Jesteś tutaj » Strona główna » Rodzina » Gdy małżeństwo naszych rodziców się rozpada

Gdy małżeństwo naszych rodziców się rozpada

  • Data dodania: 2013.09.26

Rozwód dla każdego jest trudnym momentem w życiu. Zarówno dla samych małżonków, jak i ich bliskich. Do większości rozwodów dochodzi w kilka lat po ślubie, gdy para nie ma jeszcze dzieci lub gdy pociechy są jeszcze całkiem małe. Wówczas rozpad rodziny boli podwójnie. Nieco rzadziej, ale jednak zdarza się, że na rozwód decydują się pary z kilkudziesięcioletnim stażem małżeńskim. Co zatem zrobić, gdy to małżeństwo naszych rodziców się rozpada?

Umiejętne wtrącanie się

Jeśli w wieku dorosłym mamy nadal dobry kontakt z rodzicami, z pewnością o kryzysie w ich związku będziemy wiedzieli już wcześniej. Może na tym początkowym etapie będziemy mogli jakoś pomóc. Jednak pamiętajmy o bardzo ważnej zasadzie, nie ingerujmy nazbyt w ich życie, ponieważ to dotyczy tylko ich. Sami z pewnością nie życzylibyśmy sobie, aby ktoś wtrącał sie do naszego małżeństwa. Nie oznacza to jednak, że mamy stać z boku, w ogóle nie reagując. Postarajmy się przeprowadzić szczerą rozmowę z tym rodzicem, z którym mamy lepszy kontakt. Wówczas istnieje większa szansa na to, że dowiemy się, co jest powodem konfliktu. Postarajmy się jednak pełnić rolę słuchacza, powiernika, a nie osoby umoralniającej, w końcu to rodzice mają być naszymi autorytetami, a nie odwrotnie. Pokażmy im, że mają w nas wsparcie, że potrafimy wysłuchać, doradzić, a nie krytykować.

Dyskretna pomoc

Nie każdy kryzys da się zażegnać. Niektóre wydarzenia są początkiem końca związku i nasze usilne próby ratowania małżeństwa rodziców mogą się nie udać. Jeśli jednak widzimy cień szansy na powodzenie naszych działań, spróbujmy pomóc. Możemy przez chwilę stać się kimś w rodzaju mediatora, który pomoże rodzicom się dogadać. Może właśnie to im będzie potrzebne. Może szczera rozmowa pozwoli uratować to, co się właśnie rozpada. Zasugerujmy pójście na terapię małżeńską, jednak do tego tematu podejdźmy bardzo ostrożnie, gdyż takie rady często są odrzucane. Nie każdy ma ochotę otwierać się przed obcą osobą i opowiadać o swoich problemach, choć takie terapie często przynoszą pozytywny skutek. Nic jednak na siłę, jeśli rodzice nie będą chcieli skorzystać z naszej rady, nie naciskajmy. Jeżeli rozwód nie jest ostatecznością, a oni zdecydują się na podjęcie walki, postaramy się im jakoś to ułatwić. Zdejmijmy im trochę obowiązków z głowy, niech mają więcej czasu tylko dla siebie. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie im wycieczki tylko we dwoje. Być może taki beztroski wyjazd sam na sam pomoże im się do siebie zbliżyć, zapomnieć, choć na chwilę o kłopotach. Przy okazji może uda się wtedy wyjaśnić wszelkie niedomówienia i wrócić z nowymi siłami i większą nadzieją.

Bądźmy wsparciem w każdej sytuacji

Jeśli mimo naszych starań, rodzice postanowią się rozwieść, uszanujmy ich decyzję. Być może właśnie to jest dla nich najlepsze rozwiązanie. Dla nas to nic nie zmienia. Oboje i tak będą nas kochać tak samo jak wcześniej, ale może ułożą sobie życie osobno i dopiero wtedy osiągną pełnię szczęścia. Bądźmy wyrozumiali, starajmy się nie winić żadnej strony za rozpad małżeństwa. Starajmy się być dla obojga podporą, zwłaszcza w tych pierwszych chwilach po rozwodzie, które z pewnością będą dla rodziców najtrudniejsze.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl