Jesteś tutaj » Strona główna » Motoryzacja » Zanim wyjedziesz samochodem na wakacje

Zanim wyjedziesz samochodem na wakacje

Coraz większa liczba osób decyduje się na wakacyjny wyjazd za granicę. Krótkie podróże po kraju przestały nas już fascynować, dzisiaj wolimy spędzać wypoczynek na słonecznych wybrzeżach, oblanych lazurowymi wodami mórz. Tak zmieniająca się rzeczywistość spowodowała, że coraz chętniej podróżujemy również własnymi środkami transportu, pozostając zupełnie niezależni.

Wiele osób decyduje się na wakacyjny wyjazd własnym samochodem, nie zdając sobie jednak sprawy z tego, jak wiele czynności w związku z taką podróżą należy wcześniej wykonać. I chodzi tu nie tylko o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, którym będziemy się poruszać po drodze. Ważne znaczenie wydaje się mieć również ubezpieczenie, o którym również warto pamiętać.

Samochody nowe i używane

Bezwzględnie najważniejszą rzeczą, o którą należy zadbać, jest dokładne sprawdzenie auta. W tym celu najlepiej odwiedzić wyspecjalizowany warsztat samochodowy, chyba, że sami mamy na tyle wystarczającą wiedzę, że uda nam się ocenić stan techniczny poszczególnych części. Warto dodać, że naprawa pojazdu w zagranicznych warsztatach może nas słono kosztować, więc tym bardziej warto zadbać o to, by nie ponosić zbędnych wydatków.

Na pewno w najlepszej sytuacji wydają się być przede wszystkim posiadacze najnowszych samochodów, posiadających na nie gwarancję. Niekiedy także takie auta obejmowane są specjalnymi programami serwisowymi. Dzięki temu nawet podczas przykrego zdarzenia za granicą naszego państwa, możemy liczyć na pomoc. Co jeśli jednak jesteśmy właścicielem kilkuletniego, używanego samochodu?

Jeśli twoje auto już dawno przeżyło okres młodości, musisz szczególnie uważnie przyjrzeć się jego kondycji. Na pewno zawsze trzeba brać pod uwagę fakt, że auto może nam się popsuć na jednej z zagranicznych tras. Mimo to, ryzyko awarii pojazdu można zmniejszyć, właśnie poprzez szczegółowe wykonanie badania technicznego.

Po pierwsze – sprawdź auto

Koszty wykonania przeglądów w warsztatach nie należą do najtańszych, najczęściej bowiem jest to wydatek rzędu około pięciuset złotych. Dodatkowo, do tego dochodzą ceny ewentualnej wymiany poszczególnych części, które uznane zostaną za wyeksploatowane.

Ciekawym rozwiązaniem na ograniczenie wydatków może być jednak śledzenie rozmaitych akcji, często organizowanych również przez specjalistyczne stacje obsługi pojazdów. Najczęściej to właśnie w okresie letnim można zetknąć się z bezpłatnymi programami, polegającymi na sprawdzeniu stanu zawieszenia, hamulców, na ustawieniu świateł. Warto więc odwiedzić kilka warsztatów czy stacji, w poszukiwaniu tego rodzaju akcji. Informacje na ten temat można również znaleźć w sieci.

Poza sprawdzeniem zawieszenia, ważne jest również dokładne ocenienie stanu układu chłodzenia, zwłaszcza, że latem system ten jest szczególnie ważny. To również układ chłodzenia odpowiedzialny jest za komfort i bezpieczeństwo jazdy, więc warto zwrócić na niego uwagę.
Nie zapomnij również o dokładnym sprawdzeniu ciśnienia w oponach, zwłaszcza, że wówczas opony tracą swoją naturalną przyczepność i stają się szczególnie niebezpieczne.

Po drugie – zadbaj o ubezpieczenie

Bardzo ważną czynnością, którą powinniśmy także wykonać przed wakacyjnym wyjazdem, jest również zadbanie o ubezpieczenie naszego pojazdu. Kradzieże, wypadki czy awarie niestety są sytuacjami trudnymi do przewidzenia, ale taką ewentualność zawsze należy brać pod uwagę. By jednak czuć się pewnie, warto posiadać ubezpieczenie assistance. Ten rodzaj ubezpieczenia może być dodatkiem do wykupowanych przez nas polis OC i AC, a można również wykupić je zupełnie oddzielnie.

Posiadanie ubezpieczenia assistance wydaje się być bardzo ważne, zwłaszcza, że w jego ramach towarzystwa ubezpieczeniowe dają nam możliwość korzystania z wielu usług. Nawet więc w przypadku awarii własnego pojazdu, będziemy mogli skorzystać z prawa do poruszania się samochodem zastępczym, w ten sposób nie rezygnując z długo wyczekiwanego urlopu. Co więcej, obecnie pakiety takich ubezpieczeń są bardzo różnorodne. Możemy więc zdecydować się na wykupienie na przykład piętnastodniowego ubezpieczenia, jak i wykupić taki assistance nawet na cały rok.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl