Jesteś tutaj » Strona główna » Motoryzacja » Na co zwracać uwagę przy zakupie zabytkowego samochodu?

Na co zwracać uwagę przy zakupie zabytkowego samochodu?

Obecnie nie ma właściwie żadnych przeszkód w posiadaniu zabytkowego samochodu we własnym garażu. Zanim jednak staniemy się szczęśliwymi posiadaczami amerykańskiego klasyka czy iście królewskiej limuzyny, warto postarać się dopasować samochód do własnych możliwości, a także dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego auta. Szczególnie istotne jest to, by nie dać się nabrać na fałszywą ofertę, których obecnie jest całkiem sporo.

W pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać o tym, że kupując kilkunastoletni czy nawet kilkudziesięcioletni samochód zawsze należy zachować szczególną ostrożność i uważać na to, co wybieramy. Jak się okazuje, oszustów nie brakuje i zamiast zabytkowego pojazdu możemy stać się posiadaczami samochodu, który w gruncie rzeczy będzie miał niewiele wspólnego z dawnym pojazdem.

Gdzie szukać zabytkowych pojazdów?

Jednym z najbardziej popularnych obecnie miejsc do wyszukiwania ogłoszeń zabytkowych samochodów są internetowe portale aukcyjne. Wystarczy wpisać właściwy adres do wyszukiwarki, by móc przeglądać setki ofert samochodów pochodzących z różnych zakątków Polski czy nawet Europy.

Można także odwiedzić fora danych marek motoryzacyjnych bądź zdecydować się na ściągnięcie zabytkowego pojazdu ze Stanów Zjednoczonych. Jeśli sami nie mamy doświadczenia w tego rodzaju czynnościach, możemy skorzystać z pomocy profesjonalnych firm zajmujących się sprowadzaniem takich pojazdów.

Na ogół czynnikiem decydującym o zakupie konkretnego zabytkowego samochodu są pieniądze. To w głównej mierze od tego, jak dużą kwotą dysponujemy, będzie zależeć model i marka samochodu, który kupimy. Najlepiej wcześniej sobie ustalić, jak dużą sumę pieniędzy chcemy przeznaczyć na zakup – wówczas poszukiwania zabytkowego auta pójdą nam na pewno znacznie sprawniej.

Odrestaurowany czy do remontu?

Osoby, które poszukują dla siebie zabytkowego pojazdu, z całą pewnością wcześniej powinny zastanowić się, jaki pojazd chcą nabyć – czy ma to być samochód odrestaurowany czy może sami będziemy chcieli przeprowadzić gruntowny remont. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że remont pochłonie dużą część naszego budżetu, dlatego taką decyzję trzeba naprawdę dobrze przemyśleć.

Decydując się na samochód przeznaczony do remontu, w pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę na stan blacharki, skontrolować zgodność numerów silnika i nadwozia, a także dowiedzieć się, czy samochód w ogóle jeździ.

Jeśli z kolei podjęliśmy decyzję o zakupie samochodu po renowacji, wówczas powinniśmy mieć na uwadze stan karoserii (rdza czy pojawiające się pęcherze mogą świadczyć o tym, iż remont został wykonany nieumiejętnie), a także zwrócić uwagę na to, czy samochód nie posiada jakichkolwiek uchybień (jeśli znajdziemy przynajmniej kilka, wówczas lepiej zrezygnować z zakupu). Warto też poprosić sprzedawcę o możliwość zapoznania się z dokumentacją remontową – w ten sposób będziemy mogli skonsultować wykonane z prace z fachową osobą.

Gdy chcesz kupić zachowany pojazd

Poza samochodem odrestaurowanym lub przeznaczonym do remontu, możesz też pokusić się o zakup pojazdu zachowanego, czyli nieremontowanego. Wówczas także należy mieć się na baczności i sprawdzić kilka elementów.

Na pewno nie można przejść obojętnie obok lakieru (powinien być oryginalny na całej powierzchni). Dobrze jest także bliżej przyjrzeć się mechanice, a także skontrolować oryginalność wszystkich części. O pomoc można poprosić wyspecjalizowanego mechanika samochodowego.

Najczęstsze pułapki zastawiane przez sprzedających

Warto wiedzieć, że stosunkowo najwięcej pułapek na kupujących zabytkowe samochody czyha na aukcjach internetowych. Na pewno fikcją są licytacje od złotówki – takie oferty najlepiej omijać z daleka. Co więcej, na aukcjach pojawiających się w Internecie często zdarza się, że opisy są po prostu ubarwiane przez sprzedających, którzy chcą pozbyć się towaru. Zdjęcia są wybierane celowo w taki sposób, aby kupujący nie mógł się przekonać o największych wadach samochodu.

Podsumowując, należy stwierdzić, że wybierając zabytkowy samochód najlepiej kierować się prostą zasadą – nie kupujmy pojazdu, którego osobiście nie zobaczyliśmy i dokładnie nie obejrzeliśmy.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl