Jesteś tutaj » Strona główna » Motoryzacja » Widzieć lepiej - czyli wszystko o samochodowych żarówkach

Widzieć lepiej - czyli wszystko o samochodowych żarówkach

  • Data dodania: 2012.05.06

Żarówki samochodowe to niewątpliwie jedna z ważniejszych rzeczy, na wybór której powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Co prawda, na rynku mamy wielu różnorodnych producentów dostarczających tego rodzaju elementy oświetlenia, więc zakup odpowiednich żarówek do auta to wcale nie taka łatwa sprawa. Dlatego warto znać kilka prostych zasad, dzięki którym już nigdy dobór żarówek samochodowych nie będzie stanowił dla nas problemu.

Jak dowodzą badania, zdecydowana liczba kierowców woli prowadzić samochody w ciągu dnia, a przyczyn tego stanu może być wiele. Na pewno jednym z najważniejszych powodów jest o wiele lepsze oświetlenie. Nocą bowiem widoczność jest w znacznym stopniu ograniczona, a jak się nawet okazuje, wielu kierowców w swoich pojazdach posiada żarówki, które nie dają dostatecznej ilości światła.

Żarówka żarówce nie równa

Pośród tysięcy żarówek, które znajdziemy w sklepach, nie każda będzie odznaczać się taką samą jasnością. Stojąc przy sklepowej ladzie, nie trudno zauważyć, że wszystkie żarówki są łudząco do siebie podobne, wydają się nam więc niemal identyczne. Tymczasem w rzeczywistości, poszczególne żarówki różnią się od siebie przede wszystkim wartościami technicznymi. Pobór prądu czy różnego rodzaju parametry świetlne – to dość ważne elementy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu żarówek.

Sklep, w którym będziemy zaopatrywać się w żarówki samochodowe, powinien dysponować specjalnymi urządzeniami, dzięki którym osobiście będziemy mogli stwierdzić, jak dane żarówki świecą. Kiedy jednak nie będzie to możliwe, wówczas warto wiedzieć, jak gołym okiem wychwycić naprawdę złe żarówki, które w żadnym wypadku nie powinny znaleźć się w naszym pojeździe.

Nigdy nie wybierajmy żarówek z widoczną niebieskawą bańką, takie żarówki bowiem nie będą świecić wystarczająco jasno. Takich żarówek nigdy nie instalujmy, jazda przy nich nocą na pewno nie będzie bezpieczna. Tego rodzaju elementy oświetlenia najczęściej oferowane są przez firmy zajmujące się produkcją urządzeń służących do tuningu, ale zdecydowanie lepiej się ich wystrzegać, nawet jeśli jesteśmy miłośnikami zmieniania wyglądu samochodu.

Żarówki halogenowe i ksenonowe

Na chwilę obecną w autach stosowane są przede wszystkim żarówki halogenowe oraz tak zwane ksenonowe (nazywane również wyładowczymi, stosowanymi jednak tylko w niektórych modelach pojazdów).

Żarówki halogenowe stanowią specjalną mieszaninę różnorodnych gazów, wśród których występują między innymi związku bromu oraz jodu. Wraz z upływem czasu jednak tego rodzaju żarówki się zużywają, konieczna jest więc ich wymiana, która powinna następować średnio co trzy lata.

Natomiast żarówki ksenonowe działają nieco inaczej. Tutaj jedynym gazem, wykorzystywanym do wypełnienia bańki, jest, jak nie trudno się domyślić, ksenon. Można więc śmiało stwierdzić, że w żarówce tej jedynym źródłem światła jest gaz, a nie wolframowy drucik, jak w tradycyjnych żarówkach. Reflektory z takimi żarówkami najczęściej znajdują zastosowanie przede wszystkim w samochodach nieco wyższej klasy.

Ważne także inne czynniki

Oczywiście o żywotności każdej żarówki będą decydować nie tylko parametry świetlne, ale również i inne czynniki, o których warto pamiętać. Trwałość żarówek będzie więc również zależeć między innymi od stanu naszej instalacji elektrycznej w aucie. Zwiększone napięcie może bowiem powodować, że żarówki będą się po prostu nam przepalać.

Duży wpływ ma także odporność na wszelkiego rodzaju wstrząsy – im więcej wstrząsów oraz wibracji, tym żarówka może nam krócej służyć. Ale oczywiście na to nie zawsze mamy sami wpływ, wiele bowiem zależy również od stanu dróg, po których poruszają się nasze samochody.

Producenci są zdania, że najlepszym wyborem będzie wybór żarówek firmowych, znanych, renomowanych producentów. Warto też wiedzieć, że jeśli jedna z żarówek, których używamy od dłuższego czasu, nagle się spali, wówczas dobrze jest dokonać wymiany każdej z nich. Kiedy przepala się jedna, to istnieje spora szansa, że niedługo drugą spotka to samo. A chcąc bezpiecznie prowadzić samochód, dwie sprawne żarówki to z całą pewnością podstawa.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 przystojniak.pl