Jesteś tutaj » Strona główna » Motoryzacja » Karting, czyli coś dla fanatyków spalin

Karting, czyli coś dla fanatyków spalin

Karting, czyli wyścigi gokartów, to nie tylko coraz popularniejsza dyscyplina sportowa, ale zarazem sposób na spędzanie wolnego czasu. Od kilku lat w wielu krajach Europy Zachodniej obserwuje się powstawanie nowoczesnych torów kartingowych, które umożliwiają organizowanie rozgrywek. Sport ten przywędrował również do Polski i dzisiaj ma szerokie grono miłośników. Karting może być uprawiany nie tylko przez dorosłych, ale także przez dzieci i młodzież.

Zarówno w Polsce, jak i w wielu europejskich państwach, uprawianie kartingu jest możliwe po ukończeniu ósmego roku życia. By móc startować w wyścigach kartingowych, wystarczy odwiedzić właściwy klub i uzyskać licencję zawodnika sportu kartingowego.

Kilka słów o historii kartingu

Ojczyzną sportu kartingowego są Stany Zjednoczone. Powstanie tej dyscypliny sportowej przypisywane jest amerykańskim pilotom, którzy w trakcie II wojny światowej ścigali się po nawierzchniach lotnisk własnoręcznie zbudowanymi wózkami. W tym miejscu warto dodać, że „kart” w języku amerykańskim oznacza właśnie wózek.

W latach pięćdziesiątych XX wieku został zaprojektowany pierwszy kart, który był napędzany silnikiem kosiarki do trawy. Był to przełomowy moment w rozwoju dyscypliny kartingowej, która już wtedy przykuwała uwagę. Pojazd zaprezentowano podczas wyścigów samochodowych w Pomona i od razu podbił on serca amerykańskiej młodzieży. W 1957 roku Kartingowy Klub Amerykański stworzył pierwszy regulamin dotyczący zasad uprawiania tego sportu.

Pięć lat później Międzynarodowa Federacja Samochodowa powołała do życia Międzynarodową Komisję Kartingową której celem było scalenie obowiązujących na świecie regulaminów związanych z funkcjonowaniem wyścigów gokartowych. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku organizacja ta została przemianowana na Światową Federację Kartingową. Obecnie zrzesza ona ponad siedemdziesiąt różnych krajów.

Karting w Polsce

Chociaż karting jest dyscypliną stosunkowo młodą, to jednak już teraz cieszy się sporym zainteresowaniem wśród Polaków. Pierwsze zawody kartingowe na terenie naszego kraju zostały zorganizowane w 1960 roku w Częstochowie. Siedem lat później natomiast odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski w zawodach kartingowych, które przyciągnęły tłumy zainteresowanych.

Organizacją sportu kartingowego w Polsce zajmuje się głównie Polski Związek Motorowy, który zrzesza działające na terenie naszego kraju kluby kartingowe. Tego rodzaju placówki prowadzą szkolenia dla osób, które chcą wystartować w wyścigach gokartowych, a ponadto zajmują się organizacją zawodów dla amatorów.

Trzeba wiedzieć, ze nasz kraj wciąż pozostaje w tyle jeśli chodzi o wiodące osiągnięcia w tym sporcie. Najlepiej radzą sobie Włochy, Japonia oraz Anglia. W Polsce nie mamy także zbyt wielu torów kartingowych – znajdują się one jedynie w niektórych miastach, między innymi w Bydgoszczy, Kielcach, Poznaniu, Radomiu oraz Zielonej Górze.

Zasady wyścigów kartingowych

Wyścigi kartingowe organizowane przez Polski Związek Motorowy muszą odbywać się na przeznaczonych do tego celu powierzchniach (dodatkowo powinny one zostać zatwierdzone przez Zespół Torów i Tras PZM). W zawodach mogą brać udział tylko i wyłącznie te osoby, które posiadają odpowiednią licencję i dokonają wcześniejszego zgłoszenia (okazując między innymi książeczkę sportowo – lekarską).

Ubiór zawodnika biorącego udział w rozgrywkach gokartowych powinien składać się z odpowiedniego obuwia (sięgającego za kostkę), kombinezonu (strój powinien być wykonany z materiału homologowanego, odpornego na rozerwania i inne uszkodzenia mechaniczne), rękawiczek, a także z kasku. Zawodnik może ponadto założyć specjalną kamizelkę, której celem jest ochrona przed obiciami i złamaniami żeber.

Gokarty są napędzane przy pomocą przekładni łańcuchowej, a do kierowania pojazdem używa się drążków kierowniczych oraz specjalnej kolumny z krzywką. W nieco nowszych konstrukcjach można zetknąć się z dodatkowymi elementami nadwozia, które mogą stanowić osłonę kolumny kierowniczej i być zarazem zderzakiem.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl