Jesteś tutaj » Strona główna » Rodzina » Tato na lato, czyli wspólne wakacje na świeżym powietrzu

Tato na lato, czyli wspólne wakacje na świeżym powietrzu

  • Data dodania: 2013.06.07

Zbliża się lato, a więc czas, w którym i ty i twoje dziecko będziecie mieć więcej wolnego. Czy myślałeś już o tym jak sprawić, by twoja latorośl nie spędziła ich przed ekranem komputera, telefonu lub telewizora? Ostatnie badania alarmują wręcz o drastycznym spadku aktywności fizycznej wśród dzieci.

Dzieci, które kiedyś z niecierpliwością czekały na przerwę by wybiec na szkolne boisko, dziś czekają na nią, by zatopić wzrok w ekranach swoich telefonów, które już dawno nie służą tylko do prowadzenia rozmów. Telefony komórkowe to okna na świat, ale świat wirtualny. Co zrobić, by wykorzystać wakacje do zachęcenia dziecka do kontaktu z realnym, prawdziwym i namacalnym światem?

Kochają elektronikę. Tego, że kolejne pokolenia dzieci kochają urządzenia mobilne i nie wyobrażają sobie bez nich życia zmienić się nie da. Można natomiast próbować zmienić proporcje, jakie w ich życiu zajmuje świat realny i wirtualny. Stosunek twojego dziecka do każdego z tych światów zależy w dużej mierze od tego, co mu zaproponujesz. Jeśli od wczesnych lat będziesz pokazywał mu różne formy spędzania wspólnego czasu nie związane z komputerem i internetem, będzie wiedziało, że świat realny jest równie atrakcyjny i pełen niespodzianek jak ten wirtualny. Razem możecie robić dosłownie wszystko: naprawiać rower, jeździć na wypady rowerowe, zwiedzać okolicę, grać w gry planszowe, układać puzzle na czas, biegać, uprawiać sport, pływać i chodzić po górach. I im więcej prawdziwego świata dziecko pozna dzięki tobie, tym większą konkurencją będzie on dla wirtualnej rzeczywistości, z którą obcuje przed komputerem. Samo mówienie dziecku, że komputer szkodzi nic nie pomoże. Ono musi doświadczyć, że ty sam fascynujesz się światem realnym i przejąć tę fascynację od ciebie. Oczywiście ustalone zasady korzystania z komputera też są nieodzowne. Najlepiej, by w domu był jeden komputer, z którego korzysta cała rodzina. Komputer w pokoju dziecka ogranicza twoją kontrolę nad tym co ono robi i sprzyja zamykaniu się na wspólne działanie.

Tato na lato. Aby w czasie wakacji odciągnąć nieco dziecko od urządzeń elektronicznych, wymyślcie wspólnie coś, co pozwoli połączyć korzystanie z tych urządzeń ze wspólnym przebywaniem na świeżym powietrzu. Świetnym pomysłem może być fotografowanie aparatem lub telefonem ciekawych zabytków podczas wycieczki, niezwykłych roślin w trakcie wypadu do lasu itp. Róbcie zdjęcia, a potem porównajcie je ze sobą. Zafundujcie sobie mini kurs fotografii i rywalizujcie ze sobą w znajdowaniu i uwiecznianiu ciekawych elementów realnego świata. Równie fajnym rozwiązaniem są piesze wycieczki z wykorzystaniem urządzenia GPS. Wyszukujcie ciekawych tras, zwiedzajcie interesujące miejsca. Pozwól dziecku zaplanować marszrutę. Przebywanie na świeżym powietrzu i ruch to coś, co zapewnia wspólna zabawa dużymi i realistycznymi modelami samochodów i samolotów. Samo kupienie i składanie takich modeli sprawi dziecku dużą frajdę. Róbcie zawody komu uda się dalej dojechać i dolecieć. Kolejny pomysł to wspólne bieganie z urządzeniem mierzącym szybkość i zmieniające się parametry takie jak ilość kroków, ciśnienie, rytm serca itp. Taki gadżet zachęci dziecko do ruchu, bo da mu możliwość sprawdzania i doskonalenia swoich wyników.

Wirtualne i prawdziwe. Postaraj się o to, by twoja latorośl mogła porównać doznania jakie daje widzenie czegoś na ekranie z tymi, które płyną z prawdziwego doświadczenia. Pokaż mu czym różnią się wirtualne wyścigi kajaków z prawdziwym spływem kajakowym. Rozmawiajcie o tym czego doświadczacie podczas prawdziwej przygody. Umów się z przyjaciółmi, którzy też mają dzieci i zafundujcie sobie prawdziwą grę w paintball. Zafunduj mu kilka lekcji sztuki walki. Pokaż czym naprawdę jest piłka nożna, siatkówka, tenis i inne gry. Nie musicie brać w nich udziału, wystarczy, że razem będziecie oglądać i ekscytować się prawdziwymi rozgrywkami.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl