Jesteś tutaj » Strona główna » Motoryzacja » Ford - historia marki

Ford - historia marki

Z historią marki Ford nieodzownie łączy się postać Henry’ego Forda, amerykańskiego przemysłowca. To właśnie on jest głównym założycielem tego znanego dzisiaj na całym świecie potężnego koncernu. W historii firmy Ford ten wybitny wynalazca zapisał się przede wszystkim jako twórca ruchomej linii montażowej oraz powszechnie aktualnie stosowanej techniki masowej produkcji.

Na chwilę obecną samochody marki Ford znajdują się w pierwszej dziesiątce najchętniej wybieranych pojazdów przez Polaków. Nic w tym dziwnego – marka ta wyróżnia się na rynku motoryzacyjnym przede wszystkim tym, iż oferuje swoim klientom praktyczne samochody po przystępnych cenach. Warto też dodać, że Ford jest piątym na świecie pod względem wielkości producentem samochodów w USA oraz drugim w Stanach Zjednoczonych.

Początki spółki Ford

Przedsiębiorstwo Ford zostało założone 16 czerwca 1903 roku w Detroit przez wspomnianego już wyżej Henry’ego Forda. Firma rozwijała się doskonale, gdyż już niecały rok później do życia powołano pierwszą zagraniczną fabrykę – otworzono ją w Kanadzie. Już w pierwszych latach działalności fabryki zaczęto stosować innowacyjną taśmę produkcyjną, dzięki której produkcja samochodów była znacznie tańsza.

Pierwszym z historycznych modeli był Ford Model T., który powstał w 1908 roku. Był to samochód o dość prostej konstrukcji, który był produkowany przez firmę prawie do końca lat dwudziestych XX wieku. Do tego czasu udało się sprzedać blisko ponad piętnaście milionów egzemplarzy tego samochodu. Jego następcą był cieszący się równie dużym zainteresowaniem – Ford Model A.

Dynamiczny rozwój koncernu

Po zakończeniu II wojny światowej firma na nowo zajęła się produkcją samochodów o osobowym przeznaczeniu. Kolejnym kultowym wręcz modelem okazał się być Ford Custom, ale nie sposób nie wspomnieć także o pierwszym kompaktowym samochodzie amerykańskim, którym był Ford Falcon (był on produkowany od początku lat sześćdziesiątych XX wieku). Z tego okresu pochodzi także Ford Mustang o sportowej stylistyce.

Wszystkie wyżej wymienione modele marki Ford cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, więc koncern odnotowywał rewelacyjne wyniki z ich sprzedaży. Jednak na firmie wymusiło to ograniczenie produkcji, gdyż jeśli samochody opanowałyby ponad sześćdziesiąt procent rynku motoryzacyjnego, wówczas na koncern zostałyby nałożone horrendalne kary.

Koniec lat siedemdziesiątych wiąże się z wypuszczeniem na rynek dość dobrze nam znanego modelu Ford Escort. Auto może nie odznaczało się atrakcyjnym wyglądem, ale dzięki przystępnej cenie również sprzedawało się bardzo dobrze. Samochód ten był produkowany aż do 2000 roku.

Koncern Ford w Europie, Azji i Australii

Ford to marka, która na terenie kontynentu europejskiego zadebiutowała w 1911 roku – to właśnie wtedy w angielskim Manchesterze została założona pierwsza fabryka. Dziesięć lat później otworzono fabryki na terenie Niemiec (Niemcy w czasie II wojny światowej zmienili nazwę zakładów na Ford-Werke). Ford ponadto posiadał zakłady produkcyjne we Francji.

Poza kontynentem europejskim, marka Ford zakładała swoje oddziały także w wielu innych zakątkach świata. W Tajlandii Ford był obecny przede wszystkim w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych (później powstała tu spółka Auto Alliance, której jednym z udziałowców jest koncern Forda). Filia amerykańskiego przedsiębiorstwa powstała też w Australii – już w 1925 roku.  Obecnie większość modeli jest importowanych z Europy i USA.

Marka Ford dzisiaj

Obecnie koncern Ford może poszczycić się nie tylko najnowocześniejszymi rozwiązaniami produkcyjnymi, ale także troską o środowisko na najwyższym poziomie. Wraz z rosnącym zagrożeniem dla środowiska naturalnego, firma stara się stosować produkty o obniżonej szkodliwości na atmosferę.

Koncern ponadto od pewnego czasu coraz większą uwagę przykłada do produkcji pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi. Dzięki takim rozwiązaniom możliwa jest emisja spalin w mniejszej ilości i o mniejszej szkodliwości niż tradycyjna benzyna czy olej napędowy.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl