Jesteś tutaj » Strona główna » Rozrywka » Jak bezpiecznie wędrować po górach latem?

Jak bezpiecznie wędrować po górach latem?

Lato jest okresem sprzyjającym aktywnemu wypoczynkowi. Każdego roku wiele osób chętnie odwiedza górskie kurorty, które dają możliwość uprawiania turystyki górskiej. To rodzaj sportu w zasadzie dla każdego, jednak mimo to, wciąż w tym okresie, w górach dochodzi o wielu wypadków. Jak zatem wędrować po górskich szlakach naprawdę bezpiecznie?

Góry są coraz popularniejszym miejscem wypoczynku – latem turystyczne szlaki są przemierzane nawet przez kilkaset tysięcy turystów. Niewątpliwie na rozwój turystyki górskiej decydujące znaczenie ma także dynamicznie rozwijająca się infrastruktura, bowiem powstają coraz to lepsze hotele, restauracje oraz pensjonaty. Górskie wędrówki to jednak również znakomita okazja do obcowania z przyrodą oraz do sprawdzenia stanu swojej kondycji.

Mapa, trasa i co jeszcze?

Zanim zdecydujemy się wyruszyć na górskie szlaki, na pewno powinniśmy zaopatrzyć się we właściwą mapę. Większość dostępnych na rynku map posiada orientacyjne czasy przejścia danych odcinków, którymi warto się kierować podczas planowania wycieczki. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że podawane czasy mogą się różnić – na przykład przy deszczowej pogodzie, kiedy ścieżki stają się błotniste i niebezpieczne, czas przejścia danego odcinka na pewno będzie znacznie większy.

Dobry przewodnik to już połowa sukcesu, więc bez niego ani rusz. Wiele atlasów zawiera dodatkowo informacje o ciekawych miejscach, wydarzeniach czy o wartych przejścia trasach widokowych. Dobre mapy zawierają ponadto obszerne informacje turystyczne, dzięki którym poznamy czynne schroniska, w których z powodzeniem będziemy mogli przenocować.

Nieodłącznym elementem każdej wyprawy górskiej powinien być również telefon komórkowy, chociaż trzeba pamiętać, że w górach nie wszędzie będziemy mieć zasięg. Telefon jednak może okazać się przydatny, kiedy zajdzie potrzeba zawiadomienia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, jego numer alarmowy warto mieć więc zapisany.

Zasady bezpiecznych spacerów

By wędrowanie po górach było naprawdę bezpieczne, koniecznie powinniśmy postarać się o przygotowania do takiego wyjazdu już na kilka miesięcy wcześniej. Przede wszystkim odpowiednio wcześniej warto jest zadbać o kondycję oraz o zdrowie. Jeśli cierpimy na jakiekolwiek schorzenia, na przykład na dolegliwości sercowe, wówczas koniecznie zapytajmy swojego lekarza, czy wyjazd w góry aby na pewno będzie dla nas wskazany.

Do każdej wyprawy warto się przygotować również nieco pod względem teoretycznym. W tym celu warto przestudiować mapę, ułożyć poszczególne trasy, obliczyć czas przejść poszczególnych odcinków. W góry zawsze staraj się wychodzić w miarę wczesną porą, tak aby przed zmrokiem móc wrócić. Pozostawanie na szlakach po zapadnięciu zmierzchu jest szczególnie niebezpieczne, istnieje wówczas ryzyko spotkania dzikiej zwierzyny.

Do plecaka warto zapakować przede wszystkim podręczną apteczkę, pelerynę przeciwdeszczową, cieplejszą odzież oraz łatwo przyswajalne i w miarę wysokokaloryczne jedzenie (na przykład czekoladę, banany).

Zakopane popularnym górskim kurortem

Na terenie naszego kraju możemy odnaleźć kilka górskich kurortów, lecz za najbardziej popularny niewątpliwie należy uznać Zakopane. Zimowa stolica Polski jest atrakcyjna również latem, nic więc dziwnego, że przyciąga tak wielu turystów. Właśnie letnią porą najbardziej popularne trasy turystyczne Tatr potrafią się zamienić niemalże w szlaki pielgrzymkowe, więc o tym także warto pamiętać, planując wycieczkę. Największym zainteresowaniem turystów zwykle cieszy się Kasprowy Wierch, Giewont, chociaż również stosunkowo prosty szlak nad Morskie Oko nie może narzekać na brak zainteresowania.

Chociaż wszyscy doskonale wiemy, że góry są szczególnie niebezpieczne głównie zimą, to jednak i latem czyha tam na nas wiele zagrożeń, o czym niestety, jako turyści bardzo często zapominamy. Lekkomyślność najczęściej jest powodem wielu wypadków, dlatego zanim podejmiemy decyzję o dalszym wędrowaniu, na przykład w razie nagłej zmiany pogody, wówczas przemyślmy ją nawet kilka razy. Niekiedy lepiej jest zawrócić niż ryzykować własne zdrowie oraz życie.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl