przodem do kierunku jazdy. Nasilaniu się objawów choroby lokomocyjnej sprzyja duszność i dym papierosowy. Staraj się zatem o miejsce, do którego dopływa świeże powietrze.

Leczenie choroby lokomocyjnej. Jak dotąd nie wymyślono metod leczenia choroby lokomocyjnej, to znaczy usunięcia jej przyczyn. Jedyne co można zrobić, to eliminować jej objawy, a robi się to za pomocą leków przeciwdziałających im. Leki te mają obecnie różne postacie, można je łykać, pić lub ssać. Wszystkie przyjmuje się przed podróżą. Niektóre z nich mogą powodować skutki uboczne, takie jak senność. Najbezpieczniejszymi lekami tej kategorii są leki zawierające naturalne ekstrakty roślinne, na przykład starte kłącza imbiru, który ma działanie przeciwwymiotne. Leki roślinne nie powodują senności. Łagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej sprzyja też odpowiednia dieta. Na drogę warto zabrać coś orzeźwiającego, na przykład cukierki do ssania o smaku eukaliptusa. Przed podróżą nie należy pić napojów z bąbelkami ani najadać się do syta.

Twoje dziecko ma chorobę lokomocyjną. Jeśli twój maluch narzeka na złe samopoczucie w trakcie jazdy, stosuj te same zasady co u dorosłych. Nie martw się na zapas: choroba lokomocyjna u dzieci, najczęściej mija z wiekiem, ponieważ jest objawem czasowej niedojrzałości układu nerwowego.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl