Jesteś tutaj » Strona główna » Rozrywka » Gdzie nurkować za granicą?

Gdzie nurkować za granicą?

  • Data dodania: 2013.08.01

Nurkowanie to z całą pewnością jedna z najbardziej fascynujących form spędzania wolnego czasu. Każdy wyjazd nurkowy ma swój urok – bez względu na to, gdzie pojedziemy – zawsze będziemy czekać na zejście do podwodnego świata. To właśnie tam otwiera się przed nami zupełnie nowa rzeczywistość. I chociaż w Polsce nie można narzekać na ciekawych brak miejsc do nurkowania, to coraz większą popularnością cieszą zagraniczne wyjazdy, w trakcie których można podziwiać świat znajdujący się pod błękitną taflą wody.

To właśnie pod wodą możemy obcować z zupełnie inną rzeczywistością niż ta, która znajduje się wokół nas na co dzień. Nieprzewidywalne zachowania morskich zwierząt, ciekawe kształty, wspaniałe kolory oraz niesamowite przeżycia – to tylko kilka powodów, dla których warto zejść pod wodę. Nurkowanie nie jest wbrew panującym opiniom sportem ekstremalnym i drogim. Nurkować może tak naprawdę każdy, kto tylko nie ma lęku oraz przeciwwskazań zdrowotnych.

Nurkowanie w krajach sąsiednich

Wydawać by się mogło, że na terenie Słowacji, Niemiec czy Czech trudno znaleźć miejsca, które umożliwiałyby nurkowanie. Tymczasem wystarczy oddalić się o około dziewięćdziesiąt kilometrów od przejścia granicznego w Kołbaskowie, by przekonać się, że nie jest to prawdą. W ten sposób znajdziemy się w pobliżu jeziora Werbellinsee, które jest bardzo chętnie wybierane przez nurków. Największą atrakcją tego zbiornika wodnego jest spoczywający na jego dnie wrak barki.Znajduje się on na głębokości około trzydziestu metrów.

Na terenie Niemiec można także nurkować w pobliżu kamieniołomu granitu Sparmann. Widoczność jest tu wprawdzie nieco gorsza, ale dużą atrakcją dla płetwonurków są opadające stromo ścianki. Dodatkowo można tu zobaczyć ciekawy bunkier oraz instalację napowietrzającą. Tuż przy akwenie znajduje się dobrze wyposażona baza nurkowa.

W Czechach najbardziej znanym miejscem do nurkowania jest zalany kamieniołom Svobodne Hermanice, który odznacza się bardzo dobrą widocznością (sięgającą do około dziesięciu metrów). Na dnie akwenu spoczywa sporo zatopionych obiektów, które sprawiają, że nurkowanie tu jest jeszcze bardziej fascynujące.

Miejsca do nurkowania w Europie

Przejrzyste wody, idealnie nadające się do poznawania podwodnego świata, można znaleźć
w wielu miejscach na kontynencie europejskim. Nurkować można między innymi na Cyprze. Wody Cypru stanowią jedno z nielicznych miejsc w Europie, gdzie w trakcie nurkowania można natknąć się na żółwie morskie. Widzialność sięga tu do około trzydziestu metrów.

Znakomitym i zarazem coraz bardziej popularnym miejscem do nurkowania jest także Malta razem z wyspą Gozo. Na nurków czeka tu nie tylko ciepłe morze z przejrzystymi wodami, ale również bardzo ciekawe formy skalne i nietypowe ukształtowanie podwodnego terenu. Najczęściej poleca się nurkowanie w okolicach miasta Cirkewwa, gdzie można zobaczyć mątwy, ośmiornice, a niekiedy nawet delfiny.

Nurkom, zarówno tym początkującym, jak i zaawansowanym, poleca się także Teneryfę. Rafa koralowa jest tu bardzo bujna, a ciekawe gatunki ryb oraz morskich żyjątek można spotkać już na płytkich wodach. Na większej głębokości można natomiast natknąć się na czarne koralowce.

Nurkowanie na świecie

Poza Europą najbardziej popularne jest nurkowanie w Egipcie i Tajlandii. Egipt to oczywiście Morze Czerwone, które wcina się między Półwysep Arabski oraz Afrykę. Największym atutem tego akwenu jest doskonała przejrzystość wody. Wszystko to dlatego, że nie ma tutaj dopływów w postaci rzek, które nanosiłyby osad. Krystalicznie czysta woda to jednak jeszcze nie wszystko. Całe wybrzeże jest ogrodzone wyjątkowo fascynującą rafą koralową.

Tajlandia to także coraz chętniej obierany kierunek przez nurków. Najpopularniejsze miejsce do oglądania podwodnego świata stanowią Similany, które są również najbardziej zróżnicowanym regionem nurkowym na świecie. Znajdują się tu zarówno łatwe i płytkie miejsca do nurkowania, jak i znacznie głębsze, skaliste. Widoczność wody waha się od piętnastu do nawet czterdziestu metrów.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 przystojniak.pl