Jesteś tutaj » Strona główna » Motoryzacja » Sposoby konserwacji felg aluminiowych

Sposoby konserwacji felg aluminiowych

Felgi aluminiowe są wytwarzane ze stopów lekkich, pokrywanych następnie nawet kilkoma warstwami lakieru. Taka technologia sprawia, że te samochodowe elementy odznaczają się atrakcyjnym wyglądem, co przekłada się na stylistykę całego pojazdu. Trzeba jednak wiedzieć, że felgi aluminiowe wymagają specjalnego traktowania.

W odróżnieniu od felg stalowych felgi aluminiowe posiadają mniejszą wagę, a ponadto zapewniają o wiele lepsze chłodzenie zacisków hamulcowych. Wszystko to za sprawą budowy tych obręczy – najczęściej felgi aluminiowe produkuje się poprzez odlew niskociśnieniowy.

Jak dbać o felgi aluminiowe?

Zapewne wielu kierowców nie do końca dokładnie wie, jak należy właściwie dbać o felgi wytwarzane z lekkich stopów. Bardzo częstą praktyką jest czyszczenie aluminiowych obręczy kwasem (zwłaszcza na myjniach), co niestety nie sprzyja żywotności tych samochodowych elementów. W ten sposób bardzo łatwo doprowadzić do złuszczania i matowienia lakieru, dlatego warto wiedzieć, jak odpowiednio myć i konserwować felgi.

Pierwszą istotną kwestią jest pokrywanie felg specjalnym woskowym preparatem, zanim
w ogóle zamontujemy je w samochodzie. Również po zamocowaniu felg taką czynność należy przeprowadzać około raz w miesiącu. Środki do woskowania są do nabycia w sklepach motoryzacyjnych, a ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona obręczy przed zabrudzeniami. Nowe felgi bardzo często przyciągają kurz i pył, a te rodzaje zanieczyszczeń mogą po pewnym czasie stworzyć masę, którą będzie nam trudno usunąć.

Dobrym sposobem dbania o felgi jest także przemywanie ich co jakiś czas roztworem mydła oraz wody. Można w tym celu korzystać z myjek ciśnieniowych (jednak nie należy myć felg ze zbyt bliskiej odległości, aby nie doprowadzić do uszkodzenia wierzchniej warstwy lakieru). Nie jest natomiast wskazane czyszczenie preparatami chemicznymi, a zwłaszcza silnymi środkami na bazie kwasów.

Myj tylko zimne felgi

Felgi wytwarzane z lekkich stopów bardzo dobrze odbierają energię cieplną, dlatego tego rodzaju obręcze nagrzewają się naprawdę szybko. By przyczynić się do prawidłowej eksploatacji felg, należy je myć, kiedy będą zimne. Jeśli będziemy czyścić felgi w momencie, gdy będą gorące, wówczas możemy zniszczyć lakier oraz przezroczystą powłokę znajdującą się na felgach.

Felgi szybko nagrzewają się także po dłuższym postoju na słońcu – po zaparkowaniu w nasłonecznionym miejscu również więc nie powinniśmy przystępować bezpośrednio do ich mycia. Myjąc felgi razem z oponami należy czyścić je jedna po drugiej. Jeśli zauważmy, że na felgach pojawiły się śladu smoły, wówczas można sięgnąć po specjalistyczne środki czyszczące, które pomogą nam zapobiec powstawaniu trwałych plam. W żadnym wypadku nie wolno jednak stosować preparatów polerujących czy wełny stalowej.

Felgi najlepiej myć ręcznie przy pomocy niewielkiej gąbki lub ściereczki. Można to robić na przykład na myjniach bezdotykowych. Należy natomiast uważać na automatyczne myjnie samochodowe – w niektórych tego rodzaju miejscach są stosowane preparaty na bazie wcześniej wspomnianych już kwasów.

A co z felgami polerowanymi i chromowanymi?

Dość specyficznym rodzajem felg są felgi polerowane i chromowe, które należy czyścić oraz konserwować ze specjalną troską. Podczas gdy zwykłe felgi wystarczy woskować raz w miesiącu, to felgi polerowane i chromowane należy poddawać takiemu procesowi raz w tygodniu. Takie felgi dodatkowo bardzo łatwo się rysują, dlatego co jakiś czas warto je wypolerować lekko ścierną pastą.

Częste mycie felg sprawi, że nie będzie się na nich osadzać pył z klocków hamulcowych – dotyczy to również felg polerowanych i chromowanych. Polerowanie felg z kolei przyczyni się do przedłużenia ich dobrego stanu i wyglądu.

Przywracając felgom ich naturalne oblicze, warto jednocześnie zadbać o czystość opon. Nawet najczystsze felgi nie będą się przecież dobrze prezentować na zakurzonych oponach. Opony należy nie tylko myć, ale również konserwować – najlepiej przy pomocy dedykowanych preparatów do konserwacji. Takie środki są łatwe w użyciu i dostępne są w sprzedaży w formie produktów w atomizerze lub sprayu.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl