Jesteś tutaj » Strona główna » Rodzina » Ojcostwo po 40-tce

Ojcostwo po 40-tce

  • Data dodania: 2013.03.08

Dawniej rodzicem zostawało się już w weku 20 lat. Był to idealny moment na  wyczekiwanie pierwszego potomka. Z czasem granica ta się mocno przesunęła i coraz częściej mężczyźni zostają ojcami dopiero po 40 roku życia. Bycie tatą w dojrzałym wieku ma swoje zalety, ale i wady.

Zalety późnego ojcostwa

Ogromną zaletą bycia ojcem w późniejszym weku jest z pewnością większa dojrzałość emocjonalna. Faceci dużo dłużej dojrzewają do decyzji o ślubie i powiększeniu rodziny. A zatem po 40-tce ojcostwo jest bardziej świadomym krokiem. Ponadto późne witanie na świecie pierwszego dziecka często wiąże się z obowiązkami zawodowymi. Mężczyźni tuż po studiach potrzebują trochę czasu na rozwój swojej kariery, często posiadanie małego dziecka może być w tym okresie kłopotliwe, dlatego faceci pragnący zrobić prawdziwą karierę i wspiąć się po jej szczeblach jak najwyżej, decydują się na potomka dopiero po kilu lub nawet kilkunastu latach. Gdy sytuacja finansowa oraz kwestia rozwijania skrzydeł w pracy są już rozwiązane, pojawia się czas na spokojne podejście do tematu, jakim jest założenie rodziny. Dzięki temu ojciec, który planuje dziecko w tym wieku może się do tego lepiej przygotować, znaleźć więcej czasu i bardziej świadomie zdecydować się na ten najważniejszy w życiu krok. Pozornie, choć nie jest to żadna reguła, mężczyźni po 40-ce są bardziej odpowiedzialni i pojawienia się na świecie dziecka nie traktują jako chwilowej fanaberii, tylko mają wówczas poczucie, że chcą być rodzicami ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Wady bycia rodzicem po 40-tce

Podobnie jak w młodym wieku, tak i po 40-tce znaleźć można kilka wad bycia ojcem. Przede wszystkim różnica wieku bywa po latach powodem do konfliktów. Jeśli rodziców i dzieci dzieli zbyt duża różnica wieku, mogą się pojawić problemy natury pokoleniowej. Starszym rodzicom trudniej będzie zrozumieć młodsze pokolenie, ponieważ ponad 40 lat różnicy to szmat czasu. Poza tym, gdy nasze dzieci wkroczą w dorosłość, my będziemy już w wieku emerytalnym i nie będziemy mieli zbyt dużo siły do pomocy przy wnukach. Być może nawet już wtedy nasze dzieci będą musiały się opiekować nami. Jeszcze jednym minusem późnego ojcostwa jest większe ryzyko, że nasze dziecko może mieć w przyszłości problemy zdrowotne lub urodzić się z jakąś poważniejszą wadą. Badania prowadzone w tym kierunku nie są jednoznaczne, jednak wskazują, że im później mężczyzna decyduje się na zostanie ojcem, tym może zwiększyć się ryzyko pojawienia się problemów zdrowotnych. Żadne wyniki nie dają jednak jasnej odpowiedzi na tego typu pytania

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl