Jesteś tutaj » Strona główna » Rodzina » Ojcowski dotyk najlepszym sposobem nawiązania kontaktu z bardzo małym dzieckiem

Ojcowski dotyk najlepszym sposobem nawiązania kontaktu z bardzo małym dzieckiem

  • Data dodania: 2013.12.02

Nowonarodzone dziecko odbiera świat i ludzi przede wszystkim przez dotyk. Matczynego dotyku maluszek doświadcza głównie podczas karmienia. Nie mniej cenny i ważny jest dla niego dotyk silnych, pewnych, ale delikatnych i bezpiecznych ojcowskich rąk.

Masaż niemowlęcia. Masaż niemowlęcia to świetny sposób na przełamanie lęku i niepewności w kontakcie z maleńkim dzieckiem. To najlepszy pomysł na poznawanie siebie nawzajem, bycie razem i pogłębianie więzi. Umiejętny dotyk sprawia, że niemowlę wycisza się i rozluźnia. Mówiąc wprost, sprawia dziecku przyjemność i poprawia nastrój. Nie mniej przyjemny będzie dla ciebie, jeśli zobaczysz jak twoje dziecko pozytywnie odbiera okazywaną mu bliskość. Wszystkie dzieci uwielbiają, gdy głaszcze się je, dotyka, muska, a nawet delikatnie uciska. Wspólne zabawy dotykiem można rozpocząć około trzeciego tygodnia życia dziecka. Dziecko najlepiej odbiera wrażenia dotykowe, gdy nie jest głodne lub bardzo najedzone, a więc jakiś czas po karmieniu. Idealną porą na spokojny i rozluźniający dotyk jest wieczór, gdy dziecko przygotowuje się do snu.

Przed masażem. Przed masażem najlepiej wykąpać dziecko i posmarować je kosmetykiem natłuszczającym skórę. Zanim dotkniesz dziecka rozgrzej dłonie pocierając jedną o drugą. Masuj dziecko na swoich kolanach lub na wygodnym przewijaku. Aby maluch czuł się pewnie i stabilnie, połóż go na kocyk i miękki ręcznik. Masaż powinien odbywać się w spokojnej atmosferze, przy delikatnym świetle i łagodnej muzyce. Podczas masażu smaruj swoje dłonie oliwką dla dzieci. Chodzi o to, by maleństwo nie czuło nieprzyjemnego tarcia. Twoje ręce powinny przesuwać się po ciele dziecka gładko i bez żadnych problemów. Podczas masażu przemawiaj do dziecka. Nazywaj części ciała, które masujesz, chwal dziecko, mów wolno, spokojnie, kojącym głosem. Pierwsze sesje masażu muszą być bardzo krótkie, kilkuminutowe. Rozpoczynaj zawsze od masażu pleców, który wykonuje się w leżeniu na brzuszku.

Masaż pleców. Przesuwaj dłonie od pośladków w górę. Dotykaj dziecka całymi dłońmi i zawsze masuj z dołu w górę. Palcami rysuj duże, a potem małe kółka: od kręgosłupa na boki, powoli przemieszczając się z dołu w górę. Masuj plecy dziecka dłońmi ułożonymi jedna na drugiej. Najpierw jedną stronę pleców, potem drugą, z dołu do góry.

Masaż nóg i rąk. Dziecko leży na plecach. Trzymając w dłoni piętę dziecka, przesuwaj drugą dłonią w górę. To samo wykonaj na drugiej nodze i obu rączkach (trzymając za nadgarstki). Obejmij dłońmi nóżkę tuż nad piętą, uciskaj delikatnie, ruszaj palcami i kieruj ręce w górę. To samo wykonaj na drugiej nodze i obu rączkach.

Masaż brzucha. Głaszcz dziecko po brzuszku przesuwając dłoń na boki i z dołu do góry. Przysuwaj do brzucha zgięte w kolanach nóżki dziecka. Uważaj, by nie unosić przy tym jego pupy. Zataczaj opuszkami palców koła wokół pępka.

Masaż klatki piersiowej. Obrysowuj sutki dziecka opuszkami palców. Głaszcz klatkę piersiową maluszka od środka w kierunku boków.  

Dodatkowe wskazówki. Nie bój się wymyślać własnych zabaw dotykowych z dzieckiem. Pamiętaj o tym, że dotyk nie może być nazbyt delikatny i powierzchowny, bo może łaskotać dziecko. Moc uspokajania i rozluźniania ma tak zwany dotyk głęboki, czyli połączony z leciutkim naciskiem. Chodzi o wyraźnie odczuwalne bodźce dotykowe. Masaż nie może przypominać chodzenia owada po skórze. Ruchy, jakie wykonujesz są ważne, ale jeszcze ważniejsze są kierunki. Kończyny i plecy zawsze masuj z dołu do góry. Klatkę piersiową, plecy i brzuch od środka na boki.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl