Jesteś tutaj » Strona główna » Motoryzacja » Najczęstsze awarie samochodowe w zimę - jak się do nich przygotować i czy można im zapobiegać?

Najczęstsze awarie samochodowe w zimę - jak się do nich przygotować i czy można im zapobiegać?

Wśród wielu różnych awarii związanych z eksploatacją samochodu, są takie, które przytrafiają się zimą. Wystarczy, że na zewnątrz zrobi się chłodniej, a nasz samochód nagle odmawia posłuszeństwa. Wśród najczęściej odnotowywanych awarii zimową porą roku wyróżnia się przede wszystkim problemy z akumulatorem, rozrusznikiem oraz z układem zapłonowym.

Zima jest niewątpliwie dość trudnym okresem, zarówno dla kierowców, jak i dla ich samochodów. Śnieg oraz mróz nie tylko pogarszają warunki na drogach. Czynniki te bardzo często są odpowiedzialne za wiele różnych awarii, z którymi zazwyczaj przychodzi nam sobie radzić w kryzysowych sytuacjach.

Gdy auto nie chce odpalić

Zdecydowanie najwięcej problemów zimą jest w stanie przysporzyć nam akumulator. Jak się okazuje, już przy temperaturze około minus dziesięciu stopni Celsjusza pojemność rozruchowa akumulatora znacznie spada. Jeśli więc od razu przystępujemy do uruchomienia naszego pojazdu, musimy postarać się maksymalnie odciążyć zarówno akumulator, jak i rozrusznik. Warto więc wyłączyć światła oraz radio.

Mróz może przyczynić się do wyładowania akumulatora, zamarznięcia przewodów elektrycznych, a także do zamarznięcia płynu, który znajduje się w zbiorniku do spryskiwaczy. Jeśli poruszamy się samochodem z kilkuletnim akumulatorem, wówczas warto zawsze ze sobą wozić kable rozruchowe – w niektórych sytuacjach bywają one niezwykle pomocne. Dzięki nim bowiem można naładować akumulator (oczywiście korzystając
z uprzejmości innego kierowcy) i podróżować dalej.

Kłopoty z paliwem

Gdy samochód nie chce odpalić, a nie jest to ani wina rozrusznika, ani akumulatora, wówczas przyczyną może być paliwo, które znajduje się w baku naszego pojazdu. Problem ten dotyczy zimą przede wszystkim samochodów typu diesel. Podczas zimy paliwo powinno być odporne na temperaturę do minus dwudziestu stopni, w praktyce jednak wiele sieciowych stacji nie dba o to. Poniżej określonej temperatury dochodzi więc do wytrącania się parafiny, która blokuje filtr paliwa.

By uniknąć zimowych problemów z paliwem, możemy postarać się o zamontowanie specjalnego podgrzewacza paliwa (instaluje się go w okolicy filtra). W ten możemy zapobiegać kłopotom z paliwem. Jeszcze jednym rozwiązaniem może być stosowanie uszlachetniaczy do paliw, które mają na celu przeciwdziałanie wytrącaniu się parafiny.  Pamiętajmy jednak, by takich preparatów nie przewozić w bagażniku. Niestety kierowcy bardzo często popełniają ten błąd, nie wiedząc, iż specyfiki te w minusowych temperaturach tracą swoje właściwości.

Zadbaj o ogrzewanie samochodowe

Zimą szczególnie warto zadbać o samochodowe ogrzewanie, gdyż bez dobrze funkcjonującego nawiewu czy bez ogrzewania szyb nasza jazda będzie nie tylko niekomfortowa, ale przede wszystkim niebezpieczna. Za ogrzewanie całego wnętrza jest odpowiedzialny układ chłodzenia. Taki układ zazwyczaj pracuje wykorzystując ciecz lub powietrze. Chociaż może nam się wydawać, iż układ ten jest związany głównie z wnętrzem pojazdu, to w rzeczywistości ma z nim niewiele wspólnego. Odpowiedzialna za jego pracę jest nagrzewnica.

Nagrzewnica jest urządzeniem, które wyglądem przypomina nieco niedużą chłodnicę. Rozgrzana ciecz krąży w jej kanalikach, nagrzewając tym samym powietrze, które trafia do wnętrza samochodu poprzez nawiewy. Jakiekolwiek uszkodzenie nagrzewnicy może powodować, że będzie ona przeciekać, co z kolei spowoduje nieprawidłowe funkcjonowanie całego układu chłodzącego. Koszt nowej nagrzewnicy to wydatek około pięciuset złotych. Niekiedy jednak wystarczy wymiana przewodów, a te nie są drogie.

Jak przygotować samochód do zimy?

Biorąc pod uwagę najczęściej odnotowywane awarie samochodowe, warto pod tym kątem  przygotować swój pojazd do nadejścia zimy. Przede wszystkim sprawdźmy u mechanika stan najważniejszych obwodów związanych z rozruchem silnika. Kiedy temperatura spadnie poniżej siedmiu stopni Celsjusza, wymieńmy opony na zimowe. Warto także pamiętać o nasmarowaniu zamków oraz uszczelek w drzwiach naszego pojazdu. W ten sposób unikniemy kłopotów z otwieraniem drzwi nawet po najbardziej mroźnej nocy.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl