Jesteś tutaj » Strona główna » Rodzina » Samotny ojciec w perspektywie nowego związku

Samotny ojciec w perspektywie nowego związku

Jesteś ojcem samotnie wychowującym dziecko. W twoim życiu pojawia się szansa na nowy, głęboki, trwały i udany związek z kobietą. Zastanawiasz się jednak jak zareagują na to twoje dzieci. Czy zaakceptują tę zmianę? Nie wiesz co zrobić: poświęcić się całkowicie dla dzieci, czy myśleć o swoim osobistym szczęściu.

Co czują dzieci? Dzieci wychowywane przez jedno z rodziców, mają poczucie straty tego drugiego. Poczucie to jest zależne od tego, jak duża była strata. Największe jest wówczas, gdy jedno z rodziców nie żyje lub po rozstaniu nie kontaktuje się z nimi. Jeśli rodzice są rozwiedzeni, ale kontynuują wspólne wychowywanie dzieci i na płaszczyźnie tej nie ma konfliktów, wówczas poczucie straty jednego z nich jest o wiele mniejsze. Na bazie poczucia straty jednego z rodziców, budzi się olbrzymie przywiązanie do drugiego. Wszak zastępuje on mamę i tatę. Przywiązanie to jest bardzo silne. W momencie, gdy w życiu rodzica pozostającego z dziećmi pojawia się nowa osoba, uruchamia się obawa o to, że na rzecz tej osoby, straci się kolejnego rodzica. Innymi słowy, powodzenie nowego związku samotnego mężczyzny wychowującego dzieci, zależne jest od jego relacji z poprzednią partnerką, a ich matką.

Jakie masz obawy. Obawy, jakie towarzyszą mężczyznom samotnie wychowującym dzieci, pragnącym związać się z kolejną partnerką, dotyczą przede wszystkim trzech rzeczy: reakcji dzieci na wieść o nowej partnerce, relacji partnerki z dziećmi i obrazu własnej osoby, w związku z nową relacją osobistą. Pierwszą rzeczą, jaką trzeba zaobserwować w takiej sytuacji, to reakcja przyszłej partnerki na dzieci i to, jak układają się jej relacje z nimi, to znaczy jak stara się je kształtować. Ze strony dzieci można początkowo spodziewać się reakcji negatywnych. Biorą się one z tego, o czym mówiliśmy wyżej, a także z faktu, że ich pozycja w całej sytuacji jest najmniej pewna. Chodzi o to, że tak właśnie odbierają one swoją pozycję. Dzieci wyczuwają, że ich wpływ na całą sytuację jest najmniejszy, że wszystko zależy od tego, co zrobią dorośli. Tak przecież się stało, gdy rodzice postanowili się rozstać. O prawidłowe relacje przyszłej partnerki z dziećmi, powinna zadbać przede wszystkim ona sama. To jej powinno zależeć na tym, by dzieci ją zaakceptowały, co nie jest równoznaczne z pokochaniem jej.

Jeśli chodzi o obraz własnej osoby, to możesz mieć poczucie winy, że wiążąc się z nową partnerką, odbierasz coś swoim dzieciom. Pomiędzy całkowitym poświęceniem się dla dzieci, a zaniedbywaniem ich w trosce o własne szczęście istnieje wiele bardziej optymalnych rozwiązań. Nowy związek nie musi oznaczać mniejszego zaangażowania w sprawy i zaspokajanie codziennych potrzeb dzieci. Od dawna wiadomo, że szczęśliwi rodzice, to szczęśliwe dzieci. Tak więc, o wiele więcej dasz swoim dzieciom, gdy sam będziesz szczęśliwy. Rezygnując dla nich z ważnej dla ciebie relacji z kobietą, z czasem nabierzesz przekonania, że są ci coś winne. Tym samym zaczniesz oczekiwać od swoich dzieci poświęcania się dla ciebie. Traktowanie tego, co dajesz dzieciom, jako dług, który kiedyś będą musiały spłacić, nie jest dobrym pomysłem i może zaburzyć wasze wzajemne relacje. Pomyśl także i o tym, że twoje dzieci zaczną dorastać i oddalać się od ciebie. Będąc sam zniesiesz to o wiele trudniej, niż mając przy sobie partnerkę życiową. Pamiętaj także i o tym, że jako mężczyzna realizujesz się przez miłość ojcowską, ale i partnerską, a to coś zupełnie innego. Miłość do dzieci nie zaspokaja potrzeby kochania i bycia kochanym przez kobietę.

Jak pomóc dzieciom? Nie ulega wątpliwości fakt, że i ty musisz pomóc swoim dzieciom w zaakceptowaniu nowej sytuacji. Przede wszystkim wprowadzaj swoją nową partnerkę do życia rodzinnego delikatnie i stopniowo. Powiedzenie dzieciom znienacka, że się żenisz będzie dla nich zbyt dużym szokiem. Bądź otwarty na to co mówią dzieci o twojej nowej partnerce. Pytaj je o to, co w niej lubią i nie lubią. Pozwól im wyrażać zadowolenie i niezadowolenie przeżywane we wspólnych sytuacjach. Powtarzaj najczęściej jak możesz, że dorośli czasem przestają się kochać, ale rodzice nigdy nie przestają kochać swoich dzieci. Zapewniaj je, że cokolwiek się stanie, będziesz zawsze z nimi, że pod tym względem nic się nie zmieni.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl