Jesteś tutaj » Strona główna » Motoryzacja » Samochodowe części zamienne - oryginalne czy zamienniki?

Samochodowe części zamienne - oryginalne czy zamienniki?

Oferta samochodowych części jest bardzo szeroka. Obok oryginalnych części, które są przeznaczone przede wszystkim do pierwszego montażu fabrycznego, można znaleźć także tak zwane zamienniki. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję o kupnie konkretnej części, warto poznać faktyczne różnice pomiędzy nimi i dowiedzieć się, jak nasz wybór może przełożyć się na eksploatację samochodu.

Powszechnie wiadomo, że to części oryginalne są produkowane zgodnie z wymogami producentów samochodowych, a z tego względu są znacznie bezpieczniejsze od zamienników dostępnych na rynku. Czy jednak z tego powodu w ogóle nie powinniśmy sięgać po owe zamienniki?

Zalety oryginalnych części motoryzacyjnych

Za stosowaniem oryginalnych części samochodowych przemawia bardzo wiele argumentów. Przede wszystkim takie części zanim w ogóle zostaną dopuszczone do użytku, są poddawane szeregom specjalistycznych testów oraz badań (między innymi badaniom bezpieczeństwa). Wybierając taką część, nie musimy obawiać się o jej jakość, gdyż na pewno została wyprodukowana zgodnie z zaleceniem producenta.

Zaletą oryginalnych części samochodowych jest również fakt, że takie akcesoria właściwie zawsze będą pasować do konkretnego modelu pojazdu. Nie ma więc możliwości, abyśmy wybrali część, która później nie będzie mogła zostać zamontowana w naszym aucie. Co więcej, oryginalna część z całą pewnością będzie nam dłużej służyć niż zamiennik, ponieważ będzie ją cechować wysoka jakość i wytrzymałość.

A może zamiennik?

Wielu kierowców decyduje się na nabycie zamiennika, gdyż uważa, że oryginalne części są po prostu zbyt drogie. Rzeczywiście, ceny takich akcesoriów są dość drogie, ale jeśli sięgamy po wysokiej jakości zamiennik, cena będzie niewiele niższa w stosunku do oryginału.

Kierowcy coraz rzadziej obawiają się ponadto o utratę gwarancji w przypadku nowych pojazdów, gdyż aktualnie obowiązujące przepisy unijne dają możliwość instalacji zamienników w trakcie naprawy niegwarancyjnej nawet w autoryzowanej stacji obsługi. Trzeba jednak pamiętać, że niekiedy stosowanie zamienników niesie ze sobą pewne ryzyko. Wiąże się ono głównie z tym, że producent samochodu może nas pozbawić gwarancji (jeśli stwierdzi, że do uszkodzenia auta znajdującego się na gwarancji doszło na skutek zamontowania zamiennika).

Zamienniki są klasyfikowane według kilku kategorii. Pierwszą z nich jest tak zwana kategoria premium. Takim słowem oznacza się części, które zostały wyprodukowane na tych samych liniach montażowych co części oryginalne. Różnicą jest jedynie to, że nie posiadają znaku konkretnej marki motoryzacyjnej.

Drugą kategorią zamienników są części nieco niższej jakości, które są wytwarzane przez specjalistyczne firmy motoryzacyjne, które na rynku funkcjonują od wielu lat. Oferowane przez nich akcesoria są produkowane z dobrych jakościowo materiałów i dodatkowo posiadają odpowiednie certyfikaty, które dopuszczają je do użytku. Oferta zamienników tej kategorii jest dość szeroka i kierowca może wybrać element, który będzie częścią o relatywnie dobrej jakości. Za taką część oczywiście zapłacimy nieco mniej niż za zamiennik typu premium.

Uwaga na podróbki!

Rynek motoryzacyjnych części jest dzisiaj bardzo szeroki i niestety można na nim znaleźć również tanie podróbki, które nie powinny być montowane w samochodach. Podróbki bardzo często na pierwszy rzut oka przypominają oryginalne części, ale w rzeczywistości nimi nie są. Ich jakość wykonania nie jest zbyt wysoka, co w głównej mierze przekłada się na bezpieczeństwo podróżowania. Ich stosowanie może doprowadzić nawet do poważnych awarii silnika.

Jeśli staniemy przed wyborem części do samochodu, wówczas powinniśmy wiedzieć, jak ustrzec się przed nabyciem podrobionego elementu. Przede wszystkim takie części nie posiadają jakichkolwiek certyfikatów. Podróbki cechują się także bardzo niskimi cenami. Jeśli więc koszt zakupu będzie nienaturalnie niski, wówczas raczej zrezygnujmy z nabycia takiej części. Sygnałem ostrzegawczym powinien być jednak przede wszystkim brak wspomnianego wyżej certyfikatu (takie dokumenty są wydawane między innymi przez Przemysłowy Instytut Motoryzacyjny PIMOT).

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl