Jesteś tutaj » Strona główna » Rodzina » Wiesz co je, czyli jakie mleko i kiedy najlepiej służy twojemu dziecku

Wiesz co je, czyli jakie mleko i kiedy najlepiej służy twojemu dziecku

  • Data dodania: 2014.01.20

W życiu każdego dziecka, prędzej czy później następuje moment, w którym przestaje być karmione przez mamę. Od tej chwili przechodzi na inną dietę, dietę nadal mleczną, składającą się z tak zwanych mieszanek. Często bywa tak, że przez jakiś czas łączy się jedno z drugim.

Mleko modyfikowane. Zdaniem specjalistów, dzieci, które nie ukończyły trzech lat, nie powinny być karmione mlekiem krowim. Mleko takie bogate jest w białko, które powoduje uczulenia i niekorzystnie wpływa na nerki. Poza tym jest w nim spora dawka niezdrowych nasyconych kwasów tłuszczowych. W zwykłym mleku od krowy jest za mało nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i żelaza. Mleko modyfikowane produkuje się z krowiego, ale modyfikacja polega na upodabnianiu go do mleka, które dziecko dostawało od mamy. Proces modyfikacji prowadzi do zmniejszenia ilości białka, nasycone kwasy tłuszczowe zastępuje się nienasyconymi, i podnosi zawartość witamin, wapnia, cynku i jodu. Mleka modyfikowane mają różną postać. W kartonikach i butelkach dostępne są mleka płynne. Można też kupić mleka w postaci proszku. Wszystkie mleka tego typu bogate są w składniki potrzebne dziecku w określonym wieku. W wielu mieszankach znajdują się probiotyki, czyli odżywki dla pożytecznych bakterii probiotycznych, potrzebnych do prawidłowej pracy układu pokarmowego.

Mleczne smakołyki dla dzieci w różnym wieku. Wiek dziecka, to podstawowe kryterium wyboru mleka modyfikowanego. Są dzieci, które zaczynają je pić zanim ukończą sześć miesięcy życia, są i takie, które ssą pierś jeszcze po drugich urodzinach. Dla najmłodszych konsumentów mleka modyfikowanego przeznaczone są mleka zwane początkowymi. Na opakowaniach tych mlek widoczna jest duża jedynka. W szóstym miesiącu życia dziecka, możesz spokojnie zacząć stosować produkty mleczne oznaczone dwójką. Rocznemu dziecku możesz zacząć podawać mleka, na których opakowaniach widnieje słowo „junior” lub duża trójka. Na mleka z czwórką przychodzi czas, gdy dziecko kończy dwa latka. Dwuletnie dziecko rozróżnia już sporo smaków. Kupuj mleka o smakach, które lubi, ale dbaj by nie było to ciągle jedno i to samo. Zachęcaj dziecko do próbowania nowych smaków. Sprawdzaj składy mieszanek – czy zawierają prawdziwą wanilię, kakao, miód i owoce, czy tylko aromaty i smaki chemiczne. Proponuj dziecku desery budyniowe i kakao z mlekiem.

Specjalne mleka modyfikowane. Niektóre dzieci mają specyficzne wymagania pokarmowe. Z myślą o nich produkuje się specjalne mleka modyfikowane. Jeśli pierwsze spotkanie z mlekiem modyfikowanym powoduje u dziecka dolegliwości takie jak wysypki lub bóle brzuszka, poproś o pomoc specjalistę. Lekarz wskaże produkt, który będzie odpowiedni dla dziecka. Istnieją mleka modyfikowane dla dzieci, które mają zbyt mały apetyt, mleka dla dzieci ulewających pokarm po jedzeniu, dla dzieci z kolkami, zaparciami i alergią. Mleka hipoalergiczne oznaczone są literą „H”. Produkty te łagodzą biegunki i eliminują problemy z wchłanianiem pokarmów. Maluchy cierpiące na alergię dostają od lekarza recepty na specjalistyczne preparaty zastępujące mleko. Oddzielne mleka przeznaczone są dla dzieci urodzonych przed terminem i dzieci z niską wagą przy urodzeniu.

Jak stosować mleko modyfikowane. Mleko modyfikowane musisz stosować zgodnie z poniższymi zasadami. Karm maluszka tylko świeżo przyrządzoną mieszanką. Pozostawione resztki wylej do zlewu. Zawsze stosuj się do tego, co producent pisze na opakowaniu. Nigdy nie przyrządzaj gęstszego pokarmu niż zaleca producent. Nie zmuszaj malucha do zjadania porcji zalecanej na opakowaniu. Nie wszystkie dzieci jedzą tyle samo.

Mleko i co jeszcze? Między pierwszym, a drugim rokiem życia dziecka, możesz uzupełniać jego dietę o pokarmy inne niż mleko. To czas, kiedy maluch otwarty jest na nowe smaki. Postaraj się, by w jego diecie znalazły się warzywa i owoce, nabiał, chude mięso i ryby. Dbaj o to, by dziecko jadło pięć razy na dzień – to wyrobi w nim zdrowe nawyki żywieniowe. Nie przesładzaj napojów i mieszanek podawanych dziecku. W ten sposób przyzwyczaisz go tylko do dużych ilości cukru w diecie. Unikaj gotowych ulepków i napojów gazowanych. Pogląd, że soki owocowe są najlepsze dla dziecka jest niesłuszny. Małe dziecko powinno pić przede wszystkim wodę mineralną. Soczek i herbatkę owocową może wypić raz na dzień. Nie sól zupek podawanych dziecku, a jeśli, to minimalnie. Przyzwyczajone do soli, będzie ignorowało inne smaki i samo w przyszłości będzie przesalało swoje potrawy.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl