Jesteś tutaj » Strona główna » Motoryzacja » Zakup samochodu używanego - krok po kroku

Zakup samochodu używanego - krok po kroku

  • Data dodania: 2012.04.09

Stanie się posiadaczem „nowego” samochodu używanego wcale nie jest takie proste. By bezpiecznie kupić samochód „z drugiej ręki”, na pewno powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów, dzięki którym na pewno nie zostaniemy oszukani. Jeśli nie chcesz zgubić się w gąszczu najbardziej istotnych zagadnień, to poniżej przedstawiamy kilka najcenniejszych porad, dzięki którym zawarcie transakcji kupna – sprzedaży będzie czystą przyjemnością.

Nasz rynek motoryzacyjny wciąż zalewany jest przez samochody sprowadzane zza granicy, które bardzo często są pojazdami powypadkowymi i uszkodzonymi. Takie auta można znaleźć praktycznie wszędzie – w komisach, na giełdach samochodowych, ich ogłoszenia zamieszczane są również w sieci. Nie daj się jednak zbyć bezpodstawnym przekonywaniem, że z autem wszystko jest w porządku. Samodzielnie sprawdzić możesz bardzo wiele.

Najważniejszy stan techniczny

Na pewno rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę na samym początku, jest stan techniczny pojazdu, którego właścicielami chcemy się stać. Jeśli nasza wiedza motoryzacyjna nie jest zbyt fachowa i głęboka, wówczas na pewno nie dokonamy tego sami. By nie kupować więc „kota w worku”, dobrze jest zwrócić się o pomoc do profesjonalnego warsztatu samochodowego. Tam fachowcy zajmą się dokonaniem przeglądu, a my dowiemy się, czy wszystko jest w należytym porządku czy też nie.

Na pewno trzeba zwrócić uwagę na silnik. Możemy sprawdzić go również w trakcie jazdy. Zaniepokoić powinna nas chociażby jego nierówna praca. Takie usterki często trudno jest rozpoznać, ale musisz wiedzieć, że ich przeoczenie może cię naprawdę wiele kosztować. Samodzielnie możesz ponadto sprawdzić, w jakim stanie znajduje się guma na pedałach, jaki jest stopień wytarcia foteli czy kierownicy – takie elementy również są w stanie zdradzić nam, w jakim stanie ogólnym znajduje się dany pojazd.

Sprawdź licznik samochodu

Kolejną istotną rzeczą, na którą powinien zwrócić uwagę każdy przymierzający się do zakupu samochodu, to stan licznika. Na pewno niejednokrotnie słyszeliśmy o sytuacjach, w których przekręcano liczniki, by zmniejszyć przebieg samochodu. Na tą kwestię więc także powinniśmy być uczuleni, jeśli nie chcemy zostać oszukani.

Warto także znać przybliżone, ogólnie przyjęte wartości, dzięki którym będziemy mogli szybko przeliczyć, czy rzeczywiście dany pojazd może mieć przebieg, który odczytaliśmy z licznika. Szacuje się więc, że samochody benzynowe klasy miejskiej rocznie są w stanie pokonać około dwunastu tysięcy kilometrów, natomiast samochody klasy kompaktowej pokonują tych kilometrów już około szesnastu tysięcy. W ten prosty sposób każdy z nas może sprawdzić, czy stan licznika zgadza się z tym rzeczywistym.

Karoseria, zawieszenie… na co jeszcze zwrócić uwagę?

Uważnie przyglądając się stojącemu przed nami pojazdowi, warto zwrócić też uwagę na karoserię, czyli lakier. Auto używane oczywiście na pewno nie będzie mieć nienaruszonej karoserii, drobne otarcia czy zarysowania nie są więc czymś specjalnie szczególnym. Jeśli jednak jakichkolwiek takich śladów jest brak – wówczas to możliwość wysnucia przypuszczenia, że auto zostało świeżo pomalowane. Z jakich powodów? O to najlepiej zapytać sprzedającego pojazd.

Naszą czujność warto także przełożyć na zawieszenie. Oczywiście ten element najlepiej sprawdzać podczas jazdy próbnej. Wybierając się więc na krótką przejażdżkę, nasłuchujmy czy nie ma odgłosów, które mogłyby wydawać się niepokojące. Sprawdźmy jak w tym czasie zachowują się poszczególne elementy tapicerki, deska rozdzielcza oraz tylnia klapa bagażnika. Jeśli elementy te będą wyeksploatowane, może to świadczyć o sporym zużyciu samochodu.

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić szczególną uwagę powinny być szyby. Oczywiście wszystkie one powinny być tego samego producenta i powinny posiadać jednakowe oznaczenia. Jeśli tak nie będzie, wówczas można podejrzewać, że auto przeszło poważną stłuczkę, co powinno nas raczej zniechęcić do kupna danego pojazdu.

Oględzin szyb, karoserii czy zawieszenia możemy oczywiście dokonać sami, nie musimy więc wydawać na to kilkuset złotych w warsztacie. Przyjrzenie się tym kilku elementom na pewno wiele nam powie o samochodzie, który chcemy nabyć.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 przystojniak.pl