Jesteś tutaj » Strona główna » Motoryzacja » Rolls-Royce - historia marki

Rolls-Royce - historia marki

Angielska marka Rolls-Royce bardzo często utożsamiana jest z kwintesencją luksusu i samochodowej elegancji. Pojazdy produkowane przez to motoryzacyjne przedsiębiorstwo na przestrzeni lat stały się synonimem najwyższej klasy oraz bogactwa. Auta tej marki są tak niepowtarzalne, że bardzo trudno pomylić je z pojazdami jakiejkolwiek innej firmy. Prawo do znaku towarowego Rolls-Royce posiada również od 2003 roku marka BMW.

Historia marki Rolls-Royce sięga początków XX wieku. To właśnie wtedy firma Rolls-Royce została zarejestrowana w Manchesterze przez Charlesa Rollsa oraz Henry’ego Royce’a. Pierwotna nazwa przedsiębiorstwa brzmiała: Rolls Royce limited.

Początek działalności Rolls-Royce

Pierwsza fabryka, w której zaczęły być produkowane samochody pod znakiem marki Rolls Royce limited została zbudowana w 1904 roku. Już od samego początku, firma stawiała na tworzenie pojazdów doskonałych pod względem technicznym. Pierwotnie zajmowano się przede wszystkim konstruowaniem podwozi samochodowych, dopiero później projektowano samochody.

Pierwszym modelem zaprojektowanym przez angielską firmę motoryzacyjną był samochód Rolls-Royce 10 hp, który został wyposażony w dwucylindrowy silnik o mocy 12 KM. Auto było w stanie osiągać prędkość do około sześćdziesięciu kilometrów na godzinę. Następnie na rynku pojawił się model V8, który posiadał ośmiocylindrowy silnik.

W 1907 roku na rynek został wypuszczony Rolls-Royce Silver Ghost. W momencie, gdy nastąpił wybuch I wojny światowej, przedsiębiorstwo zaprzestało produkcji dotychczasowych modeli, a zaczęło konstruować głównie wojskowe samochody pancerne.

Prężny rozwój firmy po II wojnie światowej

Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej przedsiębiorstwo Rolls-Royce zostało przejęte przez firmę Bentley. W okresie II wojny światowej firma zajmowała się przede wszystkim produkcją silników spalinowych na potrzeby militarne. Natomiast po zakończeniu działań wojennych zaczęto stopniowo powracać do dalszego projektowania samochodów cywilnych.

Już w połowie lat czterdziestych XX wieku na rynku pojawił się model Silver Wraight, a niedługo potem marka stała się jednym z wiodących producentów najbardziej luksusowych samochodów. Lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte to między innymi takie modele, jak: Rolls-Royce Silver Cloud oraz Rolls-Royce Silver Shadow I.

Dość ważną datą w historii marki Rolls-Royce jest rok 1973. Wtedy nastąpił podział przedsiębiorstwa na dwa koncerny. Pierwszy z nich to Rolls-Royce plc, który zajmował się głównie produkowaniem silników lotniczych, natomiast drugim była firma Rolls-Royce Motor Cars, której celem było konstruowanie samochodów.

W latach osiemdziesiątych XX wieku firma przystąpiła do fuzji z innym koncernem motoryzacyjnym, który nosił nazwę Vickers. Kilkanaście lat później natomiast przedsiębiorstwo działające pod nazwą Rolls-Royce Motor Cars zostało wykupione przez Volkswagena. Z tego okresu pochodzą między innymi takie modele aut, jak: Flying Spur, Silver Spur, Silver Sprint oraz Park Ward.

Koncern Rolls-Royce dzisiaj

Marka Rolls-Royce jest dzisiaj doskonale znana wielu miłośnikom branży motoryzacyjnej. Co więcej, koncern wciąż zajmuje się produkcją ekskluzywnych modeli samochodów, o czym mogą świadczyć chociażby takie auta, jak Rolls-Royce Phantom (produkowany od 2003 roku) oraz Rolls-Royce Ghost (na rynku obecny od 2010 roku).

W 2010 roku powstał pierwszy i zarazem jedyny salon tej angielskiej marki w naszym kraju (znajduje się w Warszawie). Ponadto istnieje kilka zakładów produkcyjnych, do których należy zaliczyć zakład produkcyjny w Gniewie, Morskie Centrum Usług Serwisowych w Gdyni oraz Regionalne Biuro Zakupowe w Krakowie.

Obecnie koncern Rolls-Royce posiada ponad sto dealerów na całym świecie. Rekordowym pod względem sprzedaży w historii dla marki Rolls-Royce okazał się być rok 2012 – wówczas firma sprzedała ponad trzy tysiące pięćset luksusowych pojazdów. Świadczy to o tym, że samochody tej marki od lat nieustannie cieszą się nie tylko bardzo dużym zainteresowaniem, ale również powszechnym uznaniem.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 przystojniak.pl