Jesteś tutaj » Strona główna » Motoryzacja » Opony - rodzaje, wady i zalety

Opony - rodzaje, wady i zalety

  • Data dodania: 2012.09.08

Wszyscy kierowcy doskonale wiedzą, iż opony samochodowe to bardzo ważny element wyposażenia każdego samochodu. To dzięki nim można się cieszyć odpowiednią przyczepnością na drodze, a co więcej, właściwie dobrane opony zapewniają nam również bezpieczeństwo. Jakie możemy jednak wyróżnić rodzaje opon samochodowych i które z nich będą najlepszym wyborem?

Niewiele osób wie, że historia opony sięga początków XIX wieku. To właśnie wówczas została skonstruowana tak zwana opona pneumatyczna, którą zaczęto produkować seryjnie. Już od XX wieku opony pneumatyczne były powszechnie stosowane właściwie we wszystkich samochodach osobowych, nieco później natomiast zaczęły być montowane także i w pojazdach o ciężarowym przeznaczeniu. Przez wiele lat opony ciągle udoskonalano, więc dzisiaj możemy się cieszyć w pełni nowoczesnymi oponami, które odznaczają się wysoką podatnością na uszkodzenia oraz dość dużą żywotnością.

Opony i bezpieczeństwo ruchu

Spośród wielu samochodowych elementów, to między innymi opony mają bardzo duży wpływ na nasze bezpieczeństwo na drogach. Dlatego opony powinny być nie tylko właściwie dobierane, ale również i regularnie wymieniane, o czym niestety większość kierowców wciąż zapomina. Opony podlegają dość szybkiemu zużywaniu się, a jeśli nie będą one zmieniane, wówczas możemy mieć pewność, że będzie to miało wpływ na komfort podróżowania oraz na nasze bezpieczeństwo na trasie.

Opony zużywają się dość szybko, a na podstawie ich wyeksploatowania możemy określić ogólny także stan techniczny pojazdu. W warsztatach samochodowych to właśnie na podstawie stopnia zużycia opon ocenia się również zużycie zawieszenia, amortyzatorów oraz hamulców.

Opona oponie nierówna

Obecnie podczas projektowania oraz konstruowania opon bierze się pod uwagę wiele różnorodnych czynników. Przede wszystkim największy nacisk kładziony jest na przyczepność na nawierzchni (zarówno suchej, jak i mokrej), odporność na ścieranie, a także na opór toczenia. Wszystkie te parametry pozwalają na stworzenie bezpiecznych opon, które będą mogły zostać zamontowane w naszym samochodzie.

Każda opona składa się jednak z kilku głównych elementów, o których warto wiedzieć. Jest to bieżnik, osnowa, opasania oraz tak zwany wypełniacz. Każda część pełni wiele funkcji, ale najważniejszy wydaje się być przede wszystkim bieżnik. Jego głównym zadaniem jest zapewnianie dobrej przyczepności na powierzchni drogi, ale bieżnik powinien odznaczać się również stosunkowo niską ścieralnością oraz dobrymi właściwościami trakcyjnymi.

Rodzaje opon

Dzisiaj w sprzedaży możemy zetknąć się z wieloma rodzajami opon, najczęściej jednak opony dzielone są na letnie, zimowe oraz na tak zwane uniwersalne. Opony uniwersalne pojawiły się w sprzedaży stosunkowo niedawno i na zakup takich opon decyduje się coraz większa liczba osób. Niewątpliwie opony uniwersalne to bardzo duża wygoda, możemy bowiem na nich jeździć zarówno letnią, jak i zimową porą. Odpada więc posiadanie kilku kompletów opon na każdą porę roku. Czy jednak opony uniwersalne rzeczywiście mają tak wiele zalet?

Konstruując opony, najczęściej dąży się do optymalizacji parametrów, o których mowa była nieco wyżej. Trudno jest więc mówić o oponach uniwersalnych, podczas gdy, opony o różnej porze roku powinny posiadać inną przyczepność. Zupełnie inne parametry będą zatem posiadać opony letnie, a inne opony zimowe. O tym powinniśmy pamiętać, zanim zdecydujemy się na kupno tak zwanych opon uniwersalnych, które wcale nie okazują się być aż tak praktyczne, jak twierdzą ich producenci. W samochodzie najważniejsze powinno być przede wszystkim nasze bezpieczeństwo, a opony mają na nie niewątpliwie bardzo duży wpływ.

Opony drogowe, nazywane letnimi oraz opony błotno – śniegowe (zimowe) to najczęstszy podział. Niekiedy możemy również zetknąć się z nieco innymi klasyfikacjami, na przykład z rozróżnieniem opon do samochodów osobowych, ciężarowych, dostawczych oraz do autobusów. Poza tym mamy również opony terenowe, które przeznaczone są, jak nie trudno się domyślić, do samochodów terenowych.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl