Jesteś tutaj » Strona główna » Rodzina » Jak być męskim autorytetem dla swojego dziecka

Jak być męskim autorytetem dla swojego dziecka

  • Data dodania: 2011.12.29

Poczęcie dziecka, i bycie przy jego narodzinach to nie wszystkie aspekty prawdziwego ojcostwa. Małe dziecko już od najmłodszych lat podpatruje swoich rodziców w wykonywaniu wielu czynności życiowych. Bardzo ważnym autorytetem dla dziecka jest ojciec, który prezentuje uosobienie osoby silnej i odważnej. Jak zatem sprawić, aby maluch chciał naśladować ojca i czerpał pozytywne wzorce?

Mężczyzna już od najmłodszych lat życia swojego dziecka powinien pokazywać, że przez życie trzeba przejść odważnie i z podniesionym czołem. Jeśli dziecko dostrzeże u swego ojca taką postawę będzie mu łatwiej ją zastosować. Dzieci podpatrują każde zachowanie rodziców i wyciągają wnioski, dlatego też ojciec powinien zawsze świecić dobrym przykładem.

Bardzo ważne jest utrzymywanie dobrego kontaktu z otoczeniem, zarówno żoną, rodzicami, jak i znajomymi czy nawet sąsiadami. Dziecko obserwuje zachowanie ojca w stosunku do innych osób i uczy się odpowiedniego zachowania. Jeśli facet nie będzie szanował ludzi, nie będzie potrafił okazać im swojej sympatii czy wdzięczności, maluch może uważać, że tak właśnie się postępuje i sam nie będzie potrafił nawiązać pozytywnych relacji z innymi.

Bardzo ważne jest także ważenie słów, dziecko powinno od najmłodszych lat uczyć się kultury języka, jeśli natomiast ojciec przeklina lub wyraża się wulgarnie, może ono zacząć mówić podobnie, uważając, że nie ma w tym nic złego, skoro mówi tak tata. Mężczyzna wychowujący dzieci musi swoją postawą pokazać, że w życiu liczy się działanie, a nie bierne oczekiwanie na to, że coś się w końcu zmieni. Pracowitość i sumienność ojca zapewne znajdzie odzwierciedlenie w późniejszej, równie dynamicznej postawie dziecka.

Wychowanie potomka nie jest proste, jednak wystarczy być osobą uważną, cierpliwą i kochającą, a po latach będzie można oglądać efekty swojej ciężkiej pracy.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl