Jesteś tutaj » Strona główna » Rozrywka » Gdzie w Polsce uprawiać nurkowanie?

Gdzie w Polsce uprawiać nurkowanie?

  • Data dodania: 2013.07.25

Nurkowanie to fascynujący sport, który polega na przebywaniu pod wodą przy wykorzystaniu specjalnego sprzętu. Jeszcze do niedawna nurkowanie było kojarzone z celami ratunkowymi oraz naukowymi, ale obecnie jest to coraz bardziej popularna forma rekreacji. Podstawowym sprzętem umożliwiającym wejście do podwodnego świata jest maska, fajka oraz płetwy. Nieco dłuższe przebywanie pod wodą jest natomiast możliwe przy oddychaniu sprężonym powietrzem.

Polska może nie jest wymarzonym miejscem do nurkowania, ale jest kilka ciekawych akwenów, w których można nurkować rekreacyjnie. Piękne i czyste jeziora znajdują się nie tylko na terenie województwa warmińsko – mazurskiego. Takie zbiorniki można znaleźć także w wielu innych regionach naszego kraju.

Mazury – raj dla miłośników nurkowania

Zdecydowanie najbardziej znanym miejscem do nurkowania w Polsce są Mazury, gdzie jezior z czystą wodą nie brakuje. Największą atrakcją na terenie tego północno – wschodniego zakątka jest jezioro Mamry, przy którym dodatkowo została uruchomiona szkoła nurkowania. Niejednego nurka zaskoczyła już blisko ośmiometrowa przejrzystość tego akwenu. Dodatkowo w jeziorze został stworzony specjalny tor przeszkód (obejmuje on między innymi tunele oraz wraki), dzięki czemu nurkowanie staje się jeszcze bardziej fascynującym przeżyciem.

Nieco bardziej doświadczonym nurkom można natomiast polecić najgłębsze polskie jezioro, czyli jezioro Hańczę. Trzeba jednak zachować tu szczególną ostrożność, ponieważ zbiornik ten odznacza się nie tylko dużą głębokością, ale również dość stromymi brzegami. Widoczność jest dość różnorodna i na ogół zależy od pory roku (najgorsza jest latem).

Pojezierze Drawskie

Dość ważny punkt na polskiej mapie nurkowania stanowi także Pojezierze Drawskie na terenie województwa zachodniopomorskiego, które nurków urzeka krystalicznie czystą wodą jezior oraz ciekawymi atrakcjami przyrodniczymi. Największym i najgłębszym zbiornikiem tego regionu jest jezioro Drawsko (tuż po jeziorze Hańcza). W odróżnienia od Hańczy nie zetkniemy się tu ze stromymi brzegami, co na pewno zadowoli nieco mniej wprawionych nurków.

Nurkowie na Pojezierzu Drawskim bardzo często wybierają też inne jeziora, zwłaszcza jezioro Ińsko oraz Lipie. Jezioro Ińsko cechuje bardzo dobra widoczność (można tu zejść nawet do dziesięciu metrów). Sam akwen jest uznawany za jeden z najpiękniejszych
w regionie, gdyż otoczony jest wzgórzami morenowymi a dodatkowo znajduje się tu wiele zatoczek i półwyspów. Nad jeziorem znajdują się dwie bazy nurkowe.
Jezioro Lipie ma już nieco gorszą widoczność, ale bez problemu można tu zejść na około cztery metry głębokości. Akwen ten jest jednym z głębszych zbiorników wodnych na terenie byłego województwa gorzowskiego. Z tego względu często organizowane są tutaj szkolenia dla płetwonurków. Na brzegu jeziora znajduje się ośrodek turystyczno – wypoczynkowy z bazą noclegową.

Nurkowanie na południu Polski

Również mieszkańcy południowych regionów naszego kraju nie powinni narzekać na brak ciekawych miejsc do nurkowania. W tej części Polski do nurkowania rekreacyjnego najlepiej nadają się kamieniołomy z dobrze zorganizowanymi bazami nurkowymi: Zakrzówek oraz Jaworzno. Ciekawym miejscem na oglądanie podwodnego świata jest także kamieniołom znajdujący się w Sulejowie.

Największym zainteresowaniem wśród nurków zdaje się cieszyć Zakrzówek, wapienny kamieniołom znajdujący się około pięciu kilometrów od Wawelu. Zbiornik został zalany w 1990 roku. W zimie widoczność wynosi tu około dziesięciu metrów, w lecie natomiast spada do około pięciu (najlepsza występuje w czerwcu oraz wrześniu). Na dnie znajduje się wiele zatopionych przedmiotów (autobus, motorówki, lustra).

Kamieniołom usytuowany w okolicy Jaworzna również stanowi popularne miejsce do nurkowania. Najlepsza widoczność panuje tutaj zimą (nawet do dziesięciu metrów). Sam akwen jest dość bezpieczny do organizowania podwodnych eskapad, aczkolwiek warto pamiętać, że w sezonie można tu natknąć się na wiele grup płetwonurków, dla których organizowane są tu szkolenia.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 przystojniak.pl