Jesteś tutaj » Strona główna » Rozrywka » Jazda konna - sport połączony z relaksem

Jazda konna - sport połączony z relaksem

  • Data dodania: 2012.09.03

Jazda konna wydaje się może sportem stosunkowo drogim, a więc nie dla każdego. Jednak w rzeczywistości wcale nie trzeba wydawać fortuny, by móc wsiąść na wierzchowca i zobaczyć, jak wiele zalet ma właśnie jeździectwo. Dzisiaj to coraz bardziej popularny sport, zarówno wśród młodzieży, jak i wśród osób starszych.

Początki jazdy konnej mogą wydawać nam się trudne. Pierwsze kroki w tej dyscyplinie szybko będą nam się kojarzyły z obolałymi mięśniami, pozostającymi usztywnionymi przez długi czas oraz z dylematami, czy aby na pewno jeździectwo rzeczywiście jest dobrym sportem dla nas.

Zalety płynące z jeździectwa

Jazda konna wydaje się mieć naprawdę bardzo wiele zalet, więc warto zapoznać się z nimi zanim w ogóle dosiądziemy jakiegokolwiek wierzchowca. Na pewno najczęściej podkreśla się możliwość obcowania z tymi jakże szlachetnymi zwierzętami, jakimi są konie, ale to oczywiście nie wszystko, co można powiedzieć o jeździectwie. Jazda konna może być bowiem jednocześnie doskonałą formą relaksu oraz terapią, z tego więc względu, na uprawianie tego sportu mogą się zdecydować nawet osoby znerwicowane i zestresowane, odnajdując w nim ukojenie dla skołatanych nerwów.

Jeździectwo poza oddziaływaniem na psychikę człowieka, ma również ważny aspekt dla jego fizyczności. Jazda na koniach stymuluje właściwie prawie wszystkie mięśnie ciała, pomaga kształtować prostą sylwetkę, przyczynia się do poprawy pracy układu naczyniowo – krążeniowego, a poza tym obniża ciśnienie krwi.
Co więcej, jeździectwo może być sportem idealnym dla osób praktycznie w każdym wieku. Wierzchowców mogą więc dosiadać zarówno dzieci (oczywiście pod okiem wykwalifikowanych instruktorów), jak i dorośli. Jazda konna pomaga również kształtować odpowiedzialność oraz uczy obowiązkowości.

Pierwsze kroki w jeździe konnej

Początki w każdej dyscyplinie sportowej wydają się być trudne, tak jest więc również i w jeździectwie. Koń jest przede wszystkim jednak żywym zwierzęciem i o tym trzeba pamiętać. Nie jest łatwo wyczuć jego cechy charakteru. Na pewno jednak musimy zaprzyjaźnić się ze zwierzęciem, wówczas bowiem nauka będzie nam szła o wiele sprawniej.

Pierwsze kroki najczęściej związane są z nauką podstawowych technik jazdy konnej, które każdy musi poznać, zanim wsiądzie na konia. Jazda w terenie nie jest łatwa, aczkolwiek to bardzo ciekawe doświadczenie, które sprawi, że być może będziemy chcieli do niego wracać wciąż na nowo. Jeśli naukę będziemy prowadzić na jednym koniu, pod okiem dobrego instruktora, wówczas szybko poznamy zwierzę, zobaczymy naszą wzajemną harmonię podczas jazdy.

Najważniejsze w jeździe konnej są przede wszystkim właściwe, płynne ruchy. Nie mogą być one zbyt gwałtowne, aby nie wystraszyć zwierzęcia. Jazda konna będzie nam przynosiła wiele satysfakcji, zwłaszcza jeśli szybko się nauczymy również odpowiedniej pozycji do siedzenia podczas jazdy.

Jazda konna terapią?

Coraz więcej osób jest zdania, że jazda konna może być nie tylko ciekawą dyscypliną sportową, ale również i sposobem na wiele różnorodnych problemów zdrowotnych. Na koniach jeździć mogą również osoby niepełnosprawne, a kontakt ze zwierzęciem ma dla takich ludzi bardzo duże znaczenie. Co więcej, jeździectwo może być także idealnym sportem dla osób z wadami postawy, gdyż podczas jazdy wymuszana jest prawidłowa pozycja, którą chcąc czy nie chcąc, należy utrzymywać, by nie spaść konia.

Terapia w formie jeździectwa oczywiście jak wiele innych, wymaga przede wszystkim czasu i o tym powinniśmy pamiętać. Bez względu jednak na to, czy cierpimy na wady postawy, czy może też naszym problemem są problemy układu krążeniowego, z całą pewnością jazda konna będzie idealną dyscypliną do uprawiania dla nas.

Wady jazdy konnej

Pomimo wielu zalet, jeździectwo ma też kilka wad, o których niewątpliwie trzeba pamiętać. Przede wszystkim o tym, czy możemy uprawiać tą dyscyplinę, powinien zadecydować lekarz. Jeśli jesteśmy uczuleni na przykład na sierść konia, wówczas raczej będziemy musieli zrezygnować z dosiadania wierzchowców.
Warto też wiedzieć, że konie są zwierzętami nadzwyczaj płochliwymi, łatwo je można wystraszyć. Jeździectwo związane jest więc z ryzykiem upadku, zwichnięcia kończyny czy nawet jej złamania.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl