Jesteś tutaj » Strona główna » Rodzina » Wyprawka dla pierwszaka, czyli co i jakie kupić do szkoły

Wyprawka dla pierwszaka, czyli co i jakie kupić do szkoły

Wakacje już za nami. Każdy rodzic pierwszoklasisty stanął przed zadaniem skompletowania szkolnej wyprawki dla dziecka. Ale co tak naprawdę powinno znaleźć się w tej wyprawce? Na co zwracać uwagę kupując poszczególne rzeczy?

Zanim kupisz. Przed udaniem się na szkolne zakupy zajrzyj na internetową stronę szkoły i poszukaj tam listy rzeczy, które będą potrzebne. Przeczytajcie razem tę listę i w oparciu o nią stwórzcie listę zakupów. To uchroni cię od odmawiania pierwszakowi rzeczy, które zażyczyłby sobie, gdyby nie wiedział co naprawdę potrzebne jest do szkoły. Zakupy z listą to fajna lekcja przemyślanego i zaplanowanego kupowania.

Plecak dla pierwszaka. Oczywiste jest, że pierwszoklasista musi mieć plecak. W sklepach jest całe mnóstwo kolorowych plecaków z mnóstwem kieszonek i innych ozdób. Plecak lub tornister to rozwiązania podpowiadane przez lekarzy. Odradzają oni torby na ramię i torby na kółkach. Te pierwsze nosi się na jednym ramieniu, co nierównomiernie obciąża rozwijający się kręgosłup dziecka. Te drugie trzeba dźwigać na schodach i przenosić nad krawężnikami, co małym uczniom sprawia wiele trudności i nie jest korzystne dla zdrowia. Plecak lub tornister pierwszoklasisty powinien być usztywniony. Dzięki temu dobrze trzyma się pleców, a zawartość nie przesuwa się i nie uciska. Najlepsze są plecaki z wyprofilowanym stelażem, który prowokuje prawidłową postawę dziecka. Stelaż powinien być obszyty miękką tkaniną. Plecak lub tornister powinny być lekkie i niezbyt twarde. Dobrze jest jeśli mają przegródki. Jedna duża przegroda utrudnia uporządkowane pakowanie tornistra i znajdowanie w nim różnych rzeczy. Paski tornistra lub plecaka powinny być regulowane i na tyle szerokie i miękkie, by nie uwierały podczas noszenia. Tornister lub plecak musi być uszyty z tkaniny odpornej na zniszczenie i na działanie czynników atmosferycznych. Nie bez znaczenia są zapięcia plecaka. Nie polecamy sprzączek i rzepów, bo te się szybko zużywają i niszczą. Najbardziej odporne na wielokrotne otwieranie i zamykanie są metalowe zamki  błyskawiczne. Nie zapomnij też o kieszeniach zewnętrznych, do których dziecko będzie wkładało śniadanie i picie. Ważnym elementem tornistra i plecaka są szkiełka odblaskowe, dzięki którym twoje dziecko będzie dobrze widoczne po zmroku. Najlepiej zrobisz, jeśli udasz się po plecak razem z dzieckiem. Kupując tornister weź pod uwagę oczekiwania i upodobania dziecka, a także wymienione wyżej cechy dobrego plecaka.

Podręczniki. Listę książek potrzebnych do szkoły znajdziesz na pewno w sekretariacie lub na szkolnej stronie internetowej.

Piórnik. Pozwól dziecku samemu zdecydować w jakim piórniku będzie trzymało swoje przybory szkolne. Może być to pudełko z metalu, skórzane etui lub piórnik z tworzywa sztucznego z przegródkami. Ważne jest, by nie zajmował on zbyt dużo miejsca w plecaku.

Zeszyty. W pierwszej klasie potrzebne są zazwyczaj trzy cienkie zeszyty. Unikaj zeszytów w twardych oprawach, bo są dużo cięższe. Kupcie kolorowe okładki foliowe i obłóżcie zeszyty, żeby chronić je przed zniszczeniem.

Przybory szkolne. Nie warto inwestować w drogie ołówki, nożyczki, flamastry czy długopisy. Przedmioty takie łatwo zgubić i trzeba często uzupełniać ich zapas.

Artykuły plastyczne. W tornistrze każdego pierwszaka musi znaleźć się blok techniczny, blok rysunkowy, pędzle, kredki, farby i plastelina. Warto zainwestować w kredki, które nie łamią się co chwilę, bo dłużej będą służyć dziecku. Opakowania farb nie powinny być zbyt duże. Po pierwsze chodzi o ciężar, po drugie o to, że kolory szybko są mieszane ze sobą.

Obuwie do szkoły. W szkole niezbędne jest obuwie zmienne. Dowiedz się czy szkoła ma w tym zakresie jakieś konkretne wymagania., Jeśli nie, wybierzcie obuwie wygodne i takie, które się szybko i łatwo wkłada na nogę. Kapcie do szkoły nie mogą się ślizgać, powinny być naturalne i przewiewne.

Worek na kapcie. Wybierzcie wspólnie worek na kapcie. Jeśli to możliwe, niech będzie jedyny w swoim rodzaju. Chodzi o to, by dziecko bez trudu rozpoznało go w szatni. Jeśli worek jest podobny do innych, zastanówcie się razem nad tym jak i czym go wyróżnić. Można naszyć jakąś aplikację, guzik, coś napisać itp.

Strój na gimnastykę. Jeśli szkoła nie wyznacza tu nic konkretnego, na przykład spodenek i koszulki w wybranych kolorach, kup strój przewiewny z dobrej jakości tkanin. Zwróć uwagę na łatwość prania i suszenia. Oczywiście potrzebne są dwa komplety na zmianę.

Ulubiona wyprawka. Wyprawka, którą pierwszak wybierze, zaakceptuje i polubi, z pewnością umili mu pierwsze dni w szkole. Przedmioty, które lubimy motywują nas do wykonywania różnych czynności. Twoje dziecko będzie chętniej przygotowywało się do lekcji i pakowało swój tornister, jeśli będzie miało wpływ na to jak wyglądają znajdujące się tam zeszyty i przybory szkolne.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl