Jesteś tutaj » Strona główna » Rodzina » Swędzi i piecze, czyli jak radzić sobie z najczęstszymi problemami skórnymi u dzieci

Swędzi i piecze, czyli jak radzić sobie z najczęstszymi problemami skórnymi u dzieci

Skóra dziecka, które dopiero co przyszło na świat jest jedwabiście gładka i bardzo delikatna. Delikatność ta bierze się stąd, że jest ona o wiele cieńsza niż skóra starszych dzieci. Delikatny naskórek łatwo ulega zaczerwienieniom i podrażnieniom. Mogą się one pojawić na skutek bezpośredniego kontaktu z pieluszkami, odzieżą lub kosmetykami. Odparzenia, otarcia i infekcje, to problemy skórne pojawiające się u dzieci do trzeciego roku życia. Wtedy właśnie naskórek staje się bardziej odporny na czynniki zewnętrzne. Jako tata musisz wiedzieć, że kłopoty skórne u małych dzieci, mogą pojawić się niezależnie od tego, jak starasz się ich uniknąć.

Potówki. Na ciele dziecka pojawiają się malutkie krostki z płynem w środku. Potówki są oznaką, że ciałko dziecka się przegrzewa. Najwięcej potówek znajduje się w szyjnych fałdach skórnych, gdzie zbiera się pot. To samo dotyczy brzuszka, plecków, klatki piersiowej, a nawet buzi. Widząc potówki na skórze maluszka, zastanów się, czy nie ubierasz go zbyt grubo, nie nakrywasz zbyt szczelnie i nie stosujesz zbyt ciepłej kołderki. Potówki szybciej znikną, gdy to zmienisz. Maluch będzie mniej odczuwał związany z nimi dyskomfort, jeśli do kąpieli dodasz odrobinę nadmanganianu potasu. Woda powinna być lekko różowa. Po kąpieli posyp skórę dziecka talkiem. Kup w aptece maść z cynkiem lub znajdź w drogerii płyn do kąpieli zawierający emolienty.

Odparzone pośladki. Odparzenie miejsc intymnych jest najczęściej skutkiem zbyt długiego noszenia brudnej pieluszki. Nie sugeruj się tym, co producenci dzisiejszych pieluszek piszą na opakowaniach. Dostępne dziś pieluszki długo pozostają suche, mimo to trzeba obserwować indywidualną reakcję dziecka na dłuższe noszenie ich. Odparzenie takie daje przykre dolegliwości; pupa swędzi, szczypie i przeszkadza. Zaniedbane odparzenia szybko zmieniają się w bolesne zranienia, a nawet w jednostkę zwaną pieluszkowym zapaleniem skóry.
Aby wyeliminować odparzenie, zmieniaj pieluszkę dziecku co dwie – trzy godziny. Smaruj skórę dziecka kremem antyseptycznym. Przy każdej zmianie pieluchy, pozostaw dziecko na jakiś kwadrans z gołymi pośladkami. Do specjalisty udaj się, gdy stan skóry nie poprawi się po kilku dniach.

Ciemieniuszka. Ciemieniuszka to problem dotyczący skóry głowy. Na główce maluszka pojawia się coś w rodzaju grubych łusek w żółtawym odcieniu. Objawy te są skutkiem nadmiernego wydzielania tłuszczu przez gruczoły łojowe.     
Przy niewielkiej ilości łusek, wystarczy codzienna higiena główki: mycie szamponem dla dzieci, a następnie przeczesywanie miękką szczotką. Około godziny przed myciem, smaruj główkę dziecka oliwką. Jeśli łusek jest bardzo dużo, są twarde i nie ustępują przy czesaniu, trzeba zastosować kurację nocną. Natrzyj główkę dziecka oliwką i załóż mu na noc czapeczkę z naturalnej tkaniny, najlepiej bawełny. Zabieg ten pomoże zmiękczyć stwardniałą skórę. Jeśli trzeba, postępuj tak przez kilka nocy. W aptekach dostępne są preparaty na ciemieniuszkę. W żadnym wypadku nie próbuj zdrapywać łusek z główki dziecka. Nie pomożesz, a wręcz zaszkodzisz. Musisz likwidować przyczynę, a nie skutek. Z zaczerwienioną i zaognioną ciemieniuszką musisz pójść do pediatry.

Uczulenia. Wrażliwa skóra dziecka łatwo ulega uczuleniom. Uczulenie objawia się wysypką na buzi, rączkach i brzuszku. Skóra reaguje w ten sposób na coś, co pojawiło się w menu dziecka. Uczulenie może być też reakcją na alergizujące czynniki zewnętrzne, na przykład sierść, kurz czy pyłki roślin. Jeśli na skórze dziecka wykwitają czerwone plamy, które maluch usiłuje drapać – najprawdopodobniej jest to reakcja uczuleniowa na składniki środków piorących.
Przeciwuczuleniowo działają kosmetyki z emolientami. Na podrażnioną skórę dziecka, najlepsze są częste i krótkie kąpiele. Nie pocieraj podrażnionej skóry dziecka, susz ją delikatnie dotykając miękkim ręcznikiem.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl