Jesteś tutaj » Strona główna » Rodzina » Jak przekazać dziecku system wartości

Jak przekazać dziecku system wartości

  • Data dodania: 2013.07.15

Jeśli chcesz, by twoje dziecko przejęło twój system wartości, sam musisz wiedzieć co dla ciebie jest ważne. Wartością jest coś, dla czego jesteśmy w stanie poświęcić coś innego, w imię czego jesteśmy gotowi ponieść wyrzeczenia.

Warto i opłaca się. Wielu z nas na myśl o byciu wiernym jakimś wartościom mówi, że w dzisiejszych czasach nie warto, nie opłaca się. Dobrze w tym miejscu przytoczyć rozróżnienie między „warto”, a „opłaca się” jakie wiele razy powtarza profesor Bartoszewski. Otóż „warto” i „opłaca się” nie znaczy to samo. „Warto” znaczy, że coś jest ważne, przemyślane i podjęte świadomie, ale rzadko kiedy łatwe, wygodne i zyskowne. „Opłaca się” oznacza tyle samo co łatwe rozwiązania nie wymagające trudu i poświęceń, rozwiązania wygodne i przynoszące zyski.

System wartości u dziecka. Małe dziecko bezwiednie przejmuje system wartości reprezentowany przez rodziców. Przejmuje go i realizuje tak samo jak dorośli. Jeśli są oni konsekwentni w dążeniu do tego co dla nich ważne, określone wartości krystalizują się w dziecku, są zapamiętywane i uwewnętrzniane. Uwewnętrznienie wartości następuje wtedy, gdy dziecko dochodzi do wniosku, że nie będzie oszukiwało rówieśników, bo mama z tatą mówią, że to nieładnie, ale dlatego, że samo czuje, że to nie w porządku. Nie oszukuje nie dlatego bo tak nie wolno, ale dlatego, że samo decyduje jakie chce być.

Zachwianie systemu wartości. Zachwianie systemu wartości u dziecka następuje wtedy, gdy postępowanie rodziców przeczy temu co mówią. Jeśli mówisz dziecku, że nie wolno kłamać, a następnie sam kogoś okłamujesz, w umyśle dziecka rodzi się wątpliwość co do tego jak być powinno. Zamiast zapamiętać i uwewnętrznić normę prawdomówności, dziecko zapamięta i uwewnętrzni, że można mówić coś innego, a robić coś innego, mówić nieprawdę, kręcić, kombinować i lawirować. Nie chodzi o to, by wychować dziecko na świętego, ale by mieć świadomość, że przekazywanie systemu wartości nie polega na mówieniu o nich, ale na postępowaniu zgodnie z nimi i realizowaniu ich w życiu codziennym.

System wartości nastolatka. Wiek dojrzewania to czas, w którym dorastający człowiek instynktownie odrzuca wszystko co przejął wcześniej od rodziców. Nagle wszystko co mówią dorośli wydaje się archaiczne, dziwne, wyidealizowane i nie przystające do rzeczywistości, albo przeciwnie: zakłamane, wyrafinowane, sztuczne i nieprawdziwe. To naturalne, że się tak dzieje. Tobie nie pozostaje nic innego, jak być konsekwentnym w tym co uważasz za ważne i cierpliwe tłumaczenie tego nastolatkowi. Na szczęście faza odrzucenia świata i wartości reprezentowanych przez rodziców mija z czasem. Nie znaczy to, że młody człowiek bezkrytycznie uznaje wartości przekazane mu przez dorosłych, konfrontuje się z nimi, część przyjmuje część odrzuca, ale nie jest to już całkowite negowanie rodzicielskich norm i zachowań.

Świat się zmienia. Świat się zmienia i twoje dziecko z pewnością będzie miało własny system wartości. A co ty możesz zrobić? Możesz pokazać mu, że żyjesz zgodnie z tym w co wierzysz, co uważasz za istotne i wartościowe, z tym co się dla ciebie liczy. Nie możesz jednak zmusić go by wierzył w to samo i żył tak samo jak ty.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl