Jesteś tutaj » Strona główna » Motoryzacja » Wszystko, co musisz wiedzieć o akumulatorach samochodowych
Wszystko, co musisz wiedzieć o akumulatorach samochodowych
- Data dodania: 2012.05.08

Większość z nas akumulator samochodowy postrzega przede wszystkim jako baterię, która dostarcza energii pojazdowi. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że warunki atmosferyczne czy inne czynniki powodują, że ta samochodowa skrzynka traci swoją żywotność. O akumulator należy więc również właściwie dbać, by jego eksploatacja była bezpieczna oraz w miarę możliwości, jak najdłuższa.
Ta nieduża samochodowa skrzynka, jak się okazuje, została wynaleziona przez jednego z francuskich fizyków. Chociaż pierwszy akumulator pojawił się już pod koniec XIX wieku, to od tamtego czasu główne założenia tego urządzenia w zasadzie wcale się nie zmieniły.
Najwięcej problemów akumulatory samochodowe przysparzają nam głównie w okresie zimowym, kiedy po prostu odmawiają posłuszeństwa. Chyba każdy z nas niejednokrotnie zetknął się z takim problemem, kiedy po przekręceniu kluczyka w stacyjce, samochód nie chciał zapalić. Czy takich problemów z samochodowymi bateriami można jednak uniknąć?
Budowa akumulatora
Aby poznać funkcjonowanie baterii samochodowej, na pewno trzeba znać jej budowę. Klasyczny akumulator składa się przede wszystkim z zestawu ogniw, które są ze sobą połączone. Z ogniw wynurzają się końcówki biegunowe, dzięki którym można połączyć akumulator z instalacją elektryczną auta.
Oczywiście to jeszcze nie wszystko, w skład tej niedużej skrzynki wchodzi również specjalna kratka, płyta dodatnia oraz separator, który zapobiega zetknięciu się skrajnych płyt. Całość otoczona jest obudową, najczęściej wykonywaną z ebonitu bądź polipropylenu.
By ładowanie działało bez zarzutów
By nasz samochodowy akumulator działał prawidło, powinniśmy spełnić kilka ważnych wymogów. Nawet jeśli zimą zabierasz baterię z pojazdu do środka, to jeszcze to nie wszystko, co zapewni sprawne działanie akumulatora. Oczywiście przed nadejściem zimy zawsze dobrze jest sprawdzić kondycję tej samochodowej skrzynki u fachowca. Jeśli jego stan będzie w porządku, wówczas warto zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami, dzięki którym nasz akumulator na pewno nie odmówi nam posłuszeństwa.
Po pierwsze, bardzo ważne jest to, by akumulator nauczyć się czyścić. To nawyk niestety stosunkowo rzadki u kierowców, a tymczasem już niewielki brud może spowodować nieprawidłowe działanie baterii. By ładowanie działało więc bez najmniejszego zarzutu, starajmy się raz na jakiś czas starannie oczyścić przede wszystkim te najbardziej newralgiczne miejsca w całym układzie ładowania, a więc zaciski akumulatora. Ołowiane bieguny powinny być też czyszczone, najlepiej za pomocą przeznaczonej do tego szczotki.
Po drugie, warto przyjrzeć się także poszczególnym elementom baterii. Na pewno już na pierwszy rzut oka istotne wydadzą nam się śruby, które również należałoby sprawdzać, na przykład podczas czyszczenia. Jeśli bowiem na przykład część zwoju gwintów śrub uległa uszkodzeniu, wówczas może to być przyczyną nieprawidłowego działania akumulatora. Takie śruby należy szybko wymienić, wraz z nakrętkami.
Jak wybrać właściwy akumulator?
Na pewno większość kierowców nie zdaje sobie do końca sprawy z tego, jak należy dokonywać właściwego wyboru baterii samochodowej. Zakup odpowiedniego akumulatora na pewno nie jest prosty, zwłaszcza, że na rynku pojawiają się coraz to nowsze (i coraz bardziej ekologiczne) modele.
Najważniejsze jest jednak to, jak przekonują sami eksperci, by dobierać akumulator zgodnie z elementarnymi założeniami konstrukcyjnymi danego pojazdu. Takich wytycznych należy więc bezwzględnie przestrzegać. Kierowcy często na przykład decydują się na zakup akumulatora o nieco większej pojemności, oznaczanej w amperogodzinach. Już taki błąd może mieć duże znaczenie na zmniejszenie żywotności baterii.
Niekiedy w sklepach samochodowych wystarczy podać markę oraz model naszego pojazdu, by móc wybrać właściwą baterię. Niestety ta zasada nie sprawdzi się przy wszystkich samochodach, niektóre bowiem mają nieco inne wymagania – wówczas dobrze jest zwrócić uwagę na parametry starego akumulatora. Przy zakupie zwróćmy ponadto uwagę nie tylko na kształt baterii, ale także na parametry elektryczne oraz na końcówki biegunowe (muszą mieć taki sam wygląd jak w poprzednim akumulatorze).
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 przystojniak.pl