Jesteś tutaj » Strona główna » Motoryzacja » Jak radzić sobie na drodze zimą?

Jak radzić sobie na drodze zimą?

Zima daje się we znaki kierowcom zazwyczaj śniegiem, błotem pośniegowym oraz ograniczoną widocznością. W takich warunkach kierowanie pojazdami jest naprawdę bardzo trudne. Jazda zimową porą wymaga szczególnej ostrożności. Ważne jednak okazuje się nie tylko dostosowywanie prędkości do istniejących sytuacji na drogach. Istotne jest także wykazywanie się szeregiem pomocnych umiejętności.

Podczas intensywnych opadów śniegu warto pamiętać o tym, że bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich odległości od poprzedzającego nas pojazdu. Jeśli widoczność jest ograniczona do pięćdziesięciu metrów wówczas dodatkowo należy włączyć tylne światła przeciwmgielne. Nie zapomnijmy również o czystości lusterek, szyb oraz świateł, bez których zimą ani rusz.

Utrata przyczepności największą zmorą

Zimą najwięcej problemów kierowcom zdaje się przysparzać utrata przyczepności. Wówczas należy zachować zimną krew, by móc wyjść z takiej sytuacji bez szwanku. Zjawisko utraty przyczepności dla wielu kierowców jest zjawiskiem dość nienaturalnym, nic więc dziwnego, że w takim przypadku nie każdy kierowca umie się odnaleźć. Z reguły samochody tracą przyczepność gdy zbyt gwałtownie wchodzimy w zakręt. Zimą warto więc unikać przyspieszania, a w zakręty wchodzić znacznie wolniej. Przyspieszać natomiast starajmy się dopiero wtedy, kiedy będziemy mieć pewność, iż koła samochodu są wyprostowane.

Jeszcze jedną przydatną sztuką podczas jazdy w zimowych warunkach jest opanowanie tak zwanego hamowania pulsacyjnego. Jest to nic innego, jak hamowanie z krótkimi przerwami. Taka umiejętność pozwala przede wszystkim na znacznie szybsze wyhamowanie. Kierowca ma wówczas więcej czasu na skorygowanie toru jazdy i ominięcia przeszkody, która może się pojawić na drodze. Paradoksalnie znacznie trudniej ten sposób hamowania zastosować
w pojazdach wyposażonych w system ABS. Niestety to rozwiązanie znacznie wydłuża drogę hamowania w niektórych sytuacjach.

Pomocą w walce z poślizgiem jest przede wszystkim przyczepność auta. Kierowcy, którzy wiedzą, w jaki sposób należy pomagać przyczepności, na ogół stosunkowo rzadko wpadają w poślizgi. Przyczepność auta uzależniona jest od kilku czynników, między innymi od jakości opon, od stopnia ich zużycia, od rodzaju nawierzchni, a także od warunków, które mogą zmieniać współczynnik tarcia (śnieg, błoto, woda).

Przygotowania do zimowej jazdy

Sprawą oczywistą wydaje się fakt, że zarówno kierowca, jak i samochód muszą być odpowiednio przygotowani do jazdy w trudnych zimowych warunkach. Z całą pewnością nie należy wyruszać w drogę nieprawnym pojazdem. Zanim nadejdzie więc zima, zadbajmy o to, by samochód został poddany odpowiedniemu badaniu technicznemu. W ten sposób uda się wyeliminować najgroźniejsze zagrożenia, do których należy zaliczyć między innymi źle działające hamulce, zużyte opony czy też nieprawidłowo funkcjonujące wycieraczki. Pamiętajmy, że zimą istotny jest nawet rodzaj płynu do szyb.

Drugą istotną kwestią jest odśnieżanie samochodu. Odśnieżanie wydaje się być łatwą czynnością, ale mimo to, na drogach bardzo często można zauważyć pojazdy podróżujące ze sporą warstwą zalegającego śniegu na dachu.

Co więcej, warto również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób odśnieżamy szyby. Jeśli są zamarznięte, najczęściej włączamy silnik i ją skrobiemy. Tymczasem niewielu kierowców wie, że w ten sposób popełnia poważny błąd. Na skutek ogrzewania struktura szyby się osłabia, a to oznacza, że będzie ona znacznie bardziej podatna na uszkodzenia. Jeśli chcemy pozbyć się zamarzniętego lodu bez skrobaczki, wówczas wystarczy włączyć ogrzewanie szyb oraz ustawić odpowiedni nawiew.

Niezbędne wyposażenie

Zanim wyruszymy zimą w drogę warto również zadbać o niezbędne wyposażenie naszego samochodu. W bagażniku powinna znajdować się między innymi łopata. Przydatny może być także piasek, nawet w niewielkich ilościach.

Ważnym elementem wyposażenia samochodu powinna być dodatkowo linka holownicza, latarka, kamizelka odblaskowa oraz ciepły koc. Zimą na drogach mogą nam się przytrafiać różne sytuacje, a wówczas wyżej wymieniony ekwipunek może okazać się prawdziwym wybawieniem.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 przystojniak.pl