Jesteś tutaj » Strona główna » Rodzina » Twoje dziecko dorasta, musisz to przeżyć!

Twoje dziecko dorasta, musisz to przeżyć!

Jesteś świetnym ojcem. Twoje dziecko uwielbia cię, ufa ci bezgranicznie i patrzy w ciebie jak w obrazek. Do czasu. W pewnym momencie wszystko się zmienia, a moment ten przychodzi całkiem niespodziewanie, gdzieś w okolicach 13 – 14 urodzin twojego dziecka. Zmienia się dosłownie wszystko: dom, który był dla dziecka najważniejszy, nagle staje się czymś w rodzaju hotelu połączonego z jadłodajnią. Twoje dziecko jest, ale jakby go nie było. Domowe sprawy przestały dla niego istnieć. Wyalienował się, żyje swoim życiem, a ty coraz mniej wiesz na ten temat. No, nie będzie łatwo, bo to czas dorastania twojego dziecka.

Życie nastolatka. Życie nastolatka, to czas, w którym przechodzi on z zależności od innych do niezależności, samodzielności i autonomii. Wszystko to będzie mu potrzebne w dorosłym życiu. Przechodzenie to objawia się niechęcią do wspólnych wyjść z rodziną, bo te kojarzą mu się z opieką i dzieciństwem. Nastolatek woli być sam lub spędzać czas ze swoją grupą rówieśniczą i nie robi tego przeciwko tobie.

Jak reagować? Nie zmuszaj nastolatka do wspólnych wycieczek, wyjść do kina czy spacerów. Pozwól mu spędzać czas z rówieśnikami. Pozwalaj i kontroluj, czyli ustępuj tam gdzie możesz i wyrażaj zaciekawienie tym co przeżywa dziecko. Nie ciągnij nastolatka za język. Spytaj jak było i poczekaj, aż sam zacznie mówić.Okazuj zaufanie. Mów często, że wierzysz, że wszystko będzie OK.

Twój nastolatek nie jest wyjątkiem. Pewnie cię to nie pocieszy, ale nie jesteś jedynym rodzicem, który cierpi z powodu stopniowego uniezależniania się dziecka. Wszystkie nastolatki tak mają, a wszyscy rodzice są tym zdziwieni i zdezorientowani. Nie tylko twoje dziecko woli zostać w domu, niż iść z rodziną na pizzę. Nie tylko twoje dziecko mówi w domu o wiele mniej niż przedtem. Nie tylko twoje dziecko ciągle prosi o wypuszczenie go na jakąś imprezę lub koncert, z których chce wracać coraz później.

Dogadaj się z nastolatkiem. To czasem trudne, ale możliwe. Wspólnie twórzcie zasady, które macie respektować. Czasami jest tu potrzebna elastyczność. Na przykład w ustalaniu godzin powrotów do domu. Lepiej umówić się z dzieckiem, na to, że będzie w domu między 21szą a 23cią, niż umawiać się na punkt 22gą. Nastolatki, jak powietrza potrzebują swobody i poczucia, że mają na coś wpływ i sami o czymś decydują. Elastyczne zasady dają im to poczucie, nie czują się przyparci do muru i zmuszeni do całkowitego posłuszeństwa.

Gdy nastolatek krytykuje. Nastolatki z reguły są na nie. Aby to zmienić, dobrze jest odwrócić sytuację. Zamiast mówić, że będzie tak czy tak, że ma być to czy tamto, zapytaj nastolatka jak chciałby żeby było, co proponuje lub co myśli na temat twojej propozycji. Jeśli coś mu się nie podoba, spytaj co by zmienił i dlaczego.

Ty też się zmieniasz. Życie z nastolatkiem jest trudne, bo wymaga zmian od rodziców. Rodzice muszą przestawić się z całkowitego kierowania zachowaniami dzieci, na partnerskie relacje z nastolatkami. Te pierwsze są o wiele łatwiejsze. Wystarczy coś zaplanować i poinformować o tym dziecko. Z nastolatkiem tak się nie da: tu potrzebne są dialogi, wspólne słuchanie i negocjacje.

Zapomniał wół... Gdy twój nastolatek doprowadzi cię do desperacji, przy pomnij sobie co czułeś, co myślałeś i jak zachowywałeś się w jego wieku. Przypomnij sobie, co najbardziej wkurzało cię u dorosłych, o czym nie chciałeś lub nie mogłeś im powiedzieć.

To minie. Wiek dorastania to zaledwie kilka lat. Gdy minie, twoje dziecko będzie dorosłe i zacznie nadawać na tych samych falach co ty. Póki trwa, pamiętaj, że nastolatkowi jest trudniej niż tobie – dorasta i sam nie do końca rozumie tego co się w nim i z nim dzieje. Jak myślisz, kto ma mu w tym pomóc?

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl