Jesteś tutaj » Strona główna » Rodzina » Tata zawsze kompetentny

Tata zawsze kompetentny

  • Data dodania: 2012.07.29

Minęły już czasy, w których opieką i pielęgnacją bardzo małych dzieci, zajmowały się tylko kobiety. Mało tego, zmienił się nasz stosunek do czasu, w którym dziecko jest już poczęte, ale nie ma go jeszcze na świecie. Nie mówi się już, że kobieta jest w ciąży, ale, że ciąża jest wspólna. Jesteśmy w ciąży – to zdanie pada coraz częściej z męskich ust. Oznacza to tyle, że mężczyźni pragną uczestniczyć we wszystkim, co przeżywa kobieta, wspierać ją i dzielić zarówno piękne jak i trudne chwile wspólnego rodzicielstwa. Ciąża, poród, połóg i opieka nad bardzo małym dzieckiem przestała być sferą tabu, do której mężczyźni po trochu nie byli dopuszczani i po trochu bali się jej.

Nie bój się pytać. Jako świeżo upieczony tata nie musisz wszystkiego wiedzieć, podobnie zresztą jak i mama. Masz prawo pytać i uczyć się wszystkiego. Niewiedza nie jest grzechem. Grzechem jest brak chęci nabycia wiedzy. Twoja partnerka z pewnością doceni i z wdzięcznością przyjmie twoje zaangażowanie przy opiece nad maluchem. Tym bardziej, że opieka ta bywa bardzo intensywna i męcząca. Przemęczona, osamotniona w opiece nad dzieckiem kobieta, nie może dać swojemu dziecku tyle miłości, ile może mu dać kobieta, która czuje, że sama jest wspierana, rozumiana, kochana i częściowo wyręczana w codziennych czynnościach związanych z opieką nad bardzo małym dzieckiem.

Role mamy i taty. Role mamy i taty w wychowaniu dziecka są równorzędne. Oboje rodzice są tak samo ważni i potrzebni dziecku. Obecność obojga rodziców gwarantuje prawidłowy rozwój emocjonalny dziecka. W początkowych latach życia dziecka, jego związek z matką jest nieco silniejszy. Matka jest pierwszą i najważniejszą osobą w jego życiu. Jej poszukuje i z nią się utożsamia. Od niej uczy się odbierania i wyrażania podstawowych uczuć. W pierwszym okresie życia dziecka, tata reprezentuje świat zewnętrzny, normy i zasady zachowania. Oczywiście, granica między tym, co przekazuje dziecku mama i tata, jest płynna. Jedno jest jednak pewne: mama nie jest w stanie w pełni zastąpić dziecku taty i na odwrót.

Pomoc na co dzień. Pogląd, że mężczyzna pomaga kobiecie w opiece nad maleńkim dzieckiem jest niewłaściwy. Pomagać można komuś w czymś, co jest tylko i wyłącznie obowiązkiem tej drugiej osoby. Mężczyzna nie pomaga kobiecie w opiece nad dzieckiem, ale wraz z nią sprawuje opiekę nad wspólnym potomstwem. Co to znaczy. Znaczy to, że nie ucieka od codziennych czynności, takich jak kąpanie, przebieranie, przewijanie i karmienie butelką. Jeśli twoja partnerka lub teściowa odsuwa cię od tych czynności, nie pozwalaj im na to. Sam zobaczysz, jaką radość i satysfakcję poczujesz, gdy uda ci się zrobić coś samodzielnie. Twój maluch od razu stanie ci się bliższy. Do mam, teściowych i babć apelujemy o danie szansy młodym tatusiom, nie strofowanie ich i nie wymaganie od nich, by robili wszystko dokładnie tak samo jak one. To najkrótsza droga, do zniechęcenia ich do opieki nad dziećmi. A stąd już bardzo blisko do niezadowolenia, osamotnienia i złości młodych mam.

Piękne mamy. Fakt, że kobieta zostaje mamą, nie eliminuje potrzeby bycia atrakcyjną i dbania o siebie. Pielęgnowanie własnej urody wymaga jednak czasu. Mężczyźni często mówią, że ich partnerki stają się brzydkie i zaniedbane po porodzie. Jeśli tak się dzieje, to dzieje się tak, ponieważ zaabsorbowane ciągłymi obowiązkami opiekuńczymi, zapominają o sobie. Wyręczaj swoją partnerkę w opiece nad dzieckiem. Daj jej czas, by mogła skoncentrować się na sobie. Zadbana mama, to szczęśliwa mama i zadowolony partner.

Nie bój się bawić. Jeśli wydaje ci się, że bawiąc się z kilkuletnim dzieckiem, sam stajesz się dziecinny, to się grubo mylisz. Umiejętność wejścia w świat dziecka i bawienia się z nim na jego poziomie, oznacza dojrzałość, i empatię. Nie wiesz co robić? Pozwól by maluch proponował zabawy, a ty kontynuuj je razem z nim. Pamiętaj, że nie jesteś panią w przedszkolu i twoje zabawy z dzieckiem, nie muszą być zajęciami dydaktycznymi. Bądź spontaniczny i nie wstydź się tego, że potrafisz poczuć się dzieckiem. W ten sposób dasz swoim dzieciom najcenniejsze wspomnienia i wrażenia, które one z kolei przekażą następnym pokoleniom.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl