Jesteś tutaj » Strona główna » Rodzina » Rozwijam się, czyli najważniejsze etapy rozwoju twojego dziecka

Rozwijam się, czyli najważniejsze etapy rozwoju twojego dziecka

  • Data dodania: 2013.09.25

Jako ojciec, na pewno wiesz kiedy mniej więcej twoje dziecko powinno ząbkować, siadać, stawać, chodzić i mówić. Wiesz, ale nie jesteś pewny czy wszystko następuje w porę. Poniżej przedstawiamy czas i kolejność najważniejszych etapów rozwoju małego dziecka.

Ząbkowanie. U większości dzieci, pierwsze ząbki pojawiają się w szóstym miesiącu życia. Zdarza się jednak, że ząbki przebijają dziąsła dwa miesiące wcześniej . Niektóre dzieci ząbkują dopiero w dwunastym miesiącu życia. Nie musisz martwić się ani jednym, ani drugim. Czas wyżynania się zębów nie ma wpływu na ich stan. Brak ząbków u rocznego dziecka powinien skończyć się wizytą u specjalisty. Nie zapominaj też o higienie jamy ustnej maluszka. Niemowlakom ząbki myje się specjalnymi szczoteczkami z gumy lub nakładką na dłoń. Pasty do zębów możesz włączyć gdy maluch zacznie drugi rok życia.

Siadanie. Gdy dziecko skończy dwa miesiące, można sadzać je na półleżąco z podparciem. Taką pozycję dają leżaczki dziecięce i foteliki samochodowe. Ważne jest, by plecki nie były odchylone od podłoża bardziej, niż o 30 stopni. Nie próbuj sadzać dziecka, dopóki samo nie utrzymuje pozycji siedzącej. Dzieci zaczynają siadać mniej więcej w siódmym miesiącu życia, ale niektóre mają z tym problem jeszcze w dziesiątym miesiącu. Niektóre dzieci pomijają ten etap rozwoju: nie siadają samodzielnie, ale wspinają się na nóżki. Aby utrwalić dziecku pozycję siedzącą, proponuj mu zabawy w krzesełku. O pomoc specjalisty poproś wtedy, gdy dziesięciomiesięczne dziecko nie wykazuje chęci do żadnej aktywności ruchowej: nie próbuje siadać, nie staje na czworakach, nie raczkuje i nie usiłuje wstawać.

Korzystanie z nocnika. Trening czystości ma szansę na powodzenie nie wcześniej niż u półtorarocznego dziecka. Niektóre dzieci opanowują sztukę korzystania z nocnika znacznie później, bo dopiero między drugim, a trzecim rokiem życia. Nauka postępuje stopniowo. Fakt, że maluch załatwił się na nocnik, nie oznacza że już tak będzie. Dzieciom nie noszącym pieluch zdarzają się jeszcze wpadki. Nie zmuszaj dziecka do załatwiania się na nocnik. W ten sposób zniechęcisz go do tego. Czekaj, aż samo będzie chciało z niego korzystać i chwal je za każdym razem gdy to zrobi. Do specjalisty udaj się wówczas gdy trzyletnie dziecko regularnie brudzi bieliznę.

Pierwszy krok. Większość dzieci w dziesiątym miesiącu życia odkrywa pozycję stojącą. Maluchy stają w łóżeczkach i trzymając się szczebelków, podnoszą naprzemiennie nogi do góry. W jedenastym miesiącu dziecko robi kilka kroków trzymane za obie ręce. Kroczki są jeszcze niepewne, a nóżki szeroko rozstawione. Dwunasty miesiąc to czas pierwszego kroku wykonanego samodzielnie. Po kilku tygodniach treningu, maluch chodzi pewnie, a nawet biega. Niektóre dzieci stawiają pierwsze kroki w dziesiątym, inne w czternastym miesiącu. Pomoc specjalisty jest niezbędna, jeśli w dwa miesiące po pierwszych urodzinach, dziecko nie staje i nie próbuje chodzić z pomocą. Uwaga! Tak popularny niegdyś chodzik, nie pomaga dziecku, które ma problemy z chodzeniem. Problemy te najczęściej wynikają z osłabienia napięcia mięśni tułowia. Chodzik zmusza dziecko do chodzenia, ale nie poprawia kondycji mięśni centralnych. To mogą zrobić tylko ćwiczenia zalecone przez lekarza.

Wypowiadanie się. Twój maluch wypowiada się od samego początku. Z tym, że najpierw robi to przy pomocy nieartykułowanych dźwięków, następnie dźwięków naśladujących mowę ludzką, a później słów. Między 4 a 6 miesiącem życia możesz usłyszeć jak wypowiada dźwięki typu ”ma” i „da” i łączy je ze sobą w ciągi „mama, dada”. Brak gaworzenia u dziecka sześciomiesięcznego może być skutkiem problemów ze słuchem. Dziesięciomiesięczne niemowlę usiłuje powtarzać proste słowa. Rozwój mowy jest bardzo skomplikowany i zróżnicowany indywidualnie. Nie przejmuj się, jeśli twój dwulatek mówi pojedyncze słowa, a dziecko sąsiadki mówi zdaniami. Nie bez znaczenia są tu też różnice płci. Mowa u chłopców zazwyczaj rozwija się dłużej i wolniej, choć nie jest to regułą. Spotkanie ze specjalistą jest konieczne, gdy trzyletnie dziecko nie posługuje się płynną mową.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl